Cholesterol w ZD cz.2, gen ABCG1

czerwiec 14, 2012 by
Kategoria: Mózg, układ nerwowy

Do tej pory omawiając chorobę Alzheimera, skupialiśmy się na APP, amyloidach itp. W kontekście jednak cholesterolu konieczna jest informacja o genie ABCG1, który znajduje się na 21 chromosomie.

Badania nad rolą tego genu miały miejsce w latach 2006-2009 i prowadzone były przez Cheryl Wellington z Uniwersytetu British Columbia w Kanadzie.

Gen ABCG1 jest genem regulującym metabolizm cholesterolu. W związku z jego nadekspresją zwiększa się wielkość produkcji amyloidów beta, które są toksyczne i dodatkowo akumulują się zarówno w mózgu osób z ZD jak i w przypadku choroby Alzheimera. 

Przy czym nadmienia się, ze w przypadku ZD nadekspresja genu nie stymuluje upośledzenia umysłowego.

http://ukpmc.ac.uk/articles/PMC2654451//reload=0;jsessionid=ua1qJ2HPtlSTM6XFnlmJ.0

Nadekspresja tego genu także wpływa na zmiany obrazu cholesterolu u dzieci z ZD. Z mojego doświadczenia widać zmiany te począwszy od 6 miesiąca od momentu, gdy dzieci zaczynają spożywać pokarm stały. Poziom LDL i tójglicerydów modyfikowane przez niego zwiększają ryzyka chorób serca.

Wielokrotnie pisałem, że osoby z ZD niemalże nie chorują na serce. Jednakże nie jest tak, że tego typu problemy nie pojawiają się.

Z badań porównawczych wielu naukowców wiemy, że model gospodarki tłuszczowej w ZD jest dużo gorszy niż w przypadku grup rówieśniczych (http://pediatrics.aappublications.org/content/129/6/e1382.full).

Pokazuje się w nich, że dzieci z ZD mają dużo wyższy poziom cholesterolu całkowitego, LDL i trójglicerydów oraz zdecydowanie niższy poziom HDL bez względu na wagę. Stąd nasze podejście do niego musi być wielowątkowe.

Zalecane kontrole to minimum 2 razy w roku optymalnie 3-4.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...