“Jaką dietę stosować w zespole Downa?”

kwiecień 17, 2018 by
Kategoria: Dieta

Z mojej perspektywy podzieliłbym tą kwestię na dwie grupy: na grupę osób, które mają określone problemy jelitowe, trawienne, immunologiczne dziedziczone po rodzicach i ta grupa jest dość liczna w ZD i pozostałe dzieci.

Z tej perspektywy patrząc na tą drugą grupę w istocie powinno stosować się jedynie dietę bezglutenową i bezlaktozową, jako mechanizm obniżania stanów zapalnych i złych reakcji immunologicznych będących w fenotypie zespołu Downa. W pozostałych przypadkach są to kwestie bardzo, a to bardzo indywidualne.

Czy dieta niskowęglowodanowa jest korzystna dla dzieci z zespołem Downa?

Na pewno nie. Jeżeli popatrzymy na zaburzenia mitochondriów, dysfunkcja produkcji energii ATP jest z pewnością duża. Węglowodany to energia. Nie wyobrażam sobie by Janek poszedł w góry, na karate bez wsparcia węglowodanami. Nie jest to możliwe. Zadałbym odrobinę inne pytanie: jakie węglowodany są polecane, a jakie należy wyeliminować z diety?

Uważam, że tytułem błędów metabolicznych wszystkie cukierki, czekolady, ciastka słodycze muszą zostać odstawione, tak jak i napoje, które nie są naturalne i są dosładzane na wszelkie możliwe sposoby.

Biorąc pod uwagę zawartość glutenu i węglowodanów, zboża także powinny być istotnie eliminowane, a w szczególności pszenica, żyto, jęczmień,kukurydza. Unikałbym tutaj na pewno makaronów, pieczywa.

Wyjątki, to oczywiście wysiłek fizyczny. Bez węglowodanów trudno znaleźć energię do jego podjęcia.

Czy dieta proteinowa, mięsna powinna być stosowana w zespole Downa?

Głównym źródłem protein jest mięso. W ZD mamy potrojony gen CBS, problemy z genami GSS, NOS3, GCH1, BHMT. Mięso jest bogate w siarkę, stąd dla powyższych genów siarka, tiole są skrajnie toksyczne, gdyż zwiększają  poziom amoniaku w organizmie. Bogate w różnego rodzaju związki siarki są rośliny z rodziny kapustowatych, czy cebula, czosnek. Dla osób z ZD mających problem dodatkowo z polimorfizmem genu CBS jak CBS C699T, nawet te warzywa mogą stanowić problem, którego lepiej omijać.

Czy dieta antyhistaminowa jest właściwa dla utrzymania równowagi neuroprzekaźników?

Wszystkie kiszonki, produkty surowe, wędzone, owoce jak truskawka, wiśnia mogą powodować istotne wyrzuty histaminy, która destrukcyjnie działa na poziom serotoniny i dopaminy. W szczególności dotyczy to osób, które mają polimorfizm genu DAO. W takiej sytuacji zbyt niski poziom enzymu degradującego histaminę może być istotnym problemem, gdyż zwiększa to stan zapalny jelit, pogarsza dysbiozę.

Czy wegetarianizm może być stosowany w zespole Downa?

U małego dziecka uważam, że jest to szkodliwe tytułem braku witaminy B12, cynku w takiej diecie. Po osiągnięciu wieku 12-15 lat i dodatkowej suplementacji uważam, że jest to możliwe i polecane.

Czy należy jeść orzechy w zespole Downa?

Tak należy jeść orzechy o ile ma się nie ma problemów z jelitami, ich stanem zapalnym. Są one bogatym, naturalnym źródłem selenu, cynku co dla dzieci z hipoplazją tarczycy jest istotnym wsparciem.

Czy dieta paleo jest wskazana w zespole Downa?

Jeżeli mówimy o surowym, małoprzetworzonym pokarmie, to jak najbardziej pod warunkiem, że nie występuje jakiś mechanizm negujący jej zastosowanie.

Czy należy jeść marchewkę w ZD?

Jeżeli nie ma polimorfizmów BCMO1, i nie występuje problem z detoksykacją organizmu należy jeść. Jeżeli są problemy to bym kontrolował jej jakość, tak samo jak pomidorów, papryki.

Czy dieta GAPS działa w zespole Downa?

Restrykcyjna dieta paleo, jaką jest GAPS, w połączeniu z kiszonkami, kefirami jest do zastosowania o ile nie ma przeciwskazań o jakich pisałem wyżej. Niestety nie może być zastosowana u wszystkich tytułem ich polimorfizmów dziedziczonych u dzieci od rodziców.

 

Jaka dieta jest najlepsza?

Uważam, że dieta najlepsza to taka, która jest SPERSONALIZOWANA DO POTRZEB DZIECKA Z ZESPOŁEM DOWNA. Nigdy tak nie będzie, że skoro jednemu pomaga dieta bezwęglowodanowa, to innemu także. Jeżeli jeden potrzebuje diety antyhistaminowej to nie oznacza, że wszyscy to potrzebują.

Jedno co wszyscy potrzebujemy to racjonalnego myślenia i dostarczania dużej ilości antyutleniaczy i ODPOWIEDNIEJ DAWKI protein, węglowodanów, tak aby ograniczony i małowydajny metabolizm nie powodował tycia, a co za tym idzie wzrostu leptyny, uruchomienia cukrzycy i innych problemów autoimmunologicznych.

Wyjątkiem od tego jest grupa dzieci zasadniczo będąca chora na jelita i mająca istotną zmianę stanu zapalnego. U tych dzieci, 2-3 diety wymienione powyżej powinny być wdrażane…ale tylko u nich.

Komentarze

Liczba komentarzy: 11 do ““Jaką dietę stosować w zespole Downa?””
  1. Ela pisze:

    Prawidłowo prowadzona dieta GAPS bardzo silnie wspomaga organizm w radzeniu sobie z polimorfizmami odziedziczonymi od rodziców.

    • Can pisze:

      Elu … GAPS pomaga przede wszystkim w polimorfizmach warunkujących stany zapalne jelit (naturally treat chronic inflammatory conditions), ale jest dietą, którą należy wycofać w przypadku problemów z histaminą (DAO), która przyczynia się do zwiększenia stanu zapalnego, czy też w przypadku polimorfizmów genu CBS, lub przypsieszenia metabolizmu cysteiny. W ZD ja bym nie był odważny z GAPS, własnie tytułem problemów z amoniakiem, co widać u naszych dzieci, czy też problemem z degradacją cysteiny tytułem polimorfizmów genu PDXK. Tutaj GAPS zanim zostanie zalecona powinna być zweryfikowana o kwestie o których wspominam powyżej.

      • Ela pisze:

        Jarku, GAPS zdecydowanie nie jest tylko skierowany na stany zapalne jelit. GAPS obejmuje cały organizm z jego polimorfizmami (w tym DAO, CBS itd). Musi być prowadzony z b. dużym wyczuciem, ścisłą obserwacją. GAPS jest skierowany na wyciszanie wszystkich procesów zapalnych (w tym wynikających z min. z histaminy (DAO), czy CBS), oczyszczanie organizmu i uzupełnianie niedoborów. Problemy z GAPSem często wynikają z nieprawidłowego prowadzenia.

        • Can pisze:

          Elu, podstawą diety GASP sa takie składniki, które uwalniają nadmierną ilość histaminy, biora pod uwagę produkty bogate w siarczki. W GAPS eliminacja tych produktów powoduje, że nie jest to już dieta GAPS, czy paleo. Jest to dieta eliminacyjna oparta o spersonalizowane potrzeby i niech tak zostanie, bo nie warto spierać się o słowa, gdy sami autorzy tej diety uciekają od takiego jej definiowania bo są świadomi naszej, ludzkiej różnorodności. Postaram się napisać, dlaczego dieta GASP może być niezalecana w ZD z zupełnie innych powodów.

  2. Sławek (ssobie) pisze:

    “Z tej perspektywy patrząc na tą drugą grupę w istocie powinno stosować się jedynie dietę bezglutenową i bezlaktozową, jako mechanizm obniżania stanów zapalnych i złych reakcji immunologicznych będących w fenotypie zespołu Downa.” O ile w przypadku pierwszej grupy byłoby to zrozumiałe, to dla przypadku drugiej grupy właściwie w jakim celu stosować dietę bez glutenu, czy też laktozy? Jedynym wskazaniem dla diety bez glutenu jest celiakia. Reszta to dyrdymały dietetyków i kwestia mody.

    Pozdrawiam

    • Can pisze:

      Sławku, gluten i laktoza jest mechanizmem wpływającym na reakcję immunologiczną organizmu, a niej jest to tylko element alergizujący w naszej diecie. Jest to też mechanizm wpływający na funkcjonowanie leptyny, czy adiponektyny. Z perspektywy tych dwóch problemów według analizy paneli genetycznych 92,5% dzieci z ZD nie powinno dostawać tych substancji, gdyż sa w tych przypadkach czynnikami ryzyka. Zatem nie mówię tutaj o czymś takim jak celiakia, ale o możliwych przyczynach uruchomienia stanów immunologicznych, niezbilansowanych, które mogą inicjować problemy autoimmunologiczne, tycie,przyspieszenie choroby Alzheimera. To, że 25% osób z ZD w Polsce ma populacyjnie definiowaną celiakię to jest jeszcze inna historia, która tym bardziej wzmacnia tezę, że glutenu należy unikać, jako czynnika ryzyka. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że z perspektywy fenotypów i statystyki, oraz paneli genetycznych 78%% dzieci z ZD są w grupie ryzyka problemów tarczycowych to podkresla, że gluten i laktoza są elementami ryzyka nie w diecie, ale w systemie zmiany funkcjonowania układu immunologicznego powodujac choroby autoimmunologiczne, chorobę Alzheimera. Z tej perspektywy, jezeli wiem że mogę się przewrócić o deskę na drodze, to po prostu omijam ją, a nie zastanawiam się, czy przewrócę się hacząc lewą lub prawą nogą.

      • Michał N pisze:

        A ja dodam że analizując modyfikowane zborza gdzie z pierwotnych 14 chromosomów prapszenicy mamy ok 42 to gluten w dzisiejszych czasach dla ludzi może być wcale nie wskazany problemy z nim związane mogą ujawniać się w późniejszym wieku rozszczelnienia jelit zapalenia jelit Hashimoto reumaidlne zapalenia stawów itd. Ciężko jednak z niego zrezygnować niestety

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...