DMG, l-karnozyna pytania.

sierpień 11, 2010 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

DMG jest często nazywane “witaminą autystów”. L-karnozyna suplementem autystów. Pytacie się o te dwa produkty. Odpowiadam :)

DMG (Dimetylglicyna) był długo nazywany witaminą B15, choć nie był typową witaminą. Został odkryty w 1951 roku i od tego czasu jest “entuzjastycznie” stosowany we wszystkich schorzeniach neurologicznych. Jego najbardziej istotną cechą jest zwiększenie dotlenienia całego organizmu i zwiększenie sprawności obiegu krwi. Ma silne właściwości antyutleniajace. Te cechy powodują, że jest powszechnie używany jako SUBSTANCJA DOPINGUJĄCA w sporcie.

Pytacie się, czy należy podawać ją dziecku z ZD? O tym musi oczywiście zadecydować lekarz, ale wydaje się, że skuteczność w głównym zakresie jest bardzo wysoka, stąd można byłoby się pokusić o jego zastosowanie. Istotnym argumentem może być też zdolność DMG do redukcji cholesterolu, co u osób z ZD jest częstą przypadłością. DMG także ma zdolności detoksykacyjne stąd ta cecha może być wykorzystana w leczeniu osób z ZD, które wykazują cechy autystyczne.

Czy DMG w formie kwasu pangamowego znajduje się w jakimś pożywieniu? Tak, ryż brązowy, nasiona dyni i słonecznika są bogate w kwas pangamowy.

Jakie powinno być dawkowanie? To musi zalecić lekarz, ale przyjmuje się dla osoby dorosłej 50-100 mg, dwa razy dziennie (śniadanie i kolacja)

Poniżej najczęściej czytany artykuł na ten temat:

Dimetylglicyna (DMG): nietoksyczny metabolit a autyzm

W roku 1965, dwie rosyjskie badaczki   M. G. Blumena i T. L. Beliakowa, opublikowały doniesienie o znacznej poprawie mowy u 12 spośród 15 upośledzonych umysłowo dzieci, które nigdy przedtem nie używały mowy w celu komunikowania się. Dzieciom tym podawano substancję znaną jako pangaminian wapnia lub kwas pangaminowy lub "witamina B15 ". Poza bogatszym słownictwem, dzieci zaczęły używać prostych zdań, ich ogólny stan umysłu uległ poprawie, lepiej potrafiły skupić uwagę oraz bardziej interesowały się zabawkami i grami. Dalsze badania wykazały, że najważniejszym czynnikiem w pangaminianie wapnia jest DMG.
Śledzę efekty działania DMG już od 25 lat. Jestem teraz absolutnie pewien, że bardzo pomaga ono dzieciom i dorosłym z autyzmem. DMG zawsze wart jest wypróbowania.
Jeśli DMG ma zadziałać, to zwykle efekty widoczne są w ciągu tygodnia, aczkolwiek trzeba próbować i kilka tygodni. W niektórych przypadkach radykalne rezultaty widoczne były już w ciągu 24 godzin: pewna matka z Los Angeles jechała autostradą, wioząc na tylnym siedzeniu 5-letniego nie mówiącego autystycznego syna Sammy i jego oraz 3-letnią Kasię. DMG zaczęła mu podawać dzień wcześniej. W pewnym momencie Kasia zaczęła płakać. Sammy odwrócił się do niej      i powiedział "Nie płacz, Kasiu" . Kompletnie zaskoczona matka o mało nie rozbiła samochodu.
Artykuł w  New England Journal of Medicine (październik 1982) donosił  o 22-letnim opóźnionym umysłowo mężczyźnie, który miewał 16 do 18 ataków tygodniowo, kiedy przyjmował standardowe leki przeciw drgawkowe, podczas gdy przy zażywaniu DMG zdarzały mu się tylko 3 w tygodniu. Próby odstawienia DMG zaowocowały radykalnym wzrostem częstotliwości ataków.
Dimetylglicyna (DMG) na autyzm
Istnieje ogromna literatura potwierdzająca bezpieczeństwo        i korzyści dla zdrowia płynące z DMG. Wiele badań wykazało, że zwiększa ono odporność organizmu oraz poprawia stan fizyczny i osiągnięcia sportowe u ludzi i zwierząt (np. koni wyścigowych). Nigdy nie spotkałem się z działaniem toksycznym lub znacznym ubocznym DMG. Można je dostać w wielu sklepach ze zdrową żywnością. Dimetylglicyna technicznie klasyfikowana jest jako (skoncentrowana)  żywność. W bardzo małych ilościach znajduje się w brązowym ryżu oraz wątrobie. Chemicznie i fizjologicznie przypomina rozpuszczalne w wodzie witaminy z grupy B. DMG nie zostało sklasyfikowane jako witamina głównie dlatego, że nieznane są objawy jego braku.
Wielu rodziców donosiło o tym, że w ciągu kilku dni od rozpoczęcia stosowania DMG, zachowanie dzieci znamiennie poprawiało się, polepszał się kontakt wzrokowy, zwiększała się tolerancja na frustrację oraz poprawiała się mowa dzieci i w ogóle zainteresowanie mówieniem.
Przy dziecku w wieku przedszkolnym zacząłbym od pół tabletki czy kapsułki (125 mg) dziennie przy śniadaniu i tak przez kilka dni, a od jednej tabletki dziennie dla większego dziecka. Potem stopniowo zwiększałbym dawkę z jednej tabletki do czterech dziennie dla dzieci, a z dwóch do ośmiu dla dorosłych. Jeśli początkowo wystąpiłaby (rzadko) nadpobudliwość, należy zmniejszyć dawkę. Jeśli nadpobudliwość przeciąga się, może to oznaczać deficyt kwasu foliowego. Kwas foliowy jest bardzo bezpieczną witaminą B. Należy zakupić opakowanie z 800 mikrogramowymi kapsułkami z tą witaminą i podawać po dwie sztuki dziennie na każde 125 mg DMG.
Jeśli dopiero zaczynasz, sugerowałbym podawanie DMG przez 2-3 tygodnie, a następnie  dodanie witaminy B6/magnezu (które również powinny być wprowadzane stopniowo). Nie zaczynaj wszystkiego naraz, uniemożliwiając dostrzeżenie efektu działania samego DMG.  Jeśli jednak dziecko bierze już B6 (lub jakąkolwiek inna witaminę czy lek) to nie ma powodu, żeby należało to przerwać. DMG może wspomagać działanie witaminy B6.
Tłumaczenie L. Bujała.

Jakie funkcje posada DMG?

Ponieważ często w szczegółach się pytacie o ten temat to pozwoliłem sobie na sięgnięcie szczegółowego opisu ze strony www.witaminy.org.pl:

Funkcje witaminy B15 (DMG):

  • stymuluje odpowiedź immunologiczną
  • łagodzi niektóre objawy astmy
  • witamina B15 nasila nie tylko utlenianie glukozy, ale również lipidów
  • obniża stężenie cholesterolu we krwi, rozszerza naczynia krwionośne
  • poprawia ukrwienie mięśni oraz innych tkanek
  • nasila oddychanie w neuronach, przez co pobudza psychicznie
  • przyśpiesza katabolizm kwasu mlekowego powstającego podczas pracy mięśni
  • dzięki pobudzaniu procesów oksydacyjnych i tlenowych przemian kwasu mlekowego zapobiega przedwczesnemu męczeniu się mięśni
  • poprzez zwiększenie ukrwienia mięśni i nasilenia syntezy ATP powoduje zwiększenie wydolności fizycznej
  • większa też produkcję żółci i detoksykację, czyli odtruwanie organizmu
  • przyśpiesza wydalanie toksyn azotowych, węglowodorowych, sterydowych i metali ciężkich
  • nasila działanie sulfonamidów i antybiotyków
  • kwas pangamowy poprzez glicynę wywiera wpływ przeciwdrgawkowy. Glicyna bowiem hamuje neurony ruchowe rdzenia kręgowego. Dlatego witamina B15 powinna być zalecana wszystkim osobom cierpiącym na drżenie mięśni (np. choroba Parkinsona) oraz padaczkę
  • witamina B15 usuwa także nadmierne drżenie mięśni spowodowane stresem i podnieceniem nerwowym
  • przy dłuższym zażywaniu kwasu pangamowego widoczne ogólne wzmocnienie i pobudzenie organizmu pod względem fizycznym i psychicznym
  • organizm odporny jest na przemęczenie
  • wyraźnie wzrasta aktywność mięśnia sercowego,
  • usprawnieniu ulegają procesy myślowe, człowiek staje się bardziej otwarty, śmiały i rozmowny
  • dlatego w wielu krajach witamina B15 zalecana jest również w terapii autyzmu, demencji starczej, miażdżycy i gapowatości starczej
  • kwas pangamowy działa ochronnie na miąższ wątroby, zapobiegając stłuszczeniu i marskości
  • wywiera wpływ przeciwzapalny i lipotropowy
  • pobudza regenerację tkanki łącznej, mięśniowej, chrzęstnej, nabłonków, włosów i paznokci. działa też immunostymulująco i pobudza uwalnianie hormonów

Teraz o l-karnozynie.Pojawia się właściwie wciąż te samo jedno pytanie: czy polecam w ZD? Odpowiadam: wydaje mi się, że jest dobrym suplementem, gdy występują cechy autystyczne. Tak samo jak w przypadku DMG może być używana, gdy dziecko nie komunikuje się. Słyszałem o różnych efektach stąd należy próbować i poszukiwać rozwiązań tak jak Mirka i Iza, które obaliły moją teorię, że polskie matki to tylko załamują ręce. Obie stosując różne podejścia biomedyczne osiągają sukcesy i oby było takich osób jak one jak najwięcej. :)

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...