Kto jest za przeszczepem komórkowym, a kto nie?

luty 18, 2017 by
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa

Gdy opisałem całą procedurę przeszczepu komórkowego dla niemieckojęzycznych rodziców, napisałem Richardowi, że i tak to nie ma szans u rodziców dzieci z zespołem Downa.

http://www.zespoldowna.info/zarodkowe-komorki-macierzyste-czyli-czy-powinnismy-walczyc-o-ich-wykorzystanie-w-przeszczepach.html

http://www.zespoldowna.info/komorki-macierzyste-moga-uleczyc-funkcje-poznawcze-osob-z-zespolem-downa-tak-czy-nie.html

Zostałem zaskoczony “szybkim” głosowaniem:

-rodzice dzieci z zespołem Downa 15 przeciw, a 11 jest za przeszczepami

-rodzice dzieci z autyzmem 23 za, a 4 przeciw

Z pewnością nie da się potraktować takiego głosowania obiektywnie, ale wynik jego wcale mnie nie dziwi i to już od 10 lat. Pewnie dlatego, że rodzice dzieci autystycznych nie mają kiedy pogodzić się ze “stratą” ich dzieci….a może coś innego.

Komentarze

Liczba komentarzy: 2 do “Kto jest za przeszczepem komórkowym, a kto nie?”
  1. Jarek pisze:

    A nie można wykorzystać komórek macierzystych pobranych z krwi pępowinowej w czasie porodu?
    “Komórki macierzyste to pierwotne, niewyspecjalizowane komórki, które mają olbrzymi potencjał do namnażania się oraz wyjątkowe zdolności do przekształcania się w wyspecjalizowane komórki tworząc w ten sposób tkanki. Dzięki temu wykorzystuje się je od lat w medycynie odbudowując lub zastępując uszkodzone komórki. Znajdują się one m.in. w krwi pępowinowej i sznurze pępowiny.”

  2. Can pisze:

    Komórki macierzyste z krwi pępowinowej na tym etapie wiedzy i technologii transplantacji w ZD są nieskuteczne w kierunku poprawienia funkcjonowania układu nerwowego tytułem błędów genetycznych. W przypadku leczenia leukemii w USA stosuje się te podejście,ale do tej pory nie ma opublikowanego raportu na ten temat. Dla mnie laika pozostaje to zatem bardzo enigmatyczne.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...