Amyloid beta, złogi, płytki starcze…obraz

wrzesień 16, 2010 by
Kategoria: Mózg, układ nerwowy

Dostałem pytanie: jak wygląda ten amyloid w ZD? …i czy można go zbadać?

Przypomnę krótko. W ZD choroba Alzheimera jest niemalże od początku ze względu na powolne powstawanie blaszek amyloidowych zbudowanych z beta amyloidu. Owe blaszki są także nazywane blaszkami starczymi, płytkami starczymi. Stąd tak duże zainteresowanie badaczy osobami z ZD, gdyż u nich niemalże w sposób stały można śledzić różne stadia choroby Alzheimera, która u osób bez ZD, ma często obraz choroby gwałtownej i bardzo szybkiej. Obrazowanie zmian komórek mózgowych w wyniku choroby Alzheimera jest zatem kwestią podstawową, stąd istnieją obrazy prezentujące zmiany. Poniżej zdjęcia pokazujące blaszki amyloidowe (płytki starcze), które pobrałem z wikipedii.

Obraz histopatologiczny płytek starczych w korze mózgu pacjenta z chorobą Alzheimera o początku przed okresem starzenia. Barwienie srebrem

Poniżej zobaczycie powiększenie

a poniżej blaszka amyloidowa

źródło: wikipedia

Drugie pytanie: czy można zbadać ilość amyloidu w Polsce?

Zdecydowanie tak. W Kurierze Porannym z Białegostoku znalazłem nawet takie ogłoszenie:

“Bezpłatne badania przesiewowe zaburzeń pamięci pomogą zauważyć objawy choroby Alzheimera.

W związku ze Światowym Dniem Choroby Alzheimera, obchodzonym w bieżącym roku pod hasłem “Demencja – czas działać”, organizujemy bezpłatne badania przesiewowe zaburzeń pamięci – mówi Elżbieta Podsiadło, przewodnicząca Białostockiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera.
Badania wykrywające pierwsze objawy choroby Alzheimera skierowane są do mieszkańców Białegostoku i okolic.
Zostaną przeprowadzone w najbliższy piątek, 17 września od godz. 14 w gabinecie lekarskim przy ul. Lipowej 49 m15. Jest to blok mieszkalny obok budynku Dyrekcji Lasów Państwowych.
Więcej informacji można otrzymać pod numerem tel. 602 334 344.”

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...