“Czy osoba z zespołem Downa może być wegetarianinem?”

Czerwiec 26, 2018 by
Kategoria: Dieta

Już kiedyś odpowiadałem na to pytanie…i odpowiem jeszcze raz: do wieku około 18 –22 lat powinna to być jednak dieta śródziemnomorska, po tym okresie wegetarianizm jest jak najbardziej właściwy.

Dlaczego tak?

1.Istotny problem w polskiej populacji z witaminą B12, cynkiem jest trudny do zbilansowania bez diety mięsnej.

2.Fosfatydylocholina, glicyna, HDL w ZD są kluczowymi składnikami do budowy membran komórkowych i prawidłowej metylacji. Bez diety mięsnej trudno je dostarczyć.

3.Mikrobiota jest mechanizmem w większej/mniejszej dysbiozie w ZD tytułem problemów genetycznych. Obecność mięsa też stymuluje odpowiednio jej strukturę.

https://translational-medicine.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12967-017-1175-y

4.Cholina, żelazo, chrom są łatwiejsze do pozyskania z mięsa niż z roślin.

Z perspektywy dnia dzisiejszego, żadna dieta nie jest dziś efektywna z różnych powodów. Uważam, że z tego powodu konieczne jest wsparcie suplementacyjne by uzyskać stabilną metylację, zbilansowaną reakcję immunologiczną w rozwijającym się organizmie, który w wielu wypadkach musi mieć jeszcze wykluczoną laktozę, gluten (wszystkie ziarna). Zatem coś trzeba jeść.

Po okresie rozwoju i po przejściu dojrzewania, zapotrzebowanie na proteiny maleje, stąd od tego momentu dieta wegetariańska może być wprowadzona z tym, że suplementacja musi korygować deficyty dietetyczne tego typu diety.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...