Czym jest stres tlenowy? Pojawia się stale, gdy mowa o chorobie Alzheimera w ZD.

wrzesień 10, 2014 by
Kategoria: Mózg, układ nerwowy

Stres tlenowy przez jednych jest odbierany jako proces niszczenia komórek, przez drugi jako początek demencji, jako typologii choroby Alzheimera (CHA).

Po pierwsze w ZD mamy kilka poziomów, gdzie stres tlenowy jest większy.

Po drugie każdy niesie pewne, różniące się między sobą skutki ich działania.

Po trzecie najczęściej omawianym obecnie stresem tlenowym jest ten, który powiązany jest z chorobą Alzheimera.

I tym zajmiemy się teraz.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12607822

image

Rok 2002, wtedy jeszcze nie wiązano CHA z ZD, prezentowany jest pogląd, który mówi, że amyloid beta powoduje/wzmacnia stres tlenowy oraz neurotoksyczność niszczącą mózg.

Amyloid beta jest powiązany z genem APP. W ZD jest on potrojony. Oznacza, że mamy do czynienia z nadprodukcją stresu tlenowego typowego dla CHA! Fakt ten potwierdzono w badaniach post mortem. Zatem nie tylko SOD 1!

Z 6 genów zlokalizowanych na 21 chromosomie i powiązanych z CHA, bardzo istotną rolę odgrywa gen S 100 B (beta). Ma on wpływ na poziom uszkodzeń typowych dla rozwoju CHA poprzez poziom stresu tlenowego. Problem nadmiaru aktywności tego genu NIE JEST NEUTRALIZOWANY ilością antyutleniaczy i czynników redukujących ten stan ( ale tutaj możemy wpływać na ich ilość).

W efekcie wysoki poziom stresu tlenowego powiązanego z genami APP, S100B (i innymi typowymi dla rozwoju CHA) inicjuje procesy uszkadzające, neurodegeneracyjne prowadzące do demencji u osób z ZD. Stąd TEN stres tlenowy jest/może być leczony już teraz, przez nas za pomocą kurkumy, antyutleniaczy typu witamina E, czy witamina C i wielu innych.

To świadomość tego faktu, że STRES TLENOWY TYPOWY DLA CHOROBY ALZHEIMERA MOŻE BYC LECZONY W ZD powinna być naszym motorem do działania, gdyż jesteśmy niczym podczas wyścigu. Jeżeli nie zrobimy tego co możliwe dziś, to czas dla naszych najbliższych może być nieubłagany jutro, choć dzisiaj, z pozoru, nie ma powodów o tym myśleć.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25007424

http://www.hindawi.com/journals/cggr/2012/724904/

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24993958

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...