Dziewczyny i miesiączka.

listopad 23, 2018 by
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa

Miesiączka zmienia wszystko, albo nic u dziewczyn z ZD. Może pojawić się już w wieku 9 lat, najczęściej jednak jest to wiek 10-12 lat. Miesiączki są płytkie, z małą ilością krwawienia, ale mogą dramatycznie wpływać na cały organizm  dziewczyny.

https://adc.bmj.com/content/101/Suppl_1/A218.2

http://oadd.org/wp-content/uploads/2012/01/41012_JoDD_18-2_77-95_Kyrkou_et_al.pdf

https://ro.ecu.edu.au/cgi/viewcontent.cgi?referer=https://www.google.com/&httpsredir=1&article=2362&context=theses_hons

https://obgyn.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/tog.12008

https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/13668250600879222?journalCode=cjid20

Po pierwsze przyjmuje się, że menarche występuje po 14 miesiącach od szczytu pokwitania (prunningu) przy wadze około 46 kg i wzroście 157 cm średnio. W ZD pokwitanie może wystąpić wcześniej przez co dziewczynki z ZD mające pierwszą miesiączkę mają wagę dużo mniejszą, przy mniejszym wzroście odpowiednio już od 38 kg wagi przy wzroście nawet 20 cm niższym.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Menarche

Po drugie symptomy bólu, jak i ich diagnozowanie przez dziewczynki z ZD są nieprecyzyjne i trudno identyfikowalne przez nie. Stąd kluczowym tematem jest przygotowanie dziewczynek do zrozumienia tego. Patrząc na opracowania dotyczące menstruacji, w każdym z nich pojawia się informacja o konieczności edukacji dziewczynki począwszy od wieku 8-9 lat na temat czym jest menstruacja, z czym się wiąże, czym jest ból, jak go rozpoznać i jak poradzić sobie z higieną w trakcie miesiączki.

Po trzecie “miesiączka” może zmienić w sposób istotny metabolizm na różnych poziomach. Specjalnie napisałem to w ten sposób w cudzysłowiu, gdyż nie można łączyć to z samą fizjologią, a ze zmianą całościową organizmu po szczycie pokwitania (pruningu) czego najczęściej nie widzimy jako rodzice, a nagle zmiany “wychodzą” wraz z pojawieniem się miesiączki.

Po czwarte dziewczynki funkcjonują na dużo wyższym poziomie niż chłopcy z ZD, jednakże ich świetny rozwój często jest modyfikowany właśnie przez powyżej opisane wydarzenie i to często zdecydowanie. Nie jest dziś dla mnie zaskoczeniem, że dziewczyny w wieku 12-15 lat z ZD mają istotne problemy depresyjne. Nie potrafią się odnaleźć w szkole, rodzice często zrzucają to na klasę…a tak nie musi być. Życie pełne energii i zainteresowań nagle zmienia się w otępienie, ospałość, brak motywacji po…TO NIE JEST CHOROBA PSYCHICZNA, ALE MOŻE SIĘ W NIĄ ZMIENIĆ JEŻELI WYSTĘPUJE W UKŁADZIE DŁUGOTRWAŁYM I ŹLE LECZONYM!!!

 

CO WARTO ZROBIĆ?

1.Zacząć od naszych tradycyjnych już badań.

http://www.zespoldowna.info/badania-to-jest-ten-moment-gdy-warto-je-zrobic.html

http://www.zespoldowna.info/teraz-warto-zrobic-nasze-badania-okresowe.html

2.Jeżeli mamy panel metylacyjny, to zestawiamy wyniki z panelem i genami. Może się okazać, że wystarczy uzupełnić deficyty i wrócimy do normalności.

3.Jednakże bardzo często jest tak, że skoro dziewczyny się świetnie rozwijają, to ich rodzice nie myślą o tym co może być po 12 roku życia, po 25 roku życia….bo ona dziś jest świetna. Kaskada problemów związanych z błędami metabolicznymi może się nawarstwiać i pojawienie się miesiączki po prostu wyzwala problemy, które są wtedy trudne do skorygowania…a były akumulowane wcześniej.

4.I tutaj sugestia: podawanie EGCG na “ZD” może przydać się przy typowych problemach około menstruacyjnych. Nie ma badań na ten temat w ZD, ale wśród zdrowej populacji wskazuje się, że EGCG jest przydatne na różnego rodzaju dolegliwości…tak samo jak witamina D3. Ten minimalistyczny wariant działania może zdecydowanie ochronić dziewczynkę przed głębokością zmian jakie zachodzą w okresie pierwszej miesiączki.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3742155/

WNIOSKI:

To że moje dziecko, dziewczynka dobrze funkcjonuje nie oznacza, że nie powinna być suplementowana to clue. Trzeba pamiętać, że miesiączka i pruning jest to okres zmiany funkcjonowania, zmiany fizjologii całego organizmu….a my musimy zrobić wszystko by uzyskać tylko lepsze efekty a nie gorsze. Zatem przygotowanie do miesiączki w postaci stosowania antyutleniaczy, EGCG, resweratrolu, koenzymu Q10, DHA to dla mnie jest najmniej co powinno być zrobione, jako przygotowanie dziewczyny do przejścia przez najbardziej krytyczny dla niej okres życia. Polecam rozważyć to.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3941370/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4918681/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4567938/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5490575/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16647895

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...