Brak acetylocholiny i noradrenaliny w hipokampie jest nowym kierunkiem w leczeniu ZD!

grudzień 5, 2011 by
Kategoria: Mózg, układ nerwowy

Dzięki Richardowi i autorowi pracy Ahmedowi Salehi otrzymujemy na bieżąco wszystkie najnowsze raporty mówiące o nowych odkryciach dotyczących ZD. Dziękuję im za to w naszym imieniu. Dzisiaj publikujemy relację z najnowszych doniesień jaki doktor Salehi opublikował na temat ZD.

image

Najnowsza relacja została opublikowana pod patronatem American Psychiatric Association i opublikowana w Psychatric News przez Joan Arehart-Treichel

ODKRYCIE BRAKU ACETYLOCHOLINY I NORADRENALINY W HIPOKAMPIE MYSZY Z ZD OTWIERA NOWE ŚCIEŻKI TERAPEUTYCZNE DLA LUDZI Z TĄ WADĄ GENETYCZNĄ.

ZD jest związany z trzema kopiami chromosomu 21 w każdej komórce osoby z tą wadą. Prowadzi ona do nagromadzenia się różnych fizycznych problemów jak i dysfunkcji funkcji poznawczych, które często prowadzą do początkowych objawów choroby Alzheimera.

Kluczowym dla ZD regionem mózgu dotkniętym  tą wadą jest hipokamp. Obecnie naukowcy z Stanford University School of Medicine dokonali dwóch kluczowych odkryć dotyczących tego, co ma miejsce w tym regionie u myszy z ZD. Wskazuje się przy tym, że region ten funkcjonuje tak samo u myszy co i u ludzi z tym zespołem.

ODKRYCIE NUMER 1: W HIPOKAMPIE NIE MA NEURONÓW PRODUKUJĄCYCH 2 TYPY NEUROPRZEKAŹNIKÓW: ACETYLOCHOLINY I NORADRENALINY

ODKRYCIE NUMER 2: BRAK NEURONÓW WYTWARZAJACYCH NEUROPRZEKAŹNIKI ACETYLOCHOLINĘ I NORADRENALINĘ JEST ZWIĄZANA Z NADEKSPRESJĄ GENU APP W HIPOKAMPIE.

Przypomnę, że gen APP jest odpowiedzialny za chorobę Alzheimera i w ZD związany jest z występowaniem typowych objawów tej choroby jak demencja.

Odkrycia  powyższe mają doniosłe znaczenie dla osób z ZD. Dlaczego? Chociaż gen APP powinien być PRIORYTETOWYM celem terapeutycznym w ZD, to niestety nie ma w pełni bezpiecznego i efektywnego lekarstwa, które mogłoby redukować ekspresję tego genu na rynku. Przeciwnie sprawa ma się z lekami wspierającymi produkcję noradrenaliny, której niedostatek w hipokampie wpływa na ZD. Na rynku są leki, które używane są w zespołach nadaktywności tudzież braku koncentracji i to one mogą pełnić rolę stymulującą w ZD. Ba można osiągnąć nawet więcej, gdyż te leki mogłyby neutralizować aktywność genu APP-tak spekulują autorzy tego raportu.

“My wszyscy pracujemy nad tą grupą leków-leków zdolnych zwiększyć poziom noradrenaliny, które byłyby zatwierdzone przez FDA- w naszym modelu myszy” mówi Ahmad Salehi. “Takie podejście mogłoby znacząco przyspieszyć rozwój terapii funkcji poznawczych w ZD bardzo znacznie”.

Co jest interesujące, raport naukowców o niedostatku neuronów produkujących acetylocholinę i noradreanlinę w hipokampie u myszy z ZD, koreluje bezpośrednio z pracami innych naukowców z przed 8 lat, który mówił o leku donepezil stosowanym w chorobie Alzheimera. Spowalnia on rozpad acetylocholiny i może poprawiać funkcje poznawcze i komunikację u dzieci i dorosłych w ZD.

Jeżeli donepezil polepsza funkcje poznawcze i komunikację u osób z ZD, czy jest powód by sądzić, że leki zwiększające poziom noradrenaliny będą bardziej efektywne od niego? Doktor Salehi sądzi, że tak. “ Myślę, że używanie leku stymulującego poziom noradrenaliny, będzie zdecydowanie bardziej efektywne od tych działających cholinergiczne ze względu na fakt, że:

-noradrenalina wpływa na układ cholinergiczny, a najnowsze badania pokazują, że noradrenalina, jej wzrost znacząco redukuje powstawanie złogów amyloidowych

-używanie leków stymulujących poziom noradrenaliny mogą nie tylko odbudowywać funkcje poznawcze u dzieci z ZD, ale także redukować patologię –powiązaną z chorobą Alzheimera u dorosłych z tym syndromem.

Doświadczenia takie jak to pomagają zrozumieć funkcjonowanie CNS (centralnego systemu nerwowego) i różnic jakie istnieją pomiędzy poszczególnymi osobami z ZD

Oryginał ze zdjęciami możecie znaleźć tutaj: http://psychnews.psychiatryonline.org/newsArticle.aspx?articleid=180877

Jak znam życie po przeczytaniu tej relacji powstaną w Waszych głowach pytania:

-czy moje dziecko dostaje acetylocholinę i noradrenalinę?

Odp.: tak w Nutrivene D są substancje stymulujące poziomy tych neuroprzekaźników, ale z kontekstu tego artykułu wynika, że są to jak zwykle “suplementy objawowe”, które nie korygują w sposób stały ich poziomu

-czy są leki oprócz wymienionych, które mogą być stosowane?

Odp.: dobrym lekiem objawowym uzupełniającym poziom acetylocholiny jest Gliatilin. oprócz Donepezilu są też suplementy stymulujące poziom noradrenaliny o czym można przeczytać tutaj:

 http://www.zespoldowna.info/withania-somnifera-czyli-aswagandha-czyli-donepezil-w-naturze.html

Jednakże pamiętajcie, że nie wiemy jak te wszystkie podawać, w jakich dawkach.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...