Glutation

Marzec 10, 2010 by
Kategoria: Dieta

Dzisiaj trochę o glutationie, mało kto o nim wie, mało kto na nim się skupia, a jest bardzo ważny!

“Glutation (GSH) jako najważniejszy antyoksydant, który neutralizuje wyprodukowane wolne rodniki” jest stawiany przez wszystkich wybitnych specjalistów w zakresie dietetyki na piedestale. Dla mnie dopóki nie przeczytałem książki Balcha był jednak odrobinę “enigmatyczny”. Co o nim mówi Balch:

Glutation składa się z trzech aminokwasów: cysteiny, kwasu glutaminowego i glicyny. Ogromną rolę w procesie odtruwania, zachodzącym w wątrobie, odgrywają także pierwiastki cynk i miedź oraz magnez i ważny antyoksydant, jakim jest witamina C.

Glutation przyjmowany doustnie prawdopodobnie nie wpływa na zwiększenie jego poziomu w tkankach. Jednak witamina C pomaga organizmowi w wytwarzaniu własnego glutationu. Syntezę glutationu wspomagają inne związki, jak N-acetylocysteina (NAC), glicyna i metionina, za pomocą witaminy C. Znowu okazuje się, że witamina C oddaje znaczne usługi w produkcji glutationu, gdyż z wymienionych związków tylko ona i NAC podnoszą poziom glutationu w tkankach. Żywność bogata w glutation to:

• Szparagi • Brukselka

• Awokado • Kapusta

• Brokuły • Orzechy włoskie

Żywność bogata w składniki ochraniające komórki wątroby przed uszkodzeniem to:

• Czosnek • Rośliny strączkowe

• Cebula • Jajka

Wszystkie wymienione niżej produkty zawierają duże ilości siarki. Jako składnik glutationu, jest ona bardzo ważna.

• Włókna rozpuszczalne w wodzie, występujące w otrębach owsianych, roślinach strączkowych, jabłkach i gruszkach

• Brokuły, brukselka i kapusta

• Karczochy, buraki, mniszek lekarski i wiele innych roślin, jak ostropest, ostryż (kurkuma), cynamon i korzeń lukrecji

Komentarze

Liczba komentarzy: 2 do “Glutation”
 1. Józef Królik pisze:

  Z zainteresowaniem przeczytałem ten wpis.
  To prawda, że glutation jest najważniejszym antyoksydantem. Mało tego, bez glutationu inne antyoksydanty nie mogą efektywnie działać.
  Poza tym glutation ma silne działanie odtruwające (w tym z metali ciężkich) i wzmacnia system immunologiczny.
  Glutationu nie można dostarczyć z pożywieniem (nie można się go najeść). Żeby mógł wypełniać swoje funkcje, musi być wytworzony we wnętrzu komórki. Nasze komórki z wiekiem wytwarzają coraz mniej glutationu (w wieku 65 lat o 40% mniej). Jednocześnie jest intensywnie zużywany poprzez warunki w jakich żyjemy.
  Dlatego bardzo ważne jest, aby ciągle go uzupełniać.
  A skoro może być wytworzony tylko w komórkach, trzeba dostarczyć do komórek potrzebnych składników (cegiełek): glicyny, kwasu glutaminowego i cysteiny. O ile dwóch pierwszych aminokwasów dostarczamy w wystarczających ilościach z pożywieniem, o tyle problem stanowi cysteina.
  Pojedyncze cząsteczki cysteiny są trawione i nie trafiają do komórki, albo trafiają w znikomym stopniu. Dwie cząsteczki cysteiny złączone słabym wiązaniem siarczkowym tworzą cystynę. dopiero cystyna jest zdolna dostać się przez błonę komórkową do wnętrza komórki. Tam wiązanie rozpada się i glicyna jest wykorzystana do budowy glutationu.

 2. groszek pisze:

  w styczniu lekarka, która badała mnie na prawo jazdy i znała moje poszukiwania suplementów dla dziecka z zD poleciła mi Immunocal, który wspomaga w organizmie wytwarzanie glutationu.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...