Kurkuma, ginkgo a fluoksetyna

sierpień 4, 2014 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Na to wygląda, że pomieszałem Wam w głowach kompletnie, gdyż wróciło pytanie: dlaczego ginkgo nie może być podawane przy fluoksetynie, a kurkuma tak? Kurkuma przecież działa niemalże tak samo jak fluoksetyna? Ginkgo nie jest SSRI, więc powinno…?

Zaczynam od początku:

FLUOKSETYNA jest SSRI czyli lekiem, którego zadaniem jest wychwyt zwrotny serotoniny, czyli zwiększenie poziomu wykorzystania serotoniny będącej w organizmie.

KURKUMA jest MAOI czyli jest inhibitorem (“spowalniaczem”) enzymu niszczącego serotoninę przez co wpływa na poziom serotoniny. Jej wyższy poziom. Działa zatem jak fluoksetyna, ale wykorzystuje inny mechanizm do podniesienia poziomu serotoniny.

http://www.zespoldowna.info/kurkuma-jako-ssri-czy-maoi.html

Badania analizujące współpracę kurkumy i fluoksetyny jednoznacznie udowodniły, że kurkuma wzmacnia działanie fluoksetyny. Widać to w szczególności, gdy dziecko po raz pierwszy otrzymuje fluoksetynę a ma kurkumę. Następuje wyraźne pobudzenie, które musi być połączone albo z dłuższym okresem wprowadzenia leku, lub odstawieniem kurkumy. Gdy kurkumy nie ma, efekt pobudzenia nie występuje. Wydaje mi się, że u Jasia stosowanie kurkumy z fluoksetyną daje lepsze efekty, niż gdy jest podawana fluoksetyna sama.

http://www.zespoldowna.info/czy-mozna-podawac-kurkume-z-fluoksetyna.html

Przebadanie tej współpracy między kurkumą a fluoksetyną powoduje, że SSRI i MAOI, pomimo zagrożenia nadmiarem serotoniny, jest dopuszczone. Wiemy jak to działa. Inaczej jest troszeczkę z ginkgo. Z perspektywy logiki uważam, że ginkgo może być podawane z fluoksetyną.

http://www.zespoldowna.info/czy-mozna-podawac-ginkgo-z-fluoksetyna-zapytala-lidiai-pol-swiata-wpadlo-w-poploch.html

Z perspektywy praktyki, powinno być się ostrożnym, gdyż mechanizm współreagowania ginkgo i fluoksetyny nie został zbadany. Można spodziewać się różnych reakcji, gdyż gingko zwiększa poziom neurotransmisji, ale na bazie innych mechanizmów niż kurkuma i fluoksetyna a tutaj wracamy do pytania: kiedy w ZD jest za dużo serotoniny?

http://www.zespoldowna.info/serotonina-w-zespole-downa.html

http://www.zespoldowna.info/fluoksetyna-cz-20-czyli-ile-serotoniny-jest-w-nas.html

http://www.zespoldowna.info/fluoksetyna-cz-14-czyli-jak-podaje-lek-teresa-z-cmf.html

…dla mnie jest tylko jedna kwestia pewna: jak podaję fluoksetynę to nie cerebrolizynę.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...