2009.11.25 – w tym tygodniu w Polsce liczba artykułów o zespole Downa będzie rekordowa

Listopad 25, 2009 by
Kategoria: Wydarzenia

Dzięki wyszukanej elokwencji pana profesora Iwińskiego, posła na Sejm, temat zespołu Downa będzie z pewnością bardzo popularny. Dlaczego? Przeczytajcie artykuł z dnia dzisiejszego:

image

Stowarzyszenie "Graal", pomagające dzieciom z zespołem Downa, chce wytoczyć Tadeuszowi Iwińskiemu proces – podaje portal tvp.info. Poseł SLD powiedział o ustawie o CBA "Potworek z zespołem Downa". Sprawa trafiła też do Komisji Etyki Poselskiej.

iw

 

Fot. Wojciech Olkuśnik / AG

Tadeusz Iwiński

"PO zrodziło legislacyjnego potworka z zespołem Downa" – powiedział Iwiński w odniesieniu do ustawy z 2006 roku powołującej Centralne Biuro Antykorupcyjne. Wypowiedź padła w jednej ze stacji telewizyjnych w połowie października. Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Osobowości Dzieci "Graal" nie poczuli się usatysfakcjonowani, przeprosinami Iwińskiego.
- Poseł tymi przeprosinami tylko się pogrążył – uważa prezeska stowarzyszenia Magdalena Chaszczyńska, prywatnie matka dziecka z zespołem Downa. – Wydał oświadczenie, w którym zespół Downa, który jest wadą genetyczną, mylnie określił mianem choroby. Dodał, że jest to choroba straszna. Wkładamy dużo wysiłku w kampanie społeczne, a poseł i to w dodatku profesor przekreśla je kilkoma słowami – komentuje.

Magdalena Chaszczyńska przygotowuje pismo do Iwińskiego, w którym będzie domagać się, by publicznie przeprosił za swoje słowa i wpłacił pieniądze cele społeczne. – Z góry zaznaczam, że nie chcę, by pieniądze poszły na moje stowarzyszenie. Jeśli poseł Iwiński nie zareaguje na pismo, zastanowimy się nad pozwem cywilnym – zapowiada.
Sprawa trafiła też do Komisji Etyki Poselskiej. – Już rozpoczęliśmy rozpatrywanie tej sprawy. Poseł zostanie zaproszony przed komisję na najbliższym posiedzeniu Sejmu – zapowiada członek komisji Sławomir Rybicki z PO. Komisja może ukarać posła zwróceniem uwagi, upomnieniem lub naganą.
Iwiński: Już uderzyłem się w piersi
Poseł Iwiński nie ma zamiaru jednak spełniać żądań Stowarzyszenia "Graal". Uważa, że w tej sprawie zrobił już wszystko, co było możliwe. – Natychmiast uderzyłem się w piersi, a za słowa przeprosiłem. Odpisałem na kilkadziesiąt maili od osób poruszonych moją wypowiedzią. Napisałem do szefów dwóch organizacji pomagających osobom z zespołem Downa. Jeśli ktoś uważa, że to za mało, bo mylnie użyłem słowa "choroba" zamiast "wada", to proszę wybaczyć, ale przesadza – dodaje.

Komentarze

Liczba komentarzy: 3 do “2009.11.25 – w tym tygodniu w Polsce liczba artykułów o zespole Downa będzie rekordowa”
 1. Basia pisze:

  Jeśli o mnie chodzi, bardziej wkurzył mnie “potworkiem” niż “chorobą”.
  Ludzie często mylnie tak się wyrażają, bez wydźwięku pejoratywnego.
  Ale jak się weszło na polityczne salony…
  Powinno go to słono kosztować, dla przykładu.

 2. Grzegorz pisze:

  Widziałem program, w którym poseł-profesor popisał się tą wypowiedzią. Pomyślałem sobie wówczas, że w cywilizowanym kraju osoba publiczna po takich słowach zapadłaby się pod ziemię i nie wychylała spod niej nosa przez parę lat.
  Widać, że trochę brakuje nam do cywilizowanych krajów. Poseł znowu pcha się przed kamery. Na szczęście jest jeden test, który może go zweryfikować – wybory. Będzie to zarazem test dla nas – wyborców.

 3. Jarek pisze:

  Dlatego ten tekst zamieściłem, bo w istocie należałoby go pominąć, ale może wyborcy będą o tym pamiętać.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...