Kurkuma jeszcze jedno dobre słowo

kwiecień 6, 2011 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

To nie jest tak, że uważam kurkumę za CUD lek. Ja uważam ją za świetne zioło i bardzo fajne źródło dobrych substancji zdecydowanie pomagających człowiekowi. Być może kurkuma nie jest tak skuteczna jak substancje chemiczne, “kierunkowo stworzone”, ale pomaga w wielu złożonych problemach.

Dzisiaj jeszcze raz o stresie, który jest powodem braku neurogenezy i braku “drugiej” fali rozwojowej u osób z ZD.

image

http://lpi.oregonstate.edu/infocenter/phytochemicals/curcumin/

Jak piszą naukowcy z Instytutu Paulinga, kurkuma ma niezwykłe właściwości wspomagające działanie różnych substancji. Wpływa ona w sposób niezwykle skuteczny na syntezę GLUTATIONU.

http://www.zespoldowna.info/glutation.html

http://www.zespoldowna.info/enzymy.html

http://www.zespoldowna.info/stres-tlenowy.html

http://www.zespoldowna.info/dieta-w-zespole-downa-cynk-czesc-1-czyli-zaczelo-sie-w-1979-roku-a-moze-ciut-wczesniej.html

Glutation jest ważnym, wewnątrzkomórkowym antyutleniaczem, który odgrywa KLUCZOWĄ ROLĘ w przystosowaniu się komórki do sytuacji stresowej. Związany ze stresem wzrost w komórce poziomu glutationu wynika z ekspresji GCL (glutamate cysteine ligase), enzymu istotnego dla syntezy glutationu. W ZD glutationu jest za mało w stosunku do potrzeb wynikających z błędów metabolicznych będących konsekwencją wady genetycznej.

Kurkuma, obserwowana w badaniach na poziomie komórkowym, może zwiększać poziom wewnątrzkomórkowy glutationu poprzez intensyfikację transkrypcji genu, który jest odpowiedzialny za GCL. Oznacza to, że kurkuma powoduje większą produkcję glutationu potrzebnego do walki z wolnymi rodnikami, stresem tlenowym, a w ten sposób ogranicza uszkodzenia wynikające z ich obecności.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...