DYRK1A kolejne badania

luty 16, 2011 by
Kategoria: Mózg, układ nerwowy

Nie zdążyłem przetłumaczyć poprzedniego badania, a już pojawiły się kolejne potwierdzające rolę DYRK1A.

image

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21156027

Te pierwsze badania skupiało się nad pytaniem: czy DYRK1A JEST ELEMENTEM REGULUJĄCYM ROZWÓJ NEURONÓW? Badanie to doprowadziło do podsumowania roli jaką odgrywa ten gen w rozwoju układu nerwowego oraz jego degeneracji, potwierdzając wcześniejsze wszystkie doniesienia mówiące o jego negatywnej roli w kontekście nadekspresji.

 

image

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21135538

W tym badaniu naukowcy z Korei Południowej badali wpływ genu DYRK 1 A na system transportu niezbędnych substancji w funkcjonowaniu komórki. Szczególną uwagę poświęcili endocytozie pęcherzyków synaptycznych. Na początek wyjaśnijmy co to jest:

Pęcherzyki synaptyczne – wyspecjalizowane pęcherzyki transportujące, występujące w neuronach i odpowiedzialne za przechowywanie i transport neurotransmiterów więcej tutaj:http://pl.wikipedia.org/wiki/P%C4%99cherzyk

Endocytoza -jeden ze sposobów transportowania większych cząsteczek (np. cholesterolu) do wnętrza komórki więcej tutaj:http://pl.wikipedia.org/wiki/Endocytoza

Jak widać po definicjach tematem badań było wchłanianie pęcherzyków synaptycznych, odgrywających kluczową rolę w komunikacji i funkcjonowaniu komórek nerwowych. Wyniki tych badań pokazały istotne zwolnienie tego procesu w rejonie hipokampa pod wpływem nadekspresji tego genu, co znów prowadzi do uszkodzenia działania synaps i deficytów poznawczych.

 

image

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21126318

Badanie powyższe jest próbą poszukiwania antagonisty genu DYRK1A, który skutecznie hamowałby negatywne działanie tego genu w patologicznej sytuacji jego nadekspresji. W wyniku badań stwierdzono, że taką substancją która ma duży potencjał jest beta karbolina. Co to za substancja?

Jest to alkaloid, czyli substancja zasadowa, pochodna indolu, którego substancją czynna jest harman, który ma działanie uspokajające i hipotensyjne, a w dużych dawkach ma właściwości halucynogenne. Występuje w zielu męczennicy i ruty stepowej.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...