Fosfatydyloseryna: podawać, czy nie podawać?

lipiec 13, 2017 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Wraca temat jak widać co 2-3 lata, więc powtarzam: nie wiem jeszcze dlaczego, ale co 4 dziecko z ZD dobrze reaguje na ten suplement. Próbowałem to łączyć z genami “tłuszczowymi” z 21 chromosomu, ale nie trzyma się to “kupy”.

Wiemy jedno, że tytułem większej ilości fosfolipidów w ZD mamy mniejszy problem z cholesterolem u osób z trisomią 21. Fosfolipidy rozpuszczają nadmiar cholesterolu.

Fosfatydyloseryna jest też takim fosfolipidem, który pełni istotną rolę w komórce, w szczególności w mózgu. Patrząc na analizy jeszcze z lat 80-tych ubiegłego wieku seryna w ZD była wskazywana jako element nadmiernie obecny w komórkach, jednakże w równoległych pracach nad chorobą Alzheimera prezentowano jej działanie jako skuteczne i efektywne, gdyż z upływem lat u człowieka wyraźnie jej brakuje. Jej konkurentem niejako jest DHA i dopiero szersze badania w kierunku użycia DHA i omeg 3 tytułem regulacji stanów zapalnych mózgu u osób z chorobą Alzheimera zepchnęły jej istotność poniżej właśnie DHA.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2534986

https://www.alzdiscovery.org/cognitive-vitality/ratings/phosphatidylserine

Z tej to perspektywy wydaje mi się, że o jej skuteczności mówią głównie te osoby, które nie stosują DHA, a stosują właśnie fosfatydyloserynę. Działa ona wtedy w ten sposób, że zwiększa poziom acetylocholiny w mózgu, zatem działa na pamięć. Wpływa istotnie także na poziom hormonów typu kortyzol i ACTH, pełniąc w tym przypadku rolę typowego antydepresanta.

Z tych to powodów, pomimo jej krótkotrwałego działania, wciąż jest brana pod uwagę jako skuteczny lek działający na mózg i zapobiegający demencji, a w ZD łączony jest z poprawą pamięci i mową przy dawkach na poziomie 100 mg dziennie.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26345866

Ciekawe suplementy to takie, które łączą fosfatydyloserynę z DHA i ich silne strony stymulujące neuroinflamację, pamięć. Okazuje się, że takie połączenie zwiększa aktywność obu produktów i jest skuteczniejsze w układzie terapeutycznym.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2981104/

Z mojej perspektywy, skojarzenie takie obu produktów jest lepszym strukturalnie podejściem, które może utrzymać długoterminowe działanie na komórki nerwowe obu substancji aktywnych, stąd ja polecałbym wypróbować je w ten sposób.

 

http://www.naturalhealthsherpa.com/phosphatidylserine/523491

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...