Czy można normalizować pracę mózgu w zespole Downa?

listopad 23, 2015 by
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa

Pod koniec października odbyła się w USA konferencja omawiająca problem wspierania mózgu osoby z zespołem Downa. Wystąpili na niej wszyscy nam znani naukowcy zajmujący się tym tematem.

FLUOKSETYNA

Bazą większości wystąpień było podsumowanie zrobione przez dr.K.Gardiner pod koniec ubiegłego roku, mówiące o możliwych strategiach terapeutycznych dla dzieci i osób z zespołem Downa.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25552901

image

Po raz pierwszy przy tym była to konferencja jednoznacznie optymistyczna, mówiąca że istnieją już dziś środki/leki które mogą pomóc a są na końcowych etapach badań. Dr. Renata Bartesaghi pokazała swój model działania fluoksetyny u myszy, gdzie podawanie tego leku istotnie dokonuje zmiany jakościowej w neurogenezie. Środkowe zdjęcie prezentuje model myszy z ZD. Te po lewej należy do grupy kontrolnej a to po prawej pokazuje, jak fluoksetyna zmieniła ilość komórek poprzez neurogenezę.

image

http://www.alzforum.org/news/conference-coverage/might-normalizing-brain-development-help-downs-syndrome

Podsumowaniem tego wątku z pewnością było to zdanie: “The data suggest that the early treatment not only normalized serotonin transmission, but neurodevelopment and APP processing as well.” dane sugerują, że wczesne leczenie (fluoksetyną) nie tylko normalizuje funkcjonowanie serotoniny ale rozwój układu nerwowego i także APP.

JEŻELI NIE FLUOKSETYNA TO APIGENINA

Apigenina jest flawonem, antyoksydantem występującym obok luteoliny powszechnie w warzywach zielonych, cytrusach i herbacie rumiankowej.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21443976

https://pl.wikipedia.org/wiki/Flawonoidy

Okazuje się, że w wyniku podawania apigeniny niemalże wszystkie funkcje z wyjątkiem motoryki, wyraźnie inne w ZD, ulegały korekcie i poprawie. Była to z pewnością kompletna nowość podczas tej konferencji. Wymaga jednak ona większej liczby doświadczeń i prób badawczych, by móc uzyskać spójny wynik.

EGCG

Zarówno dr.Jean Dalabar, jak dr.Mara Dierssen potwierdzili po raz kolejny skuteczność podawania EGCG. W swoich najnowszych badaniach, wskazali że EGCG podawane podczas ciąży wyraźnie obniża liczbę interneuronów inhibitujących poprawiając w ten sposób pamięć.

Ciekawym wątkiem była kwestia wpływu EGCG na amyloid beta. Wiemy, że w ZD ilość amyloidu beta warunkowana jest aktywnością genu DYRK 1 A. Podawanie EGCG zatem wpływa na poziom amyloidu beta, zatem jest w tym ujęciu dobrym lekiem w kierunku rozwijającej się choroby Alzheimera.

MELATONINA

Ten lek został omówiony z perspektywy jego działania w chorobie Alzheimera. Dr.Carmen Martinez-Cue, jej badania potwierdzają zwiększoną neurogenezę, poprawiony LTP w hipokampie dzięki zastosowaniu tego leku.

 

Dla mnie badania te i ich prezentacja podczas konferencji naukowych dowodzą tego, że jesteśmy co raz bliżej wdrażania terapii leczniczych dla ZD i to począwszy już od 10 tygodnia ciąży! Poprawa funkcjonowania jaką się uzyskuje jest tak atrakcyjna, że naukowcy widzą swoje działanie jako wysoko obiecujące. Ja zatem czekam na ostateczne ich rezultaty.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...