Fuoksetyna i padaczka
maj 23, 2013 by Jarek
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola
Tak naprawdę powinienem zatytułować ten wpis: dlaczego konieczne są przerwy w podawaniu fluoksetyny? W odpowiedzi dla Miłki. Cóż głębsze dyskusje z doktorem Leichtmanem i Teresą Cody spowodowały odrobinę inne nastawienie do tego artykułu i jego treści.
Fluoksetyna jest substancją ingerującą w pracę mózgu, tak jak każdy antydepresant. W przypadku, gdy istnieje domniemanie, że mózg źle funkcjonuje, a tak jest w ZD, to musimy przed jej podaniem zrobić EEG głowy, by wykluczyć np. padaczkę. Procedura ta jest zbieżna do tej jaka istnieje przy cerebrolizynie. Były robione badania na myszach z ZD, które wskazywały na to, że fluoksetyna u nich zwiększa aktywność mózgu i prowadzi do zwiększenia częstotliwości ataków.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3405721/
Jednakże należy rozumieć tą uwagę w następujący sposób: jeżeli jest wyraźny negatywny zapis EEG to należy jednoznacznie wziąć to pod uwagę przed podaniem wszystkich leków jakie mogą stymulować mózg. Dopiero po eliminacji problemów lub po zastosowaniu osłony, można podać lek taki jak fluoksetyna.
Inną kwestią jest fakt, wskazujący na to, że długotrwałe podawanie leków pobudzających pracę mózgu może mieć następujące “niechciane” efekty:
1.Przyzwyczajenie się mózgu do stymulacji lekiem i przez to spadek efektywności jego działania.
2.Wzmocnienie stanów, które są obecnie “niediagnozowalne” a nie muszą być korzystne dla organizmu.
3.Wzmocnienie działania innych leków, co może przewidywać inne skojarzone efekty.
Moja sugestia zatem jest następująca:
1.Fluoksetyna musi być podana po zrobionym EEG
2.Jeżeli EEG pozwala na podanie leku, to podawać go nie dłużej niż 12 mcy by zrobić przerwę na około 6 miesięcy ale nie mniejszą niż 4.
Czy Teresa Cody robi takie przerwy , a jak to wygląda u innych z fundacji CMF ,
mają realne doświadczenia w tej kwestii ?
A czy dr Leichtman nadal jest taki sceptyczny co do działania fluoksetyny?