Jak pomóc dziecku w chodzeniu?

czerwiec 5, 2018 by
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa

To nie jest wpis o rehabilitacji, to jest odpowiedź na to, co dla wielu rodziców dzieci z zespołem Downa, jest krytycznym problemem: dlaczego dzieci z ZD mają tak niskie napięcie mięśniowe i dlaczego tak późno chodzą i jak im pomóc. Mam nadzieję, że choć trochę pokieruję Majkę w którym kierunku działać.

1.Wady genetyczne

Najczęstszym problemem tego, że dzieci nie chodzą i mają wrodzoną hipotnię, jest efektem wady genetycznej uderzającej w:

-w funkcjonowanie układu nerwowego

-w mielinizację

-w metylację przez co w produkcję energii komórkowej

-w metabolizm witamin takich jak witamina D3

2.Występujące wady anatomiczne mogą wpływać na efektywność funkcjonowania mięśni i neuroprzekaźników powodując zaburzenia w napięciu.

3.Stres, trauma mogą w sposób istotny obniżyć napięcie mięśniowe, zaburzając metylację i poziom neuroprzekaźników.

Jakie mamy w zespole Downa problemy?

Dla mnie problemem numer 1 jest zaburzenie metylacji. Jest to też najprostsze do opanowania poprzez odpowiednią suplementację, która od razu wpłynie też na funkcjonowanie tarczycy, która ma wpływ na poziom napięcia. Gdy regulacja obejmuje także witaminę D3, magnez to pierwszy etap mamy za sobą.

Problem numer 2 do rozwiązania to: mielinizacja. Jest ona tematem trudniejszym i dłużej trwającym procesem do regulacji. W ZD wpływa na to gen DSCAM.

http://www.zespoldowna.info/dscam-jest-odpowiedzialny-za-bledna-mielinizacje.html

Zaczynamy tutaj od podawania dużych ilości DHA, regulacji poziomu jodu i pracy tarczycy. Robimy panel genetyczny, by sprawdzić funkcjonowanie neuroprzekaźników, poprawiamy jakość snu za pomocą melatoniny u małych dzieci, u starszych 5-HTP. Kolagen tak istotny w formowaniu się mieliny, nie zostanie zbudowany bez witaminy C. Mielina to też cynk, jeżeli nie został on wprowadzony wcześniej by budować odpowiednią reakcję immunologiczną, albo przy metylacji to z tego powodu powinien być włączony. Mielinizacja to też witamina D3 razem z witaminą K2 i odpowiedni poziom cholesterolu. ABCG1 transporter HDL jest potrojony, przez co osoby z ZD mają poziom HDL mniejszy i złą strukturę HDL do LDL. To trzeba korygować.

http://www.zespoldowna.info/wysoki-cholesterol-zwieksza-ryzyko-choroby-alzheimera.html

http://www.zespoldowna.info/leptyna-i-trojglicerydy-tluszcze-cholesterol.html

http://www.zespoldowna.info/kiedy-cholesterol-dziecka-z-zd-jest-prawidlowy.html

Należy pamiętać, jeżeli się o tym zapomniało przy metylacji, że cholina jest kluczowym elementem budowy mieliny. Nie omawiam tutaj wpływu metylacji i witamin z grupy B na mielinizację, gdyż zakładam, że punkt pierwszy to wyczerpuje ale trzeba pamiętać szczególnie o (B12, B9,B7, B5).

Problem numer 3 który może też wymagać czasu to regulacja tarczycy. Można wspomagać ją ashwagandhą i wtedy zarówno mielinizacja, jak i tarczyca będzie dużo lepiej funkcjonować.

Problem numer 4 to poprawa metabolizmu energetycznego komórki. Metylacja wiele tutaj usprawni, ale może się okazać, że kreatyna musi być podawana takiemu dziecku tytułem polimorfizmów genu GAMT, karnozyna, ubiquinol i PQQ.

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.1111/j.1469-8749.2011.03918.x

Nie można zapomnieć w zespole Downa o fosfatydyloserynie. Owszem wszyscy kojarzymy ją z poprawą funkcjonowania kognitywnego, ale ona ma olbrzymi wpływ na mielinizację i jakość funkcjonowania komórki.

Patrząc na powyższe punkty chciałbym wskazać także na dwie metody które mogą bardzo mocno usprawnić, całościowo mielinizację i proces produkcji energii ATP w mitochondriach do tego stopnia, że czas powyższych terapii będzie krótszy i łatwiejszy.

CEREBROLIZYNA

Dzieci po cerebrolizynie lepiej i szybciej chodzą. Powód: szybka poprawa problemów związanych ze złym funkcjonowaniem sygnalizacji komórkowej, mielinizacją.

http://www.zespoldowna.info/cerebrolizyna-im-wiecej-badan-tym-lepsze-wyniki-sa-prezentowane-dzieki-jej-dzialaniu.html

LLLP czyli Low Level Laser Therapy a po polsku zimny laser.

http://www.zespoldowna.info/co-to-jest-zimny-laser-lllt-najnowsza-zdobycz-rehabilitacji.html

 

PROBLEMY ANATOMICZNE I NEUROPRZEKAŹNIKI

Ten temat jest trudny i skomplikowany, bo po prostu trzeba wiedzieć, co chcemy naprawić. Wiele aspektów rozwiąże się dzięki aktywnościom jakie należy przeprowadzić powyżej. W innych potrzeba dodatkowych badań by wiedzieć, co i jak. Panel genetyczny na pewno pomógłby wyregulować poziomy serotoniny i dopaminy, tak potrzebnych do funkcjonowania mięśni.

http://www.zespoldowna.info/wczesna-interwencja-jak-powinno-byc-wedlug-mnie-cz-2-mozg-i-jego-deficyty-anatomiczne.html

Na koniec: rehabilitacja jest konieczna, ale jej 80% udział we wszystkich wysiłkach może nie dać skutku, jeżeli nie wprowadzimy tych pozostałych 20%, a które opisałem powyżej.

Komentarze

Liczba komentarzy: 2 do “Jak pomóc dziecku w chodzeniu?”
  1. Can pisze:

    Cerebrolizynę można podawać nawet do 5 roku życia w tym kontekście.

  2. Ola pisze:

    Czy regulacja snu melatoniną może dotyczyć już 6cio miesięcznego dziecka? Od kiedy można spodziewać się zaburzeń snu u dzieci z ZD?

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...