“Kiedy przestać leczyć?”

Czerwiec 5, 2019 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

“Mam 68 lat. Mój syn z zespołem Downa ma 42 lata. Czy mogę go jeszcze leczyć?”

Czy chorobę przestaje się leczyć w określonym momencie, czy też gdy ją wyleczymy? Czy zespół Downa z zestawem różnych chorób jest do wyleczenia…by móc przestać go leczyć?

Rzeczywistość dzisiaj jest już inna, niż kilka lat wcześniej. Gdy Jasiek się urodził średnia długość życia była na poziomie około 45 lat. Dzisiaj mówi się, że 70 lat jest wiekiem populacyjnie do osiągnięcia…ale czy chcemy by nasze dzieci po naszej śmieci, żyły, czy wegetowały?

W istocie to jest problem jaki bym postawił zamiast pytania, otrzymanego od Hani. Mając tyle lat stoi się przed problemem egzystencji, możliwości finansowych i one kreują potrzebę, tak potrzebę leczenia osoby z ZD…a niekoniecznie sam fakt istnienia choroby, bo one są/istnieją przez całe życie osoby z ZD.

Cieszy mnie, że taki problem dzisiaj się pojawia. Wiem, że odpowiedź na to jest tylko jedna: leczymy chorobę aż do końca, do wyleczenia…nie są istotne tutaj lata, wiek a możliwości leczenia i perspektywa skuteczności terapii. Zatem osteoporoza jest do wyleczenia. Poprawa metabolizmu energetycznego jest do poprawy. Demencja…chyba już w tym wieku nie, ale można próbować. Stan zapalny…jeżeli jest diagnozowalny to tak.

Ja bym leczył każdą chorobę bez względu na wiek pacjenta.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...