Choroba Alzheimera, homocysteina, porteiny tau, zespół Downa.

maj 25, 2018 by
Kategoria: Mózg, układ nerwowy

Homocysteina jest znanym biomarkerem neurologicznym determinującym różnego rodzaje patologii układu nerwowego. Mamy obecnie kolejną turę badań, wskazujących jak ważne jest dbanie o właściwy poziom homocysteiny w ZD.

Zacznijmy od tego, że wysoka homocysteina w mózgu, bezpośrednio moduluje patologiczny fenotyp stanu zapalnego, a także tauopatii. Tauopatia z kolei jest grupą chorób spowodowanych nieprawidłowościami związanymi z mikrotubulami białka tau takimi jak chociażby choroba Alzheimera.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Tauopatie

Mówiąc jeszcze inaczej, wysoka homocysteina wskazuje na progresywną akumulację protein tau.

https://www.nature.com/articles/s41380-018-0062-0

Patologia protein tau jest ściśle skorelowana według najnowszych badań z demencją i spadkiem funkcji poznawczych wynikających z choroby naczyń wieńcowych w mózgu. Ich obkurczanie uszkadza istotę białą.

“Choroba naczyniowo-mózgowa zwiększa wychwyt znacznika tau i wydaje się, że akumulacja tau w dolnej części kory skroniowej odpowiada za upośledzenie funkcji poznawczych, niezależnie od amyloidu. Wyniki sugerują, że tau może reprezentować wspólną ścieżkę dla otępienia wywołanego przez patologie mózgowo-naczyniowe i amyloidowe.”

https://www.alzforum.org/news/research-news/cerebrovascular-disease-does-tau-mediate-cognitive-decline

Podsumowując ten etap badań:

*wiemy, że wysoka homocysteina to problem akumulacji protein tau

*nadmierna ilość proteiny tau to efekt obkurczania się naczyń krwionośnych w mózgu

Efekt demencja. Czy ten mechanizm funkcjonuje w ZD?

Wysoka homocysteina jest tutaj częściej łączona z kwestią występowania amyloidów beta i stanem zapalnym mózgu. Owszem wciąż też jest to korelacja dodatnia z ilością protein tau…ale demencja sama w sobie w badaniach nie jest wiązana z chorobami wieńcowymi, tak jak u całej pozostałej populacji.

Analizując badania w ZD, angiopatia mózgowa jeżeli występuje jako typologia choroby Alzheimera ma bardziej podłoże oparte o dysfunkcję amyloidów beta, i ich kumulację, tytułem potrojenia genów APP, RCAN1, czy DYRK1. Owszem proteiny tau korelują pozytywnie z poziomem homocysteiny i tak jak pisałem to wcześniej z odkładaniem się amyloidów beta, ale co jest nie opisane obecnie, to ZD w jakiś sposób “chroni” przed typologią choroby Alzheimera opisywanej jako “demencją naczyniowo-mózgową”. W istocie może być to powodem do różnicowania przebiegu demencji w ZD w stosunku do pozostałej populacji.

 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5709935/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/29752653/

Wracając jednak do patologii protein tau, możemy stwierdzić że mamy kolejny suplement, który może mieć zastosowanie redukujące ich poziom. Afrykańska Moringa Oleifera ŁAGODZI WYWOŁANĄ HOMOCYSTEINĄ PATOLOGIĘ PROTEIN TAU i redukuje progresję choroby Alzheimera na tej ścieżce. Z perspektywy powyższych informacji wydaje się być idealnym rozwiązaniem pozytywnie wpływającym i regulującym tauopatie.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/29710724/

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...