Kurkuma jako SSRI, czy MAOI :)

grudzień 19, 2011 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Powracamy do tematu SSRI, czyli leków antydepresyjnych jak fluoksetyna … w kontekście podawania kurkumy.

Powiem szczerze czekałem aż ktoś się zapyta: skoro było tyle rozważań nad ginkgo i jego łącznego podawania z fluoksetyną to dlaczego nie rozmawiamy o kurkumie, która ma takie same działanie jak leki typu SSRI?!

 

image

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18766332

i tutaj jest na to dowód!

A tutaj kolejny, że kurkuma działa jak fluoksetyna:

http://emediahealth.com/2011/07/02/curcumin-helps-raise-low-serotonin-and-dopamine-in-major-depression-and-other-neurological-disorders/

W tym raporcie opisuje się mechanizm podnoszenia serotoniny i dopaminy przy pomocy kurkumy. Wskazuje się jednak, że podawanie jej nie powoduje “skłonności samobójczych”. Opisywane są mechanizmy i tutaj mamy niespodziankę: KURKUMA JEST MAOI czyli inhibitorem enzymu niszczącego serotoninę przez co wpływa na poziom serotoniny.

Wracając do dyskusji o MAOI, jaka miała miejsce przy ginkgo od razu odpowiadam: ten mechanizm jest odwracalny i wymienialny tutaj, stąd jednak brak przeciwskazań do stosowania jej z SSRI.

http://emediahealth.com/2011/07/02/curcumin-helps-raise-low-serotonin-and-dopamine-in-major-depression-and-other-neurological-disorders/

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2929771/

Komentarze

Liczba komentarzy: 9 do “Kurkuma jako SSRI, czy MAOI :)”
  1. Albert pisze:

    Jarek a z czego wynika wniosek że jest to mechanizm odwracalny i wymienialny tutaj. bo ginko nie jest MAOI i nie ma problemu a tutaj wynika że kurkuma jest MAOI.

  2. can pisze:

    Albert, ginkgo jest “nonselective MAOI”, oznacza że działa jak MAOI ale innym mechanizmem. Kurkuma jest MAOI ale działa na MAO A i MAO B i to zamiennie stąd nie istnieje zagrożenie syndromem serotoninowym.

  3. Ewa O. pisze:

    Mam padaczkę lekooporną i depresję lekooporną. Na padaczkę biorę Neurotop (karbamazepina)i Clonazepam, na depresję przy łykaniu fluoksetyny dostaję ataków padaczki. Czy mogę w tej sytuacji przyjmować kurkumę? Bo na jedno jakby powinna pomóc, a na drugie może szkodzić. Pozdrawiam

  4. Can pisze:

    Czy miałaś badania w kierunku polimorfizmów genów IL6,MAOA, COMT , ALDH2, THP2, HLA i odpowiedniej dla tych genów mikrobioty?

  5. Ewa O. pisze:

    Czekam na ustawę o marihuanie medyczne żeby spróbować oleju CBD.

  6. Can pisze:

    CBD jest możliwe do kupienia już dziś. Co do genów, wszystko co jest lekooporne jest związane z dysfunkcją genów w postaci różnych polimorfizmów. W przypadkach depresji nie są to typowe geny neuroprzekaźnikowe, ale stanów zapalnych, przede wszystkim IL 6. Zrobienie badania czy to polimorfizmów czy też badanie DNA na poziomie mniej lub bardziej dokładnym daje odpowiedź co jest nie tak w samym układzie genów. Szczególnie często w takim przypadku jak Twój sprawdza się dane dotyczące genu IL-6-174. Takich ścieżek jest kilka związanych także z CYP ami więc polecam zrobić odpowiednie badania genetyczne.

    http://www.zespoldowna.info/gen-il-6-to-nie-tylko-gen-stanu-zapalnego-ale-takze-depresji-leczenie-depresji-w-zespole-downa-powinno-zaczac-sie-od-stymulacji-tej-cytokiny.html

  7. Piotr pisze:

    Jakoś nie widzę, aby podane angielskie źródła wskazywały w jakimkolwiek miejscu na to, że można przyjmować SSRI z kurkumą. Napisane jest jedynie, że zwiększa poziom serotoniny. Bardzo bym prosił o wskazanie danego fragmentu.

  8. Can pisze:

    Piotr bo to nie jest artykuł o podawaniu kurkumy z fluoksetyną. Nie wiem skąd taki Twój wniosek…ale spieszę podpowiedzieć, że w innych artykułach, nowszych powoływałem się na synergistyczne działanie obu tych substancji na podstawie tych artykułów:

    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/26066335/
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/23673908/
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4090827/
    Po latach mając większe doświadczenie, chcę wskazać na fakt, że wszystko zależy od polimorfizmów COMT i przede wszystkim typu kurkumy. Koncetrat C3 powszechnie stosowany wciąż ma słabą bioaktywność i w istocie nie przeszkadza fluoksetynie więcej niż witamina D3 w dużych dawkach. Jednak wersje kurkumy z lipidami są istotnie silniejsze i u niektórych osób nie było to już dobre połączenie z SSRI (innymi niż fluoksetyna).

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...