Jak poznać demencję/postępującą chorobę Alzheimera?

sierpień 20, 2014 by
Kategoria: Mózg, układ nerwowy

Cieszę się, że nagle powróciła choroba Alzheimera (CHA) w Waszych pytaniach. No i padło te najważniejsze. Jak poznać, że to to!

1.DIAGNOZA

BADANIE OKA

To już można z dużym wyprzedzeniem robić badając oko i poziom amyloidu w oku. We Wrocławiu trwają testy, w Wielkiej Brytanii w Londynie już to jest standardowe badanie, ale są tez informacje o Niemczech i Holandii, że takie badanie jest możliwe i z dużym wyprzedzeniem wskazuje na zagrożenie.

BADANIE BIOMARKERÓW

O tym chyba ciągle piszę. Badanie witaminy D 3, homocysteiny, B 9, B 12, lipidogram to badania podstawowe, które mogą sugerować, że coś się dzieje. je niestety trzeba łączyć z obserwacją naszego organizmu i obserwować jak reaguje.

2.TYPOLOGIA CHA

Mówi się o kilku istotnych zachowaniach typowych dla postępującej choroby.

UTRATA PAMIĘCI

Kluczowy efekt stanu chorobowego. Demencja obejmuje to co się działo ostatnio, przed chwilą. Pamięć długoterminowa, doświadczenia, wspomnienia są, ale co było przed chwilą już nie.

W ZD demencja tak określona występuje od 30-40 roku życia, natomiast na wcześniejszym etapie życia istnieje problem z odtwarzaniem tego co się słyszy, bo wynika to z błędu przetwarzania informacji w mózgu. Nie należy tego mylić z demencją. Innym tematem jest sama pamięć, która tytułem uszkodzenia hipokampa, synaps nie utrzymuje doświadczeń, informacji na takim poziomie jak u człowieka bez ZD.

TRUDNOŚCI W PLANOWANIU AKTYWNOŚCI

Jeżeli masz problem a planowaniem swojego życia codziennego, to tez może być efekt CHA. U dzieci z ZD pojawia się to już na poziomie 12-15 roku. Na moje pytanie czy to CHA, czy efekt roztargnienia…wszyscy nabierali wody w usta.

TRUDNOŚCI W WYNONYWANIU CODZIENNYCH ZAJĘĆ

Zastanawiacie się dlaczego jest tak mało osób mających prawo jazdy w ZD. Powód jest jeden. Bardzo szybko czynności codzienne, wymagające stałych, określonych zasad ulegają dezintegracji. Osoba z CHA nie umie powtarzać znanych jej od lat czynności i zachowywać ich logiczną konsekwencję.

BRAK ORIENTACJI W CZASIE I PRZESTRZENI

Najbardziej surowy fakt. Osoby z CHA mają zaburzony sen, jego cykl. Mają problemy z dniami tygodnia i porami roku. Ludzie Ci tracą orientację, gdzie są i jak wrócić do domu.

PROBLEMY Z CZYTANIEM/ROZUMIENIEM PRZESTRZENNYM

U nas występuje to już od początku. Czyli nasze dzieci nie widzą dobrze przestrzeni, nie chcą jeździć na rowerze, bo nie czują się dobrze. W okolicach 6-10 roku ten problem stabilizuje się, ale potem niestety powraca. Wszystko jest płaskie i trudno jest oszacować dystans.

ROZMOWA, NOWE SŁOWA

Mówisz ciąg zdania i nagle brakuje słowa…szukasz i zapominasz czego szukasz. Tak wygląda “pętla” komunikacyjna w CHA. Rozmowa z taka osoba często jest rwana i pozbawiona logicznych następstw, tytułem “braku” odpowiednich słów do sprecyzowania danego wątku.

GUBIENIE/ODKŁADANIE RZECZY

Gdy odkładasz wodę do szafy z ubraniami i nie wiesz, że tam ją zostawiłeś, nie umiesz połączyć racjonalności tego ruchu…to jest typologia CHA.

ASPOŁECZNOŚĆ

CHA “ukrywa się” przed ludźmi. Nie chce brać udziału w życiu zbiorowości.

WAHANIA NASTROJÓW

“Pływanie” nastrojów jest straszne. Od radości do rozpaczy. Od ciepła do chłodu. To jest “pływanie”.

BRAK MOŻLIWOŚCI POSŁUGIWANIA SIĘ STAŁYMI ALGORYTMAMI

Prowadzenie swojego budżetu, w postaci planowania wydatków, planowania zakupów i opłat jest po prostu nie możliwe.

Wszystkie te typologie zachowań w ZD pojawiają się bardzo szybko z perspektywy wieku osoby, jednak ze względu na charakter CHA w ZD nie tworzy to całościowego obrazu a kaskadowy. Jedna dysfunkcja ciągnie drugą i odbywa się to w wydłużonym czasie, gdy w CHA niemal z dnia na dzień pojawiają się te wszystkie zachowania.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...