“Czy choroba Alzheimera można zdiagnozować w jej początkowym stadium?”

Sierpień 22, 2016 by
Kategoria: Mózg, układ nerwowy

Jesteśmy co raz bliżej pełnego obrazowania postępów choroby na jej początkowych stadiach. Jednakże wciąż jesteśmy dalecy od 100% diagnozy. Co dzisiaj możemy to:

1.Zbadać występowanie mutacji i polimorfizmów przede wszystkim genu APOE 4, uważanego za kluczowy gen w typowej chorobie Alzheimera. Jeżeli do tego zbadamy ekspresję genów DYRK 1 A, APP, RCAN 1 to możemy mieć potwierdzenie wysokiego ryzyka wystąpienia tej choroby u danego człowieka.

http://www.telegraph.co.uk/science/2016/08/12/new-test-reveals-risk-of-alzheimers-disease-in-just-three-hours/

2.Jeżeli zbadamy dodatkowo polimorfizmy pozostałe łączone z CHA jak MTHFR C677T to te ryzyko wciąż będzie się zwiększać, ale w 100% nie potwierdzi wystąpienia CHA w przyszłości.

3.Istnieją badania poziomu amyloidów w oku, krwi, które potwierdzają ich obecność i  patologię, ale może nie być to jednoznaczne z pojawieniem się choroby.

WNIOSEK:

Jeszcze nie umiemy diagnozować CHA w początkowym jej etapie, ale wydaje mi się, że jesteśmy co raz bliżej tego faktu. Z czego wyprowadzam taką tezę? Otóż wiemy o genach co raz więcej, znamy powody choroby Alzheimera i wiemy, że dużo wcześniej przed wystąpieniem geny charakterystyczne dla CHA zmieniają swoją ekspresję (aktywność) co stanowi specyficzne potwierdzenie występowania, “tworzenia się” choroby.

https://www.sciencedaily.com/releases/2016/08/160810142807.htm

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...