“Czy kreatyna i fosfatydylocholina może spowodować nadmierną metylację?”

styczeń 30, 2018 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Jak to napisałem we wcześniejszym wpisie metylacja w istocie jest zużywana nawet do 85% (w zależności od źródła mowa nawet o 90%, ale i 60%), na produkcję dwóch substancji: kreatyny i fosfatydylocholiny. Zatem logicznym jest pytanie: czy jeżeli podam tych substancji w postaci suplementów za dużo, to czy moja metylacja nie będzie zbyt duża w stosunku do potrzeb organizmu?

http://www.zespoldowna.info/kreatyna-i-fosfatydylocholina-reguluja-poziom-homocysteiny.html

Prekursorem kreatyny jest guanidynooctan (GAA) i to on zużywa grupy metylowe do produkcji kreatyny dostarczanej dzięki SAMe czyli S-adenozylometioniny powstającej w procesie metylacji. W zależności od źródła mowa tutaj o zużyciu wszystkich grup metylowych dostępnych w organizmie między 20 a 50% do produkcji tylko kreatyny. Jeżeli będziemy dostarczać organizmowi kreatynę, natychmiast wyhamujemy produkcję jej na poziomie genu GAMT odpowiedzialnego za tą konwersję. Jest to oczywiste.

Na poniższych diagramach widać jak jest to powiązane z metylacją i funkcjonalnością genów i ich polimorfizmów.

https://www.researchgate.net/figure/Relationship-between-the-metabolic-pathway-from-arginine-to-creatine-and-the-methylation_5460428

image

image

W efekcie metylacja może być użyta do innych funkcji. Zatem jak używać metylacji i kreatyny?

Nie ma specjalnego protokołu na te połączone działania. Powinniśmy zawsze zaczynać od stwierdzenia na jakim poziomie jest kreatynina, metabolit procesu redukcji kreatyny i jej wydalenia z organizmu w ten sposób.

“Kreatynina jest wydalana z organizmu przez nerki z moczem, stanowiąc oprócz mocznika jeden z głównych związków azotowych. Powstaje w organizmie w wyniku nieenzymatycznego rozpadu fosforanu kreatyny. Ilość wydalanej w ciągu doby kreatyniny zależy od masy mięśni i jest charakterystyczna dla danego organizmu. Średnio z moczem w ciągu doby wydala się od 14 do 26 mg tego związku na kilogram masy ciała.

W diagnostyce kreatynina jest jednym z markerów biochemicznych pozwalających monitorować stan nerek. Wzrost poziomu kreatyniny zwykle towarzyszy upośledzonej filtracji kłębuszkowej; jest on stale podwyższony w przewlekłej chorobie nerek.”

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kreatynina

Popatrzmy na wynik dziecka z ZD.

image

Pomimo bardzo dobrego wsparcia metylacji wynik kreatyniny jest bardzo niski. Co to znaczy?

Najłatwiej powiedzieć, że to jest efekt diety i braku mięsa…ale w ZD może być to efekt niskiego poziomu napięcia i niskiej masy mięśni. Może to być też sygnał dysfunkcyjnie pracującej wątroby, szybszego procesu starzenia się. Stąd warto robić dodatkowe badania wykluczające wspomniane deficyty/problemy.

image

Jeżeli wykluczamy problemy z wątrobą, to mamy tutaj jedyny i istotny problem: mitochondria i produkcja energii. Może okazać się, że dziecko ma za mało kreatyny w organizmie tytułem wykonywanych ćwiczeń. Zatem zużywa jej zapasy do “zera” a metylacja nie nadąża za jej produkcją….albo produkuje jej za mało w stosunku do tego ile potrzebuje oczywiście.

U dzieci suplementowanych może mieć to także inne znaczenie:

Biorąc pod uwagę, że  STALE BIERZEMY EGCG i dodatkowo kurkumę/resweratrol to te suplementy, w szczególności EGCG, mają efekt obniżający ZMĘCZENIE w układzie metabolicznym, co jest prezentowane między innymi jako niski poziom kreatyniny we krwi i moczu!

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28539729

http://www.zespoldowna.info/polifenole-roslinne-w-zespole-downa-2016-podstawowy-protokol-w-zespole-downa.html

W ZD uważam, że kreatyna powinna być podawana dzieciom by wzmocnić poziom produkcji energii ATP. Uważam, że to jest główny problem dysfunkcyjności tarczycy na pierwszym etapie życia dziecka z zespołem Downa…problem pozostaje ile jej podać?

Jeżeli weźmiemy pod uwagę podawanie jej w ciągu wysiłkowym nie powinno się podawać jej więcej niż 0,1g na 1 kg wagi. W raportach dotyczących dzieci wskazuje się na znacznie mniejsze dawki, wciąż wskazując konieczność brania pod uwagę jej realnego deficytu, a same dawkowanie nie powinno przekraczać okresów 5 dniowych ze stałymi dawkami w 4 porcjach w ciągu dnia.

Zupełnie inna sugestia podawania może być związana z włączeniem kreatyny do protokołów suplementacyjnych. Musi ona uwzględniać to co jest obecnie podawane, dawki tych suplementów i na tej bazie dopiero włączana.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19751179

image

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10609446

image

Jednakże w przypadkach istotnego uszkodzenia mózgu TBI kreatynę podaje się na poziomie 0,4 g/kg  przez 6 miesięcy i to dla dzieci między 1-18 lat bez skutków ubocznych.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16917445

Na koniec. U sportowców długotrwałe podawanie kreatyny, nawet przez 5 lat na poziomie 30g/dziennie albo stale 3g/dziennie nie przyniosło żadnych skutków ubocznych.

https://jissn.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12970-017-0173-z

image

http://www.zespoldowna.info/ttc3-powoduje-dysfunkcje-mitochondriow.html

http://www.zespoldowna.info/tauryna-obniza-homocysteine-hamuje-ataki-padaczki-chroni-mozg-i-przede-wszystkim-mitochondria.html

http://www.zespoldowna.info/gdy-wystepuje-jakakolwiek-dysfunkcja-mitochondriw-to-mamy-do-czynienia-z-niedoczynnoscia-tarczycy-nawet-gdy-mamy-obecnosc-hormonw-tarczycy-na-dobrym-poziomie.html

http://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/1354750X.2011.626527?journalCode=ibmk20

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3407788/

https://www.mayoclinic.org/drugs-supplements-creatine/art-20347591

PODSUMOWUJĄC SKORO ZESPÓŁ DOWNA JEST:

CAŁOŚCIOWYM ZABURZENIEM GENOMU, KTÓREGO DESTABILIZACJA W POSTACI HYPOMETYLACJI I HIPERMETYLACJI NA RÓŻNYCH POZIOMACH, ZMIENIONEJ UBIKWITYNACJI, POWODUJE PRZYSPIESZONE STARZENIE SIĘ ORGANIZMU, BŁĘDNE TWORZENIE I REPLIKACJĘ DNA. TRISOMIA 21 CHROMOSOMU STAJE SIĘ TUTAJ JEDYNIE MECHANIZMEM INICJUJĄCYM ZMIANY, WZMACNIAJĄCYM EFEKTY POLIMORFIZMÓW RODZICIELSKICH, WLICZAJĄC W TO TYPOLOGIĘ ZMIAN DLA TEGO 21 CHROMOSOMU prowadzącym do wcześniejszej, zakodowanej genetycznie, śmierci osoby z tą wadą i progresywnym pogorszeniem się jakości życia będącym efektem zaburzeń i stanów chorobowych, wpływających na pogorszenie się funkcji poznawczych w miarę trwania życia, na utrzymywanie się stałej, nadmiernej, złej reakcji immunologicznej, dysfunkcji mitochondriów destabilizującej produkcję energii komórkowej, zaburzonej komunikacji, sprawności ruchowej i możliwości prowadzenia samodzielnego życia.

ja kreatynę bym rozważał w suplementacji dziecka z ZD jako substancję podstawową, regulującą metylację i jej jakość.

…i oczywiście zbyt duża suplementacja kreatyną może spowodować nadmierną metylację.

Komentarze

Liczba komentarzy: 6 do ““Czy kreatyna i fosfatydylocholina może spowodować nadmierną metylację?””
  1. Anina pisze:

    Witam, moje dziecko nie ma zd ale miał objawy autyzmu oraz ma dwie mutacje w genie gamt na czerwono. Na konsultacje czekam, bedzie dopiero w lipcu dlatego chciałabym zadać pytanie czy w związku z tym syn może być przemetylowany? Ma słabe napięcie mięśniowe, kreatyna pomaga bardzo oczywiście ale czy powinien dostawać też witaminy niemetylowane? Jak jeszcze można obniżać metyle? Czy oporowanie może mieć z tym związek?

  2. Can pisze:

    Anino może po kolei: polimorfizmy GAMT i autyzm to jedno. Słabe napięcie i kreatyna to drugie, a trzecie nadmierna metylacja. Każdy z problemów jest czymś innym i wynika z czegoś innego także nadmierna metylacja. Kreatynę trzeba umieć podać, bo bardzo szybko traci swoje właściwości a organizm się na nią “uodparnia”, więc nie musi być tutaj w tym problem, a po prostu w COMTach i CBSach, gdzie podawanie grup metylowych może modyfikować metabolizmy i zachowanie dziecka.

    • Anina pisze:

      Ja raczkuję, nie wiem jak comty dają radę ale homocysteina poniżej 4. To w sumie skłoniło mnie do zrobienia panelu. Do konsultacji jeszcze mamy całą wieczność więc szukam trochę na własną rękę. Podaje kreatyne oprócz sobót i niedziel ok poł grama. Kreatynina we krwi na samej dolnej granicy. Daje ornityne i dieta raczej niskobiałkowa. B12 jako hydroksy adeno kobalamina. Foliany na razie 5mthf. Czy źle suplementuje kreatyne? Ogólnie syn dobrze ją toleruje, dużo na plus również w zachowaniu ale czasem coś idzie nie tak i jest dokuczliwy i oporujący. Gdybyś miał jakąś radę będę wdzięczna.

  3. Can pisze:

    Po pierwsze homocysteina. Jeżeli przy suplementacji dziecko bez ZD ma wynik poniżej 6 to raczej jest przemetylowane. Jeżeli ma 4 przed suplementacją to mamy problem z CBS i GCH1 z możliwym NOS i trzeba popatrzyć na całą ścieżkę.

    • Anina pisze:

      To jest wynik z czasu suplementacji metylokobalaminą i 5mthf, a NOS’y ma prawie wszystkie na czerwono oprucz chyba jedynek. CBS jest żółty.

  4. Can pisze:

    To dajesz za dużo i niekoniecznie odpowiednie produkty. Trzeba sprawdzić cały panel, by precyzyjnie to opisać.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...