DHA i EPA, czyli efekt naszej dyskusji z Dawidem

październik 11, 2010 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Niedawno, chyba to było z 3 tygodnie temu, dyskutowaliśmy z Dawidem o DHA i EPA. Dawid twierdził, że w jakimś przypadku EPA jest istotne. Ja, że jednak nie. Dzisiaj się okazuje, że jest taka możliwość, gdy EPA może zastąpić i to całkiem dobrze DHA.

Cześć,

Odświeżyłem trochę informacji na temat kwasów. To o co mi chodziło to dokładnie nazywa się „paradoks kwasów tłuszczowych”:

Cytat:

„W ostatnich latach w wielu badaniach dowiedziono, że u niektórych osób w tkankach mózgowych znajdują się mniejsze ilości kwasów DHA i AA. Osoby te cierpiały na dysleksję, dyspraksję, ADHD, autyzm, depresję czy schizofrenię. Ponieważ DHA jest najpowszechniej występującym wielonienasyconym kwasem w mózgu naukowcy myśleli, że suplementacja olejami z większą zawartością DHA powinna przynieść poprawę. Badania najpierw nad depresją, a później schizofrenią pokazały, że tak nie jest. Okazało się, że większa zawartość EPA jest ważniejsza. EPA może być przekształcany w DHA, EPA chroni też przed uwalnianiem DHA z błon komórek nerwowych mózgu. To nazywamy paradoksem kwasów tłuszczowych w mózgu. Wyjaśnia to fakt, że za niedoborami leży nie tylko mniejsza podaż i produkcja DHA i AA, ale również ich uwalnianie z błon komórek nerwowych.”

Funkcje EPA:

„EPA stabilizuje obecność omega-3 DHA w błonach komórek nerwowych. Przy zwiększonej obecności EPA obniża się poziom fosfolipazy A2, enzymu odpowiedzialnego za uwalnianie DHA z błon komórek nerwowych.

Fosfolipaza A2 uwalnia strukturalne kwasy tłuszczowe AA i DHA z błon komórkowych. Uważa się, że EPA lub jego metabolity pełnią rolę wyrównawczą pomagając utrzymać strukturalne kwasy tłuszczowe na właściwym miejscu.

Jeśli istnieje taka potrzeba EPA może łatwo przemienić się w DHA i odegrać rolę strukturalną, ale DHA nie może łatwo przemienić się ponownie w EPA.

Fosfolipidy błon komórkowych zawierające AA i DHA pomagają utrzymać prawidłowe przekaźnictwo nerwowe. EPA lub jego pochodne pomagają regulować ten proces poprzez utrzymanie równowagi strukturalnych kwasów tłuszczowych.”

Lubię takie decyzje, które mają swój konstruktywny koniec :)

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...