2009.11.17 – Dzień Tolerancji część 3

Listopad 17, 2009 by
Kategoria: Wydarzenia

image 
Ostatni już artykuł, jaki znalazłem. Świetnie, że i Polska.pl zajęła się tym czym jest TOLERANCJA. Polecam.

Dyskryminowani ze schorzeniami genetycznymi

Osoby ze schorzeniami genetycznymi są wciąż dyskryminowane – zwraca uwagę Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania. Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tolerancji. W tym roku mija też 50 rocznica odkrycia przyczyny choroby Downa. Minister Elżbieta Radziszewska podkreśla, że dyskryminacja osób upośledzonych umysłowo rozpoczyna się na poziomie języka.

Niestety, jak podkreśla pełnomocnik – język elit politycznych jest pełen sformułowań obrażających osoby niepełnosprawne. Ludwik Dorn mówił o komisji śledczej z wodogłowiem i bezmózgowiem, poseł Renata Zaremba porównała zaś polityków opozycji do osób ze schizofrenią – wylicza pełnomocnik i dodaje, że byłoby dobrze gdyby politycy zastanowili się co czują ludzie chorujący na te choroby.

Halina Słowińska – prezes stowarzyszenia "Na Tak" z Poznania na co dzień zajmuje sie problemami osób niepełnosprawnych intelektualnie. Jak podkreśla – w ciągu ostatnich dwudziestu lat nastawienie otoczenia do upośledzonych umysłowo zmieniło się "na plus". Niepełnosprawni mogą pracować, uczestniczą też w programach integracyjnych, zajmują sie sztuką.

Zdaniem profesor Elżbiety Zakrzewskiej – Manterys społeczeństwo musi otworzyć się na upośledzonych bez względu na ich użyteczność. Niepełnosprawni potrzebują nie tyle suchej tolerancji, co naszej akceptacji i miłości – podkreśla socjolog i członkini stowarzyszenia rodziców dzieci z zespołem Downa "Bardziej Kochani".

Międzynarodowy Dzień Tolerancji został ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO. 50 lat temu Jerome Lejeune odkrył dodatkową parę w 21 chromosomie, odpowiedzialną za wystąpienie zespołu Downa.

O tym czym jest tolerancja zapraszam na stronę:

http://wiadomosci.polska.pl/spoleczenstwo/article,Dyskryminowani_ze_schorzeniami_genetycznymi,id,401302,audio_id,401620.htm

można usłyszeć wypowiedzi na ten temat.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...