Cerebrolizyna-podsumowanie po spotkaniu

listopad 30, 2009 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

W dniu wczorajszym tj. 10 stycznia 2009 odbyło się we Wrocławiu spotkanie z przedstawicielem na Polskę firmy EBEWE Austria p. Kamilą, która przedstawiła nam lek Cerebrolizyna. Omówiła proces powstawania i unikatowości prezentowanego leku. Rodzice w końcu mogli zadać pytania i poniżej najczęściej pojawiające się:

1.Z czego produkowana jest Cerebrolizyna?

Lek jest preparatem aktywnym pochodzenia zwierzęcego.

2.Co jest substancją czynną?

Substancją czynna są peptydy, które poprzez proces filtracji są selekcjonowane i przygotowywane do użycia w formie koncentratu.

3.W jaki sposób lek przedostaje się przez barierę krew-mózg?

Peptydy aktywne mają tak niską masę cząsteczkową, że dzięki temu przedostają się przez “szczeliny” w barierze.

4.Czy lek jest bezpieczny?

Lek jest bezpieczny ze względu na jego proces wytwarzania. Całość produkcji jest umiejscowiona w Austri, stąd jest pełna kontrola nad produkcją leku (tutaj nalezy nadmienić, że większość składników wszystkich leków jest produkowana w Azji, kupowana “statkami” i dopiero w miejscu produkcji składana w całość). Proces filtracji jest tak przygotowany, aby większe cząsteczki mogące być wirusami, bakteriami nie były w stanie pokonać bariery filtrów.

5.Jakie skutki uboczne ma lek?

Oprócz standardowych możliwych objawów wystepujących zarówno przy podawaniu wszystkich leków, można powiedzieć że istnieją 2 przeciwskazania: możliwe wystapienie wstrząsu epileptycznego, jak i możliwość efektu alergicznego na podany lek. Istotnym dodatkiem do tej części, była wypowiedź jednego z rodziców, potwierdzona przez p.Kamilę, że na Dolnym Śląsku, gdzie wiedza na temat tego leku jest największa w Polsce, wykorzystywano ten lek właśnie z bardzo dobrym efektem do leczenia stanów epileptycznych.

6.Co powoduje lek?

Myślę, że największe wrażenie zrobił slajd pokazujący proces obumierania neuronu i pokazanego równolegle wpływowi leku na rozwój synaps neuronów i proces ich łączenia.

7. Do kogo kierowany jest lek?

Lek jest kierowany głównie do osób dorosłych, tutaj słuchacze byli wyraźnie zaskoczeni. Wyjaśnienia p.Kamili wskazywały na nastepujące fakty:

-producent tworząc lek kierował go głównie do celów rehabilitacji pourazowej osób dorosłych. Lek będąc czynnikiem neuroplastycznym i nuerogenerującym miał pomagać osobom po wypadkach powracać do normalności. Badania robione “przy okazji” wskazały na wysoką skuteczność we wspomaganiu osób z autyzmem, adhd, choroba alzheimera, dyslektyków.

-producent będąc małą firmą nie jest w stanie, ma w świetle nowego europejskiego prawa farmaceutycznego, prowadzić kosztownych i długotrwałych badań we wszystkich kierunkach, stąd skupił się na jednym określonym kierunku

-lek jest zarejestrowany jest w 46 krajach i jest na końcu badań klinicznych wprowadzającyh lek na rynek w USA, ale to w naszej części Europy jest on njpowszechniej znany, a krajami wiodącymi są: Rumunia, Rosja, Hiszpania, Portugalia. W tych krajach doświadczenie w użyciu leku jest największe i to ono wskazuje na kierunki jego użycia.

-struktura funkcjonowania producenta nie pozwalała do tej pory na prowadzenie kierunkowych badań. począwszy od 2008 firma podzieliła się na 2 części. EBEWE Nuero będzie obecnie podmiotem rozwijającym i odpowiedzialnym za lek. Celem jest opanowanie wiedzy, które rodzajów peptyd odpowiadają za poprawę zmian w układzie neurologicznym, gdyz do tej pory wiedza tak na prawdę nie istnieje, a skuteczność leku jest komentowana jako co raz większa w układzie zastosowań.

8.Czy w Polsce, we Wrocławiu są lekarze mający wiedzę na temat leku?

Wrocław i Dolny Śląsk mają największą wiedzę na temat zastosowania leku. Jeden z lekarzy mógłby być wzorem w umiejętności jego wykorzystania, nawet dla lekarzy z centrum doświadczalnego w Austri. W ośrodku tym pracują lub współpracują największe autorytety świata neuroprotekcji, neuroelastyczności i neurogeneracji mózgu, stąd taka informacja o naszym lekarzu jest niewątpliwie bardzo istotna i pochlebna.

9.Czy są procedury lecznicze w stosowaniu leku, które pomogłyby lekarzom w szerszym i bardziej bezpiecznym stosowaniu leku?

Niestety według p.Kamili nie ma takich procedur.

10.Jak powinna wyglądać terapia lekiem?

Jest to decyzja indywidualna lekarza oraz rodzica. Producent zaleca podanie 1 ml preparatu na 10kg wagi w określonej sekwencji czasowej wyraźnie określonej w ulotce do leku.

11.Czy przy kuracji kardiologicznej leczenie lekiem jest możliwe?

Decyzja każdorazowo musi być wspólna: lekarza kardiologa i lekarza psychiatry lub lekarza neurologa (lekarza prowadzącego terapię). Jeden z rodziców wskazał, że autorytet w naszym mieście z dziedziny kardiologii i odpowiednik z dziedziny psychiatrii w ich przypadku nie widzieli przeciwskazań.

Podsumowanie:

Cieszę się, że spotkanie te przyczyniło się do pogłębienia naszej wiedzy o leku. Uzyskaliśmy ogólną wiedzą w zakresie jego możliwości. Wnioski skłaniają nas zatem do kontynuowania takich spotkań w zakresie Akademii DS. Prośba rodziców jest ukierunkowana szczególnie na spotkania z lekarzami, co postaramy się zrealizować

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...