Grejfrut, czyli dieta w zespole Downa

luty 3, 2010 by
Kategoria: Dieta

Dzisiaj pojawią się dwa artykuły. Oba zaczną się tak samo:

ZESPÓŁ DOWNA TO WADA GENETYCZNA, KTÓRA POWODUJE BŁĘDY METABOLICZNE ORGANIZMU CZŁOWIEKA Z TĄ WADĄ.

Dlaczego to piszę? Cóż bo musze powiedzieć Wam, że jeżeli ktoś ma zespół Downa, może mieć choroby, których przyczyna leży po stronie błędów metabolicznych, a wtedy oprócz leków i lekarza, najważniejszą sprawą jest dieta.

Temat diety dojrzewał u mnie chyba już z 2 lata. Najpierw były rozterki przy suplementacji, czy też TNI jak to nazywa się po angielsku. TNI jest używany jako skrót do określenia “wsparcia żywieniowego”, diety dla osób z ZD i autystów. Gdy we Wrocławiu był doktor Matthias Gelb, to nawoływał do szczególnego przyjrzeniu się diecie osób z ZD i to mnie trochę zastanowiło tutaj:http://www.zespoldowna.info/tni-prezentacja-dr-matthiasa-gelba-na-konferencji-we-wroclawiu-2008/

Później pojawiła się pierwsza książka o diecie osób z ZD tutaj:http://www.zespoldowna.info/jaka-dieta-dla-osb-z-zd/ , Magda mnie zamęcza o nią !

Na koniec pojawiła się Zosia z Warszawy, która bardzo silnie zasugerowała, po przeczytaniu artykułu Pani doktor Ganowicz, że powinniśmy się mocno do tego wziąć. Artykuł pani doktor tutaj:http://www.zespoldowna.info/wczoraj-pisal-rodzic-albert-dzisiaj-pisze-lekarz-p-doktor-jolanta-ganowicz-o-metabolizmie-osb-z-zd/

No i dzisiaj chcę zacząć od mojego grejfruta :) Dlaczego? Cóż, jeżeli jesteś kobietą to słyszałaś, że ten cytrus jest fenomenalny na odchudzanie. W ZD musimy trzymać się FIT, więc grejfrut jest idealny. Ale czy na pewno?

Dieta osób z ZD nie polega jednak na odchudzaniu. Problemy jakie mają osoby z ZD wynikają z zaburzenia pracy hormonów (tarczyca), niewłaściwego dobierania jedzenia, bardzo małej ilości sportów i ruchu oraz przede wszystkim z błędów metabolicznych na poziomie komórkowym. Jednak bycie FIT dla osoby z ZD to coś więcej niż dla przeciętnej osoby. Z pewnością obserwując dorosłych z ZD mogę postawić znak równości między FIT a SPRAWNY, NIEZALEŻNY I SAMODZIELNY.

Zatem jak z tą dietą? Będziemy musieli wiele się nauczyć. Rozpoczniemy z pewnością cyklem artykułów definiującymi elementy diety oraz omówienie ich zapotrzebowania. Ten element jest szczególnie ważny, gdyż jak podkreślają amerykańscy lekarze: “…osoba z ZD potrzebuje przeciętnie o 1/3 mniej kalorii niż osoba bez tej wady”. Wynika to oczywiście z charakterystyki metabolizmu poszczególnych osób z ZD.

A jak ma się do tego grejfrut? Po pierwsze owoc ten przy swoich naturalnych wartościach jest owocem niezwykle pożądanym (tak jak nasza dieta) gdyż ma wiele witamin, antyutleniaczy oddziaływujących na wolne rodniki. Z drugiej strony niewłaściwie użyty może doprowadzić do wzmocnienia działania pewnej grupy leków, co może skończyć się nawet śmiercią (źle dobrana dieta u osoby z ZD może doprowadzić także do poważnych uszkodzeń). Należy zatem wiedzieć jakie reakcje dieta może wywołać.

Grejfrut jest kwaśny i jest zalecany we wszystkich stanach chorobowych, gdzie rozwijają się różnego rodzaju grzyby. Dla wszystkich jest oczywiste, że grejfrut jest kwaśny, ale że wpływa na środowisko podwyższając jego zasadowość (w ten sposób walcząc z grzybami) to dla wielu nie jest tak oczywiste, bo przecież jest to czymś odwrotnym od naszych skojarzeń!

Niestety nasza dieta dla osób z ZD jest jak grejfrut. Może być kwaśna, ale musi spełniać określone cele, najlepiej utrzymywać PH na poziomie około 7,5 bo ono świadczy o zdrowiu naszego organizmu (kwas w naszym organizmie to krok ku chorobie można uprościć całość wywodu). Musimy przy tym obserwować jak dieta wpływa na nasz organizm. I tutaj znów porównanie do grefruta-kwaśny owoc a daje zasadowość, ze względu na zawartość potasu, sodu, magnezu, fosforu, które wpływają na nasze PH.

Mamy więc następny element naszej diety: mikroelementy. W ZD mikroelementy to jeden wielki deficyt, który nie zawsze da się skompensować w sposób naturalny. Zawsze musimy je badać i w przypadkach koniecznych uzupełniać niedobory, ale z głową. Suplementacja dodatkowa zawsze musi uwzględniać fakt, że istnieją koenzymy, które inicjują pewne reakcje. Jedzenie grejfruta w sposób stały nie da nam odpowiednich wartości mikroelementów, w który jest on bogaty bez uzupełniania koenzymów pozwalających na ich “pobyt” w organizmie.

Zatem jaka powinna być nasza dieta, osób z ZD?

Powinna ona przestrzegać podstawowych reguł dietetyki zdrowego człowieka, czyli 80% naszego jedzenia to: warzywa, owoce, nieprzetworzone produkty zbożowe, 20% pozostałe produkty. Jednakże ZD to problem metabolizmu białek i tłuszczy. Z punktu widzenia tego problemu konieczne są ryby te morskie, rośliny zawierające kwasy wielonienasycone takie jak wiesiołek, siemienie czy ogórecznik w większej ilości niż jest to przyjęte. Cóż jednak jest to skomplikowane?!

Myślę, że na początek to już i tak dużo. Poprosiłem Mirę, Richarda, Heather aby pomogli mi w napisaniu dla Was informacji dietetycznych. Mam nadzieję, że spełnię dzięki nim Wasze oczekiwania w tej kwestii. Jeżeli macie pytania już dzisiaj, to czekam na nie tutaj: jarek@zespoldowna.info

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...