Czworonogi niepełnosprawnym

listopad 13, 2009 by
Kategoria: Wczesna interwencja i rehabilitacja

Radość i uśmiech na twarzach dzieci oraz towarzysząca tym emocjom bezstresowa atmosfera panująca podczas rehabilitacji stosowanej poprzez dogoterapię i hipoterapię, to efekt obcowania z przesympatycznymi czworonogami. Terapie wspomagające tradycyjne leczenie, dają zaskakujące rezultaty, niestety w Polsce wciąż są jeszcze mało znane.

Wszyscy wiemy, że jakikolwiek kontakt z naturą jest najlepszym relaksem i odskocznią od codziennych problemów. Podobnie jest z osobami dotkniętymi różnego rodzaju schorzeniami, dla których duże znaczenie ma także obcowanie z przyjaznymi zwierzakami jak pies czy koń. Dlatego też w tym celu stosowane są terapie wspomagające leczenie konwencjonalne z uczestnictwem przeszkolonych zwierząt.

Zamierzenia i zalety terapii

Do dogoterapii głównie przeznaczone są psy najbardziej przyjaznej dla człowieka rasy: samoyed, labrador retriever, alaskan malamute, siberian husky i golden retriever.
– Terapia przy współpracy zwierząt ma szereg zadań do spełnienia w zależności od indywidualnych potrzeb danej osoby i schorzenia, którym jest obciążona – mówi Ireneusz Pacyna, fizjoterapeuta i właściciel ośrodka dogoterapii, hipoterapii i rehabilitacji ruchowej „Koziańskie Wierchy” z Kóz.
Dogoterapia to system ćwiczeń i zabaw z psami umożliwiający rehabilitację ruchową i umysłową dzieci i dorosłych dotkniętych różnego rodzaju niepełnosprawnościami, m.in takimi jak: autyzm, porażenie mózgowe, zespół Downa czy upośledzenie umysłowe. Te sympatyczne zwierzaki odgrywają niezwykle ważną rolę w życiu niepełnosprawnych. Zamierzeniem dogoterapii bowiem jest m.in. pomoc w usprawnieniu pracy narządów artykulacyjnych, ćwiczeniu pamięci, zdolności motorycznych. Dla laika może się to wydawać zbyt skomplikowane, bo niby w jaki sposób uzyskać te efekty obcując z psem.
– Efekty rehabilitacji uzyskuje się poprzez zadania zlecane do wykonania przez niepełnosprawnych. Jest to na przykład wydawanie różnorodnych poleceń psom, określanie części ciała, czesanie sierści, a także swobodna zabawa z czworonogami, bieganie, rzucanie piłki, głaskanie, przytulanie. Wszystkie te czynności sprawiają dzieciom dużo radości, jednocześnie rozwijając je emocjonalnie i fizycznie – wyjaśnia Ireneusz Pacyna.
Hipoterapia stanowi jedną z form rehabilitacji wieloprofilowej polegającej na jednoczesnym oddziaływaniu ruchowym, sensorycznym, psychicznym i społecznym. Zadaniem tego rodzaju terapii jest normalizacja napięcia mięśniowego, doskonalenie równowagi i koordynacji, kształtowanie orientacji w przestrzeni i poczucia rytmu, zmniejszenie zaburzeń emocjonalnych.
ko

Rezultaty

– Poprzez tego typu terapię kontaktową pacjenci zdecydowanie szybciej próbują wykonać pewne ćwiczenia. Rozluźnieni w bezstresowej zabawie zapominają o swoich problemach. Trudno jednak precyzyjnie określić czas w jakim u pacjenta następują zmiany. Efekty są niewymierne, bowiem wszystko zależy od stopnia zaburzeń. Może to być kilka miesięcy albo nawet kilka lat, jeśli jednak poprzez terapię uda nam się wywołać choć jeden uśmiech na twarzy niepełnosprawnego, to zarówno dla nas jak i dla pacjenta jest to duży sukces. Bardzo ważne jest aby terapię rozpocząć jak najwcześniej, w przeciwnym razie czas oczekiwania na rezultaty się wydłuża – tłumaczy fizjoterapeuta.
Podczas stosowania rehabilitacji u pacjentów autystycznych daje się zauważyć znaczną poprawę koncentracji uwagi, synchronizacji, kontaktów z otoczeniem czy komunikowania potrzeb. Rezultaty uzyskane poprzez terapię u osób z porażeniem mózgowym mającym problemy z brakiem napięcia mięśniowego w kręgosłupie czy przykurczem tylnych mięśni nóg, to odzyskanie napięcia mięśniowego w odcinku lędźwiowo-szyjnym i znaczna poprawa ułożenia stóp.
– Oprócz dogo -i hipoterapii, z której nasi podopieczni przyjeżdżający na zajęcia do ośrodka z powiatu pszczyńskiego, Czechowic-Dziedzic i z Brzeszcz, korzystają raz w tygodniu, stosujemy terapię w postaci wycieczek do figloparku, sklepu, restauracji, czy do piekarni. Jej celem jest radzenie sobie w społeczeństwie – mówi Michalina Fijoł, opiekunka ze Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Pszczynie. Z obserwacji tych dzieci wynika, że efekty zamierzeń są jak najbardziej widoczne. Dzieci są otwarte, uśmiechnięte i komunikatywne. Dowodem na to jest bardzo sympatyczny i rozmowny Kamil Pluta, jeden z uczestników terapii, z której korzysta już drugi rok. Kamil jest po operacji przepukliny oponowo-rdzeniowej, porusza się na wózku inwalidzkim. Jest dzieckiem pogodnym i chętnie obcującym ze swoimi kolegami z grupy terapeutycznej.
Dogoterapia czy hipoterapia to kolejny przykład na to, że życie blisko natury pomaga rozwiązać wiele problemów XXI wieku. Począwszy od bólu głowy poprzez stres towarzyszący nam w codziennym życiu, aż po naprawdę wielkie problemy, które dotykają nas i naszych bliskich.
Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Pszczynie prosi o przekazanie 1 % podatku dochodowego na rzecz organizacji (Konto: BSK S.A. o/Pszczyna 31 1050 1315 1000 0001 0143 8216)
Radość dzieci jaką sprawia obcowanie z czworonogami można obejrzeć w galerii, do której zapraszamy

źródło: bespress.pl

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...