“Czy szympansy dadzą nam odpowiedź na temat zespołu Downa?”

Luty 24, 2017 by
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa

To nie jest mój tytuł. Od 4 dni takie tytuły pojawiają się w prasie naukowej na całej kuli. Powód? Po raz drugi w historii zidentyfikowano błąd genetyczny, podobny do ZD, u szympansa żyjącego w niewoli, w ZOO w Japonii.

Kanako ma trisomię 22 chromosomu, to jak potwierdzają to naukowcy, jest tym samym co trisomia 21 chromosomu u ludzi. Kanako urodziła się w 1992 roku i od początku prezentowała specyficzne dla trisomii objawy, jak problemy z sercem, problemy ze wzrokiem (w wieku 7 lat oślepła), problemy społeczne. Jest drugim szympansem z potwierdzoną trisomią 22 chromosomu. Naukowcy obserwując Kanako, zastanawiają się jak może ona pomóc nam ludziom w definicji i leczeniu typowych problemów. Choć dziś jest zaskoczeniem i traktowana jest jako wyjątkowy przypadek, zastanawia to, że w przybliżonej analizie urodziła się jako 500 szympans w niewoli co naukowcy od razu zdefiniowali jako wskaźnik 1:500 tak podobny dla ZD u ludzi.

https://www.youtube.com/watch?v=elXc3Ihe8D8&app=desktop

image

https://www.sciencedaily.com/releases/2017/02/170221120819.htm

image

Pojawiają się komentarze dotyczące metylacji i powodów błędu genetycznego. Wskazuje się na nieodpowiednie warunki pobytu jej rodziców w zakresie diety, stresu, ruchu. Jest z pewnością sensacją naukową dzisiaj, ale nie wierzę że pomoże nam zrozumieć ZD…chyba że naukowcy zaakceptują, że te wszystkie badania nad ZD z myszy “przerzucimy” na “inżynieryjnie” stworzone szympansy, które posłużą nam jako model badawczy….aż się boję tej myśli, tak prawdopodobnej.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/28220267/

image

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...