237 na 327 czyli Jaś silny i pełen wiedzy

czerwiec 23, 2014 by
Kategoria: Świadomy Jaś

Mówi się, że najłatwiej jest komuś coś wypominać. Mówi się, że najtrudniej jest powiedzieć coś obiektywnego o prawdziwych, pozytywnych cechach. Ja o słabych punktach już napisałem, dziś o sile mojego LIDERA.

Jak rozmawiałem z Panią Karoliną w pewnym momencie próbowała mnie uspokajać myśląc, że zmartwiłem się oceną. Ja byłem jednak bardzo zadowolony, gdyż Jaś osiągnął poziom ocen powyżej moich oczekiwań. To co mnie zaskoczyło i spowodowało, że mocno analizowałem jej słowa to następujące zdanie: “…Jaś wykorzystuje świetnie swoje umiejętności, będąc w niektórych ponad poziomem dzieci zdrowych. Tak jest np. z czytaniem. Jak czegoś nie wie, to idzie i czyta budząc istotnie “wielki szacunek” Uśmiech. Tak samo z literkami i umiejętnością ich wykorzystania. Gdy bawimy się i np. mówię jakąś literkę oczekując, że dzieci powiedzą wyraz zaczynający się na nią, to Jaś jest pierwszy i to z kilko przykładami”. Ja “mamłałem” te słowa w mojej głowie mówiąc sobie: co by było, gdyby nie leki, gdyby nie Asia logopeda, jedna Ania i druga Ania i przedszkola ze świetnymi nauczycielami i dziećmi, po prostu dziećmi.

KOPIOWANIE to najsilniejsza cecha dzieci z zespołem Downa!!! to usłyszałem wielokrotnie podczas oceny Jasia. On wzmacnia swoje silne strony poprzez ich umiejętne wykorzystanie podczas pobytu z dziećmi. Zostało to u mnie po raz kolejny.

OBSZAR 1: Relacje w kontaktach społecznych i postawy społeczne

POZIOM OCENY: 83,3%

UWAGI: Jest to trudny punkt. Niedojrzałość emocjonalna naszych dzieci powoduje, że nie rozumieją konieczności uczestniczenia w zajęciach, posłuszeństwa. Kluczowe umiejętności takie jak ocena postepowania swojego, kolegów, bohaterów literackich, rozumienie emocji i uczuć, samodzielność w organizacji czasu są często ekstremalnie trudne. Jeżeli do problemów komunikacyjnych dodamy używanie form grzecznościowych, dla naszych dzieci może być to problem skrajny. Jaś sobie poradził, wręcz “zainfekował” wszystkich głośnym DZIEŃ DOBRY oraz pełnym emocji reagowaniu w sytuacjach, gdy potrzebne jest wsparcie. Jaś zawsze jest pierwszy Uśmiech by pomóc i wesprzeć.

OBSZAR 2: Umiejętność porównywania, grupowania oraz łączenia przyczyn ze skutkiem

POZIOM OCENY: 86,7%

UWAGI: Jest to kategoria z serii matematycznych. Można ją uczyć i stymulować odpowiednie “odczuwanie” problemu. Janek dzięki Ani i iPadowi jest tutaj naprawdę świetny.  Na maksa porównuje liczebność zbiorów i je grupuje według jakiejś kategorii. Pomimo, że występują tutaj relacje przyczynowo skutkowe, to w tym wypadku daje radę. Tego można nauczyć.

OBSZAR 3: Dbałość o zdrowie i sprawność ruchową

POZIOM OCENY: 88,9%

UWAGI: Dzięki dobremu nastawieniu rodziców i lekom ten aspekt oceny zawsze może być wysoki u dzieci z zespołem Downa. Gdyby nie Magda i Paweł, Dawid, Filip Janek nie byłby “wdrażany” do ruchu. Jasiek uzyskuje takie same oceny jak inne dzieci gdyż rzuca i chwyta przybory, uczestniczy w zabawach ruchowych, sprawnie biega i chodzi utrzymując równowagę, improwizuje ruch do muzyki lub opowiadania nauczyciela. Jest świadomy bycia zdrowym i konsekwencji bycia chorym.

OBSZAR 4: Rozumienie i stosowanie zasad bezpieczeństwa w zabawie i na dworze

POZIOM OCENY: 86,7%

UWAGI: Jaś rozumie czym są światła na skrzyżowaniu, rozpoznaje znaki drogowe i przestrzega zasad zabawy na wyznaczonym terenie. Ma problemy jeszcze ze zrozumieniem reguł w grach sportowych.

OBSZAR 5: Uczestniczy w przedstawieniach i wciela się w rolę

POZIOM OCENY: 80%

UWAGI: Choć wydaje mi się, że ta ocena jest choć ciut zawyżona, to skoro jest na poziomie 80% uważam, że jest silną stroną Jasia. Obszar ten analizuje jego funkcjonowanie w obszarze jego aktywności w życiu grupy. Pojawiają się pewne zbieżne aspekty w ocenie do tych, które omawiałem już wcześniej jako jego słabe strony. Tak jak nie dyskutuję z ocenami oceniającymi spostrzegawczość Jaśka (maks) przy zagadkach pantomimicznych, czy umiejętność naśladowania ruchem wskazanych czynności, to już wypowiadanie się na temat obejrzanego wystawienia jest dla mnie zależne od sytuacji. Jaś czasami umie, ale równie często nie umie tego. Cieszę się, że tego typu komunikacja jest w zasięgu Jasia i rekompensuje on nią swoje niedoskonałości werbalne.

OBSZAR 6: Śpiewanie piosenek i wykazywanie poczucia rytmu

POZIOM OCENY: 100%

UWAGI: Gdy po wywiadówce mama Zuzi pokazała mi jak Zuzia w ciągu jednego dnia opanowała choreografię tańca na występ taneczny nie zaskoczyła mnie. Dzieci z ZD tak mają. One czują muzykę i trzeba dać im szansę być jak najbliżej każdego jej aspektu. Jasiek dorównuje tutaj innym dzieciom, a jego śpiewanie przez czas dojazdu do przedszkola jest dla mnie, ojca godne podziwu! Co za różnorodność i łatwość! Ja tak nie umiem, choć Ania ucząca Janka muzyki powtarza, że nie jest to trudne. Dziękuję Aniu bo wiem, że bez Twojego wsparcia nie ma na to szans.

OBSZAR 7: Umiejętność liczenia i rozpoznawania kształtów geometrycznych

POZIOM OCENY: 87,5%

UWAGI: Gdyby nie Ania, iPad to doskonałe wsparcie nauczycieli z jego przedszkoli nie miałoby szans. Jak czytam opinię, że Jaś na maksa poradził sobie z posługiwania się liczebnikami porządkowymi i głównymi, z rozpoznawania kształtów figur geometrycznych i używania ich nazw, umie porównywać długość, wysokość, tworzy kompozycje z figur a ma delikatne problemy z wagą to robi to na mnie wrażenie. Tutaj Pani Karolina wskazała, że w przypadku liczenia do 10 i większym oraz dodawania i odejmowania na konkretach mógłby otrzymać maksymalną ocenę, gdyby używał języka polskiego zamiast angielskiego. Dla mnie była to radosna informacja bo matematyka jest trudna, a to że wsparcie tego trudnego obszaru umiejętnością posługiwania się jeżykiem angielskim w mowie znacznie łatwiejszym niż polski, było dla mnie dodatkowym plusem a nie jakąś negacją jego umiejętności. I widzę że Pani Karolina na to podobnie patrzyła.

PODSUMOWANIE:

Jasiek świetnie sobie radzi z elementami mającymi przyczynowość matematyki. Jeżeli dziecko z ZD jest istotnie wcześniej przygotowywane do tego, to nie ma problemów może to opanować. Choć numeryczności i jej odczuwania nie da się skorygować lekami, to ciągłym treningiem można wyciągnąć naprawdę bardzo wysoko….jeszcze o by dziecko chciało i miało dobrego nauczyciela w tej mierze. Ja jestem dumny z osiągnięć Jasia!

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...