Homecoming queen…amerykański “wynalazek” dla wsparcia ludzi, których się lubi i szanuje.

Listopad 15, 2018 by
Kategoria: Jak może być fajnie

Nigdy tak w istocie nie rozumiałem skąd to się wzięło. W wielu wypadkach dla mnie osobiście było to wydarzenie, by mieć powód do świętowania. Jednak dziś w obliczu tego, co Amerykanie potrafią z tego zrobić, robi to na mnie najlepsze wrażenie.

Jak tłumaczy wikipedia tą ideę?

https://pl.wikipedia.org/wiki/Homecoming_(tradycja)

Homecoming (ang. powrót do domu) – coroczna tradycja w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Mieszkańcy miast, byli uczniowie szkół spotykają się (zwykle pod koniec września lub w październiku), by powitać w rodzinnym mieście czy szkole tych, którzy się wyprowadzili lub absolwentów. Spotkanie zorganizowane jest wokół centralnego wydarzenia jakim może być parada, bankiet, czy też mecz futbolu amerykańskiego, koszykówki czy hokeja.

Pierwsze takie spotkanie odbyło się na Uniwersytecie Missouri w 1911[1]

Uroczystości w szkołach i na uniwersytetach oprócz głównej atrakcji obejmują paradę z udziałem szkolnej orkiestry, koronację „Królowej”, a w niektórych również „Króla”.

We współczesnej Ameryce jest to mechanizm równości i tolerancji, wsparcia, jedności lokalnej społeczności. Coś niezwykle silnie scalające i zmieniające, ale i pokazujące czym i kim są lokalne społeczności i ludzie je tworzący.

Każda taka parada ma swojego króla i królową. Od czasu Buddy Walk, czyli ponad 20 lat, bardzo często w ramach tych eventów osoby z ZD są wybierane na czołowe postacie tych wydarzeń. Jest to niezwykle cenne, gdyż decydują o tym wszyscy, wiec to jest głos wszystkich. Nie ma tutaj innych kryteriów z wyjątkiem tego, że kogoś się lubi, akceptuje, ceni i szanuje za jej wysiłki.

Jak dużo to znaczy dla osób z ZD nie będę opisywał, bo jest to nie do opisania. Ja o tym myślę, jako o mechanizmie mówiącym stale do wszystkich:

 WRACAM ZE SZKOŁY DO DOMU I MOGĘ WIĘCEJ, NIŻ SIĘ SPODZIEWALIŚCIE ODE MNIE

… i żałuję, że nie mamy tego w Polsce.

https://www.wral.com/eighth-grader-with-down-syndrome-voted-homecoming-queen/17980114/

image

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...