2010.03.29 – siostry z Białegostoku nakręciły "Krótki film o Małgosi". Podbija serca internautów.

marzec 29, 2010 by
Kategoria: Wydarzenia

Cieszę się, że my wszyscy możemy być z dziewczynami i życzę im sukcesu!

1

Wideo o dziewczynce z zespołem Downa zostało zakwalifikowane do ścisłego finału konkursu filmowego o tematyce społecznej. Film znalazł też uznanie za granicą.

Małgosia jest bohaterką czterominutowego filmu. Czyta w nim książki, rysuje, bawi się i tańczy. Robi wszystko to, co inne dzieci w jej wieku. 12-letnia dziewczynka nic nie mówi. Nie widać też jej twarzy. Dopiero na końcu filmu odwraca się do kamery i przedstawia: Jestem Małgosia, więc dlaczego mówisz do mnie – ty Dowie?
- Często na korytarzach szkolnych słyszy się – ty Downie – mówi Agnieszka Tucholska. To ona razem z siostrą Zosią nakręciły filmik o najmłodszej z rodzeństwa – "Krótki film o Małgosi". – A to jest choroba. Nie można traktować jej jako obraźliwego określenia.
Do nakręcenia wideo skłonił je konkurs "Filmoteka szkolna. Akcja" ogłoszony przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. – Od razu zdecydowałyśmy się, że trzeba wziąć w nim udział – mówi Agnieszka.
Dziewczyny nie miały też problemu z pomysłem na film. Ale, jak przyznają, samo nagranie nie było już takie łatwe. Wiele scen trzeba było powtarzać.
- Niektóre zajęcia udało się nam jednak nakręcić bardzo szybko – cieszy się Zosia. – Scenę, w której Małgosia czesze włosy, nagrywałyśmy tylko dwa razy.
Dziewczyny w filmie pokazały zwykłe codzienne zajęcia siostry. Są w nim też obrazy z wizyty Małgosi w Warszawie, m.in. w Sejmie.
Konkursowe jury doceniło filmową etiudę i zakwalifikowało ją do finałowej dziesiątki. Teraz białostocka produkcja na stronie internetowej Centrum Edukacji Obywatelskiej walczy o głosy internautów. Rywalizacja potrwa jeszcze do środy. Na razie zajmuje drugie miejsce. A 15 czerwca filmik będzie miał swoją kinową premierę podczas festiwalu Filmoteki Szkolnej w Warszawie.
"Krótki filmik o Małgosi" zyskał również uznanie internautów z Włoch, Rumunii czy USA. Został też zamieszczony na międzynarodowej stronie roku walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Opinie pojawiające się pod nagraniem są wyłącznie pozytywne. Jeden ze szwajcarskich internautów zauważył, że przekaz nagrania jest uniwersalny. Słowa są tu niepotrzebne.
Natomiast jedna z włoskich bibliotek chciałaby mieć film w swoich zbiorach.

Urszula Zimoch

2

Komentarze

Liczba komentarzy: 8 do “2010.03.29 – siostry z Białegostoku nakręciły "Krótki film o Małgosi". Podbija serca internautów.”
  1. muzyk pisze:

    …a dzięki komu mogliśmy poznać Małgosię, w tych kolorowych filmikach z różną muzyką??? “O Małgosi”-cz.1, cz.2, cz.3 i cz.4 – to są dopiero arcydzieła!!! Mi osobiście podobała się ta część ŚDZD z muzyka Chopina. Oj!(to dwa w jednym) przecież 2010 r. jest też Rokiem Chopina.

  2. trigo pisze:

    Przeraża mnie to lekko, a raczej przerasta. Wczoraj Teleekspress – moim zdaniem świetnie ujęty temat (” siostry – nie Downa” – ostatnie słowa w materiale). dzisiaj przyjeżdża TVN24 i będą robić materiał “Prosto z Polski”, mam nadzieję, że to też będzie miało moc edukującą, tak jak materiał z Teleekspresu (naprawdę, krótko, treściwie i trafiająco do serca i rozumu, choć nie łudzę się, że do wszystkich)

  3. Jarek pisze:

    Dzisiaj rozmawiałem też z Przekrojem i polecałem gorąco Waszą pracę, bo warto!

  4. Jarek pisze:

    Zapomniałem powiedzieć, dziel się z nami na bieżąco :)

  5. trigo pisze:

    Dzielę się, ale to wszystko dziewczyny zaskoczyło, a mnie przygniotło, bo do końca marca sporo prac przy zakończeniu roku budżetowego Stowarzyszenia, a wciąż telefony (od razu przekierowuję do dziewczyn) i inne objawy pięciu sekund medialnych. Dobrze, że przed tym całym szumkiem (tłumaczę dziewczynom, że to szybko minie, ale warto wykorzystać z pożytkiem dla niepełnosprawnych, by coś jednak w umysłach i sercach odbiorców pozostało) pojawił się artykuł, ale nie o filmie, tylko o Małgosi – w lutowej Chwili dla Ciebie i w marcowym NAJ. Myślę, że to dobry objaw, że jest pewne zainteresowanie tematem, oby tylko na dobre wyszło naszym dzieciom!

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...