“EGCG z kofeiną czy bez?”

wrzesień 28, 2015 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Wraca problem suplementów zawierających kofeinę. Za używaniem ich jest pewna grupa osób, zdecydowanie więcej jest negatywnych głosów. Jednak brak szczegółowej wiedzy u obu stron powoduje, że dyskusja przypomina pogawędkę znajomych, a nie racjonalną analizę możliwych zastosowań takich produktów.

Popatrzmy na fakty:

1.KOFEINA POMAGA

We wszystkich pracach do których ja dotarłem uważa się, że kofeina może pomagać. Jest jedno ale: podawana w bardzo małych ilościach. Na pytanie co to oznacza, nie ma już precyzyjnej odpowiedzi.

2.W JAKIM KIERUNKU KOFEINA POMAGA

Z pewnością w chorobach neurodegeneracyjnych takich jak choroba Alzheimera (CHA). Jedno z pierwszych badań w tym kierunku na modelach zwierzęcych stwierdza, że kofeina tłumi rozwój amyloidów beta w mózgu.

 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/19581723/

image

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/21422521/

W badaniach nad CHA u ludzi jednak nie ma aż tak precyzyjnych i przekonywujących efektów, choć wskazuje się na rolę zapobiegającą demencji i fosforylizacji protein tau.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/26220901/

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/24780254/

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/24676319/

3.KOFEINA A LECZENIE NEUROGENEZY W ZESPOLE DOWNA

Kofeina jest inhibitorem cyclin d1 (genu), który istotnie wpływa na neurogenezę. Załóżmy, że dla stymulacji genu DYRK 1A, potrojonego, podajemy EGCG z kofeiną, by poprawić neurogenezę. Jaki daje to efekt? Ano taki, że EGCG reguluje działanie genu DYRK 1 A, a kofeina wpływa na gen CYCLIN d 1, wyhamowując jego aktywność czyli neurogenezę. W efekcie mamy sytuację gdy EGCG pomaga a kofeina przeszkadza.

http://www.gu.se/english/research/publication?publicationId=167375

4.KOFEINA A ZESPÓŁ DOWNA Z ISTOTNYM POBUDZENIEM TYPOWYM DLA AUTYZMU I ADHD

Jest to chyba jedyny przypadek uzasadniony, gdy dziecku powyżej 3 lat można podać EGCG z kofeiną. Okazuje się, że stosując taki typ preparatu z minimalną ilością kofeiny można “hamować” dzieci i stymulować wzrost koncentracji.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22561003

 

MOJA OPINIA:

1.Nie stosuję kofeiny, gdyż z mojej perspektywy jest bardziej zagrożeniem niż wsparciem leczniczym

2.Kofeina dla osób dorosłych może nieść inne skutki, niż u dzieci.

3.Suplementy z phytosomami, które zawierają kofeinę są dobre w stanach rakowych.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...