Dlaczego tyjemy? cz.3

listopad 14, 2013 by
Kategoria: Dieta

Na kolejnych stronach książki Gary Taubes’a znajdujemy kilka bardzo intrygujących stwierdzeń. Np. to: “Im jesteśmy biedniejsi tym większe  prawdopodobieństwo, że jesteśmy grubi.”

Zaskakująca teza, ale niesamowicie precyzyjnie wytłumaczona i wyjaśniona. Gdzie zatem leży błąd? Wyjaśnienie jest następujące:

Im mamy mniej pieniędzy tym częściej kupujemy produkty zawierające dużą ilość węglowodanów (cukrów). One krótkoterminowo zaspokajają nasze potrzeby czucia się najedzonym. Produkty jak ziemniaki, pszenica, żyto, owies, kukurydza i mąki od zawsze w naszej szerokości geograficznej były podstawą bytu. Są to produkty tanie w stosunku do mięsa i dostępne ciągle w stosunku do owoców i warzyw. Człowiek dopiero w XIX i XX wieku przerzucił się na spożywanie dominującej ilości zbóż i ziemniaków, gdy zabrakło z różnych powodów mięsa. W efekcie dieta zbożowa staje się naszym największym przekleństwem w zakresie dietetycznym według autora książki.

“Chodzi o rodzaj pożywienia, jego jakość, a nie ilość”.

Te hasło jest konsekwencją wcześniejszej tezy. Gary Taubes analizuje różne przykłady, ma ich niezmiernie dużo, pokazując że nie jest kluczowe ile jemy, a jak i co. Im mniej węglowodanów w diecie tym lepiej!

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...