Czy pary z zespołem Downa mogą mieć dzieci?

styczeń 9, 2013 by
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa

Pytanie, które jeszcze rok temu było proste dzisiaj zaczyna być już trudne i niejednoznaczne, gdyż już dzisiaj mamy 3 pewnych a jednego prawdopodobnego ojca, który ma pełna trisomię 21!

Głównym problemem, wobec którego stoi para osób z zespołem Downa, w kontekście poczęcia dziecka, jest przede wszystkim jakość materiału, spermy mężczyzny z ZD, który ma pełną trisomię 21 chromosomu (mężczyźni z mozaiką są uważani za płodnych).

Obecnie mówi się, że w większości kobiety z zespołem Downa są w stanie urodzić dziecko jednakże przy trudnej ciąży oraz z bardzo dużym prawdopodobieństwem, że będzie to dziecko także z trisomią 21 chromosomu.

W kontekście mężczyzn stwierdza się, że tytułem “uszkodzenia” spermy oraz jej liczebności, problemów hormonalnych mężczyzna z ZD nie może być ojcem.

W badaniach klinicznych, jakie prowadzono np. w Indiach stwierdza się, że głównym problemem mężczyzn z ZD jest “wadliwa spermatogeneza” czyli proces powstawania plemników. Dodaje się jednak pewne zastrzeżenie, że problemem związanym z brakiem płodności mężczyzn z ZD może być przede wszystkim : “…ignorancja w zakresie seksualności…”. Mówiąc prościej, Hinduscy lekarze stwierdzają, że mężczyzna z ZD może być płodny, ale akt seksualny jest dla niego niezrozumiały i ignorowany, czyli niepraktykowany, stąd istnieją wątpliwości co do samej płodności, bo tych aktów po prostu nie ma!

W raporcie wskazano, wręcz że mężczyzna z ZD może być ojcem! Konieczne zatem są zajęcia uświadamiające w zakresie antykoncepcji i takie już stosuje się w USA.

image

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17094988

 

image

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1439-0272.2010.01043.x/abstract

image

http://www.kcdsg.org/files/content/Sexuality%20and%20Down%20Syndrome.pdf

Na koniec następująca informacja: pierwszym dzieckiem matki z trisomią 21 odnotowaną w skali Świata były narodziny chłopca bez trisomii 21 w Indiach w 1990 roku.

image

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/1968024/

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...