Fluoksetyna, czyli nie tylko prozac

grudzień 14, 2010 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Gdy pada słowo Prozac potrafimy wyobrazić sobie o co chodzi. Jednak czynnikiem aktywnym tego leku jest fluoksetyna, która jako składnik leku została wprowadzona w 1988 i to właśnie w Prozacu.

Zgodnie z wynikami badań CHANGING MINDS FOUNDATION fluoksetyna ma zdolności neurogeneracyjne i została wprowadzona do protokołu medycznego tej organizacji dla osób z ZD, przyszedł czas abyśmy dowiedzieli się o leku troszeczkę więcej.

Fluoksetyna (ATC: N 06 AB 03) – lek stosowany głównie w leczeniu depresji. Należy do grupy SSRI – Selective Serotonin Reuptake Inhibitor – selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny.
Fluoksetyna, podawana jako jej chlorowodorek, jest znana w wielu krajach pod nazwą Prozac lub Prozak. Jest to nazwa handlowa pod jaką wprowadziła ją na rynek w 1988 roku amerykańska firma Eli Lilly.
Lek należy do środków antydepresyjnych trzeciej generacji (SSRI – Selective Serotonin Reuptake Inhibitor). Pierwsza generacja to inhibitory MAO, druga to trójpierścieniowe leki antydepresyjne np. imipramina.
Działanie leku polega na hamowaniu zwrotnego wychwytu serotoniny. Fluoksetyna jest metabolizowana w wątrobie do aktywnego metabolitu – norfluoksetyny oraz innych metabolitów. Działanie leku występuje po upływie co najmniej 1-4 tygodni leczenia i utrzymuje się przez kilka tygodni po odstawieniu.
Fluoksetyny nie wolno zażywać równocześnie z inhibitorami MAO ani z pochodnymi fenotiazyny. Może także zaburzać zdolność do prowadzenia pojazdów oraz obsługi urządzeń mechanicznych.
U niektórych pacjentów mogą wystąpić działania niepożądane, takie jak: agresywne zachowania, ogólne osłabienie, gorączka, suchość w ustach, zaburzenia ze strony układu pokarmowego, podenerwowanie, bezsenność, bóle głowy, niepokój, nadmierne pocenie się, drżenie rąk, alergie, wysypka, obniżenie libido.
Ze względu na rozgłos w mediach mówiący o własnościach wyjątkowo poprawiających nastrój Prozac został przez niektórych okrzyknięty pigułką szczęścia.
U niektórych pacjentów stosujących fluoksetynę odnotowano skłonności samobójcze. Polega to na tym, że fluoksetyna poprawia zdolność do działania i w przypadku, kiedy osoba cierpiąca na ciężką depresję planuje samobójstwo, jednak sama choroba jest na tyle silna, że osoba taka ma trudności z podejmowaniem najprostszych działań, po podaniu leku może być zdolna uczynić ten krok zanim lek zacznie działać głębiej.

Preparaty, które zawierają fluoksetynę, dostępne tylko na receptę to:

  • Seronil – kapsułki/tabletki w postaci chlorowodorku, 10/20/30 mg, 30/100 szt. / ORION Pharma
  • Andepin – kapsułki, 20 mg, 30 szt. / SYNTEZA
  • Bioxetin – tabletki, 20 mg, 30 szt. / Sanofi Aventis
  • Deprexetin – kapsułki, 20 mg, 30 szt. / ICN Polfa Rzeszów
  • Fluoksetyna – tabletki, 10/20 mg w postaci chlorowodorku, 30/90 szt. / ANPHARM
  • Fluoxetin – kapsułki, 20 mg w postaci chlorowodorku, 30 szt. / ZF POLPHARMA
  • Salipax – 20 mg w postaci chlorowodorku, 10/30 szt. / MEPHA LDA
  • Apo-Flox – tabletki / APOTEX
  • Prozac – tabletki, 20 mg / ELI LILLY

Komentarze

1 Komentarz do “Fluoksetyna, czyli nie tylko prozac”
  1. andepin pisze:

    brałam andepin przez dłuższy czas. dużo skutków ubovznych, nie polecam

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...