Analiza pierwiastkowa włosa

listopad 13, 2009 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Pytacie się o badanie z włosa. Odpowiadam, stosowałem i otrzymałem badania, ale nie umiałem ich zinterpretować. Opis badań, też nie wskazał na coś specjalnego. Badanie te było zalecane szczególnie dla autystów, przy czym od razu było wskazanie na możliwe duże odchylenia. Poniżej przygotowałem różne informacje na ten temat. Poczytajcie:

Analiza pierwiastkowa włosa jest niezmiernie cenną metodą badania stanu organizmu. Najważniejsze parametry, które można tą metodą ocenić to:

- Typ przemiany materii. Można wyróżnić 2 główne typy: szybki i wolny. Pomiędzy nimi są typy pośrednie. W zależności od typu przemiany materii dobiera się odpowiednią proporcję białek tłuszczów i węglowodanów w diecie oraz zwraca uwagę, jakie produkty spożywcze powinny być bardziej zaznaczone, a jakie mniej.

- Typ metaboliczny tarczycy. Mówi nam o zapotrzebowaniu na kalorie oraz białko, o typie reakcji na stres, o większym zapotrzebowaniu na niektóre mikroelementy.

- Typ metaboliczny nadnerczy. Mówi nam o typie reakcji na stres, zapotrzebowaniu na sól, większym zapotrzebowaniu na niektóre mikroelementy.

- Typ metaboliczny hormonów płciowych. Istotny jest szczególnie u kobiet z zaburzeniami miesiączkowania, niemożnością zajścia w ciążę, biorących leki antykoncepcyjne oraz inne leki hormonalne.

- Obecność przewlekłego stanu zapalnego. Istnieją przewlekłe choroby o podłożu infekcyjnym, które oprócz złego samopoczucia nie dają innych specyficznych objawów (np. borelioza, choroby pasożytnicze). Stan zapalny, który im towarzyszy jest niewykrywalny w badaniach podstawowych krwi.

- Zatrucie metalami ciężkimi. Obecność zwiększonych ilości ołowiu, kadmu czy rtęci może świadczyć o toksycznym pochodzeniu niektórych objawów chorobowych.

- Niedobory mikroelementów. Mogą wynikać one z braku ich w diecie, z nieprawidłowego ich wchłaniania, nadmiernego wydalania bądź wypierania z organizmu przez inne konkurujące pierwiastki. Możliwe jest celowane uzupełnianie mikroelementów oraz przywracanie właściwej proporcji między nimi

Pierwiastki, które występują w organizmie można podzielić na kilka grup:

1. Podstawowe:

węgiel (C),  wodór (H),  tlen (O),  azot (N),  siarka (S)

Są one budulcem cukrów cukrów, tłuszczy i białek

2. Makrominerały:

sód (Na),  potas (K),  wapń (Ca),  magnez (Mg),  fosfor (P),  chlor(Cl)

Podstawowe sole rozpuszczone we krwi i w komórkach. Tworzywo dla kości. Ponadto fosfor jest podstawowym przenośnikiem energii. Wapń i magnez są niezbędnymi składnikami wielu enzymów. Wapń jest ważnym przekaźnikiem informacji w komórkach.

3. Mikroelementy (według ilości w organizmie, na 70kg) :

cynk (Zn), żelazo (Fe)                                              ok. 1-4g

miedź(Cu)                                                                ok. 100-400mg

jod(J), selen(Se) ,molibden (Mo), mangan (Mn)          ok. 10-40mg

bor(B), bar(Ba), chrom (Cr), lit (Li),

nikiel (Ni), stront (Sr), wanad (V)                                ok. 1-4mg

Odgrywają ważną rolę jako składniki wielu enzymów. Ich niedobór, bądź zaburzenie wzajemnej proporcji powodują różne dolegliwości.

4. Pierwiastki toksyczne:

rtęć (Hg),  ołów (Pb),  kadm (Cd),  Glin (Al), Arsen (As)

Nawet w niedużych ilościach mogą dawać objawy zatrucia organizmu.

źródło: doktor Michalak

Poniżej między innymi artykuł firmy przygotowującej takie badania: 

http://www.biomol.pl/index.php/pol/artykuly/analiza_wlosow_prawdy_i_mity_cz_1

http://www.krobia.com/index2.htm

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...