Badania w kierunku suplementów, czyli jak to w ZD jest cz.47

styczeń 19, 2016 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Kiedyś panel badań był konieczny by móc określić potrzeby suplementacyjne dziecka. Dziś po tych kilku latach zmieniłbym ich nazwę na: podstawowe biomarkery metaboliczne osób z zespołem Downa. Wpływ wiedzy o genach w ZD, o genach metylacyjnych i ich polimorfizmach, powoduje że tak o nich trzeba myśleć.

Opis tych badań to także pewnego rodzaju uzupełnienie tego wpisu: http://www.zespoldowna.info/urodzilam-dziecko-z-zespolem-downa.html . Chciałbym, żebyście umieli zrozumieć mechanizmy, sprzężenia, wnioski można zauważyć w tych badaniach i nimi się kierowali.

Do zaprezentowania analizy wyników, pozwoliłem sobie wziąć wyniki dziecka 2 miesięcznego z ZD, które miało je zrobiony po raz pierwszy.

BADANIA, o nich pisząc wskazałem, że jest pewien maksymalny pod względem dostępności w Polsce, ich zestaw:

-HOMOCYSTEINA

-WITAMINA B9 CZYLI KWAS FOLIOWY

-WITAMINA B 12

-WITAMINA B 6

-WITAMINA B 2

-WITAMINA D 3 (25OH)

-CYNK

-SELEN

-FERRYTYNA

-FT 3

-FT 4

-TSH

-LIPIDOGRAM

Nie wszystkie da się zrobić wszędzie, w każdym laboratorium.

Najważniejsze jest połączenie homocysteiny z witaminą B 9 i B12. Pamiętajcie witamina B 9 to nic innego jak kwas foliowy i to badanie jest robione w każdym laboratorium. U naszej dziewczynki mamy następujące wyniki:

image

Jeżeli popatrzymy na wyniki dzieci z ZD bez suplementacji to wynik homocysteiny najczęściej oscyluje na poziomie poniżej 5,2 a 5,4 μmol/l.

Chcąc upewnić się jaka jest przyczyna takiego poziomu homocysteiny sprawdzamy poziom witaminy B9.

Niestety nie ma tego badania w zestawie zrobionym przez rodziców. Sięgamy zatem po B 12.

image

Wynik jest w środku normy zastosowanej w tym badaniu.

Ferrytyna jest na bardzo dobrym rzadko spotykanym poziomie.

WNIOSKI:

Poziom homocysteiny jest wysoki i może wskazywać na polimorfizm, któregoś z genów metylacyjnych. Brak badań witaminy B 9 nie pozwala jednak na taką 100% sugestię. Z drugiej strony dziecko korzysta jeszcze z “zapasów” mamy i może to być efekt tego. Do tego czynnika odniósłbym się także w przypadku ferrytyny. Dziecko prawdopodobnie jest karmione piersią, a mama dba o odpowiednią dietę i dzięki temu ferrytyna jest na doskonałym poziomie.

 

image

Wyniki badań witaminy D 3 wskazują na bardzo dobry poziom u tak małego dziecka. W momencie wydania na to pozwolenia od lekarza, poziom witaminy D 3 należy zwiększać poprzez suplementację by była jak najwyższa.

image

Wyniki badania tarczycy oceniam pozytywnie w tym momencie…co może jednak wskazywać na obecność polimorfizmów. Zazwyczaj dzieci z problemem tarczycy już na tym poziomie zaczynają pokazywać istotne słabe wyniki ft 4 i ft 3. Tutaj ft 3 podstawowy wynik jest na dobrym poziomie i podobnie ft 4. TSH jest podniesione, ale w tym wieku TSH zazwyczaj jest wyższe nawet od tego poziomu. Pozostaje zatem pytanie czy należy podać już w tym momencie letrox czy też nie. Ja zdecydowanie próbowałbym zrobić w tym momencie:

-witaminę B 9

-polimorfizmy

-jeszcze jedno badanie tarczycy za 4-6 tygodni

i dopiero wtedy podjąłbym decyzje o suplementacji

Na ten moment raczej zastanawiałbym się nad suplementacją witaminami B (B12, i po badaniach B9, B6,B2).

Zosiu mniej się dobrze w NOWYM DLA CIEBIE ŚWIECIE Uśmiech

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...