Cynk i jego braki przy suplementacji

grudzień 23, 2014 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

W ZD najczęściej stosowane suplementy to silnie działające środki “czyszczące” organizm z metali. Wielu z Was pisało do mnie na temat żelaza i spadku jego poziomu po wprowadzenia suplementów. Potwierdzam, tak się dzieje, to jest ten mechanizm.

Wychodząc naprzeciwko potencjalnym, kolejnym Waszym pytaniom prześledziłem status cynku w skojarzeniu z tymi samymi suplementami chelatującymi organizm.

1. Cynk nie ulega “wyczyszczeniu” przez EGCG.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3087602/

2.Cynk nie ulega “wyczyszczeniu” przez kurkumę.

“…curcumin chelation of both iron and copper (but not zinc) has been proposed as one mechanism potentially contributing to amyloid reduction in animal models (53)”

http://www.jbc.org/content/280/7/5892.full

W niemal wszystkich publikacjach dotyczących działania kurkumy podkreśla się doskonałość jej działania w kontekście antyzapalnym i antyutleniającym, co powoduje że jest z pewnością jednym z najlepszym substancji leczących amyloidy beta w chorobie Alzheimera. jednak działanie kurkumy nie nie obejmuje chelatacji cynku a przede wszystkim żelaza i miedzi, o czym mowa w cytacie powyżej.

PODSUMOWANIE:

Obniżony poziom cynku w ZD jest typologią. Niski jego poziom powinien być kontrolowany i w sytuacjach tego wymagających uzupełniany przez suplementację.

Dla przypomnienia informuję, że deficyty cynku związane są ze:

- źle funkcjonującą tarczycą

-źle funkcjonującym układem immunologicznym

-źle zapisywanym DNA

-złym wzrostem

Dzienna sugerowana dawka cynku dla osoby z ZD to około: 25 do 60 mg

http://www.dsrf-uk.org/researchers/dsrf-research/the-role-of-zinc-in-down-s-syndrome

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...