Fosfadyloseryna, a może jednak czysta l-seryna?

lipiec 20, 2017 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Dzięki Tomkowi zwróciłem na inne wykorzystanie fosfadyloseryny. Dla mnie jest to głównie określony fosfolipid, Tomek wskazał, że powinniśmy popatrzeć na to jako produkt dostarczający serynę. I tak zrobiłem.

http://www.zespoldowna.info/fosfatydyloseryna-podawac-czy-nie-podawac.html

Seryna jest potrzebna w mózgu i to wiemy. Potrzebna jest w metylacji….i nie wszyscy to wiedzą.

image

http://www.wikipathways.org/index.php/Pathway:WP2525

Seryna jest potrzebna przy konwersji aminokwasów…i to też nie wszyscy wiedzą, image

http://www.wikipathways.org/index.php/Pathway:WP3603

w metabolizmie glicyny, która wzmacnia efekt działania glutaminianu w mózgu i przyłącza się do receptora NMDA.

image

http://www.wikipathways.org/index.php/Pathway:WP1495

Serynę postrzega się także jako neuroprzekaźnik, który może mieć istotny wpływ na przebieg demencji w chorobie Alzheimera tytułem bycia koantagonistą receptora NMDA, co oznacza że wspomaga innym składnikom łączyć się z receptorem. Tytułem tego jest zakwalifikowana do tej samej grupy leków co nootropil, piracetam.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/18564180/

Z tej perspektywy została wykorzystana właśnie do leczenia demencji, niepokojów i depresji poprawiając pamięć roboczą i funkcje poznawcze, to co w ZD jest kluczowe.

image 

https://www.hindawi.com/archive/2014/859735/

Dla tego podejścia kluczowym elementem jest fakt, że seryna istotnie poprawia metabolizm aminokwasów, nawet wtedy gdy podawana jest doustnie. W ten sposób dotykamy kwestii metabolizmu tryptofanu podstawowego aminokwasu bez którego nie ma serotoniny. W ZD zły sen, zły metabolizm tryptofanu jest istotnym problemem w wielu aspektach. Bez seryny organizm nie może wykorzystywać tryptofanu, stąd wskazanie do zaburzeń ilościowych seryny zarówno w chorobie Alzheimera, ale i schizofrenii.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4155056/

image

I tutaj ważna jest informacja: bez odpowiedniej ilości witaminy B9, witaminy B6 i B3 organizm nie wytworzy odpowiedniej ilości seryny, stąd w sytuacji niedoborów potrzebna jest nie tylko suplementacja L-seryną, ale i tymi witaminami.

Z drugiej strony stosując suplement fosfadyloserynę, musimy pamiętać że zawiera on obok l-seryny także część fosfolipidową, stąd dawka w takim suplemencie nie będzie wysoka.

W badaniach uważa się, że skuteczna dawka to 30 mg/kg ciała a w przypadkach schizofrenii między 60 do 120 mg na kilogram ciała czystej seryny podzielona na 3 dawki dzienne.

Z drugiej strony suplementy takie jak ten opisywany powyżej zawierają często cholinę, przez co jest to korzystne dla wielu procesów wzmacniających mózg.

Zatem pozostaje pytanie czy warto? Który wybrać suplement w postaci złożonej, czy czystej jako L-serynę?

Wydaje mi się, że postać złożona fosfolipidowa jest dobrym uzupełnieniem suplementacji jaką prowadzimy przy wykorzystaniu choliny  i DHA. Gdy jednak dziecko nie śpi spróbowałbym seryny w jej czystej postaci,co może być istotną alternatywą dla ciągłego stosowania melatoniny.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...