Gra video, która diagnozuje chorobę Alzheimera.

Kwiecień 29, 2019 by
Kategoria: Mózg, układ nerwowy

brzmiało to na tyle niewiarygodnie, że nie pisałem o tym specjalnie, aż do tego momentu.

W Europie stworzono grę o nazwie Sea Hero Quest i jest też po polsku…przynajmniej strona główna.

http://www.seaheroquest.com/site/pl/

image

Trailer gry jest tutaj:

https://www.youtube.com/watch?time_continue=29&v=pW7PUzhMRcI

https://www.youtube.com/watch?v=fhiLWPnq-MM

image

“Sea Hero Quest został zbudowany jako sposób na identyfikację osób, które mogą być zagrożone chorobą Alzheimera, ale które nie cierpią jeszcze na żadne poważne objawy choroby i według badań opublikowanych niedawno w czasopiśmie PNAS wydaje się, że gra jest skuteczna.

W grze Sea Hero Quest, która jest grą VR, gracze muszą nawigować i kontrolować wirtualną łódź. Otrzymują mapę i pokazują punkty kontrolne, a następnie mapa zostaje zabrana i gracze muszą przejść do tych punktów kontrolnych w świecie gry bez mapy.
Według naukowców, te dwie minuty spędzone na grze to pięć godzin badań laboratoryjnych. Ponieważ Sea Hero Quest działa już od kilku lat i jest pobierany i odtwarzany przez ponad trzy miliony graczy, zebrano równowartość 1700 lat danych badawczych dotyczących choroby Alzheimera.”…stąd wydaje się być już pewnym mechanizmem diagnozujący tą chorobę.

“Naukowcy zaangażowani w projekt badali ludzi, którzy nosili gen APOE4, co, jak się uważa, zwiększa ryzyko rozwinięcia się demencji u tych osób w trakcie gry. Następnie porównali wyniki tych osób z wynikami ludzi, którzy grali w grę, a nie mają tego genu.
„Odkryliśmy, że osoby o wysokim ryzyku genetycznym, nosiciele APOE4, radzą sobie gorzej w przestrzennych zadaniach nawigacyjnych. Zajęli mniej wydajne trasy do celów kontrolnych – powiedział profesor Michael Hornberger, członek zespołu.”

Przeglądając dane dotyczące APOE4 i osób z ZD, na 143 panele w 11 przypadkach brak jest APOE4 w układzie negatywnego polimorfizmu.

 

image

 

https://kotaku.com/a-video-game-developed-to-detect-alzheimer-s-disease-se-1834331632

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...