Kurkuma redukuje uszkodzenia mózgu wywołane epilepsją. Kurkuma ogranicza efekty uboczne leków antypadaczkowych. Kurkuma niweluje hepatotoksyczność kwasu walproinowego …

wrzesień 5, 2014 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Efekty synergistyczne kurkumy w przypadku leczenia padaczek są niezwykle pozytywne i wszechstronne. Literatura jest bardzo obszerna i zaskakuje mnie brak wiedzy u lekarzy w tym temacie. Nie jest przy tym zaskoczeniem, że kurkuma niemalże w każdym przypadku problemów neurologicznym albo jest podstawowym produktem lub podstawowym wspomagającym produktem terapii leczniczej.

Postaram się zatem niejako hasłowo zaprezentować dane medyczne z linkami, gdzie każdy może przeczytać efekty wieloletnich badań nad efektem połączenia kurkumy i depakiny/kwasu walproinowego.

MOJE UWAGI:

definicje:

kwas walproinowy http://pl.wikipedia.org/wiki/Kwas_walproinowy

czarnuszka siewna http://pl.wikipedia.org/wiki/Czarnuszka_siewna

hepatotoksyczność http://pl.wikipedia.org/wiki/Hepatotoksyczno%C5%9B%C4%87

kurkuma-jeżeli o niej mówimy i mówią badania to nie dotyczy to kurkumy znanej jako przyprawa, jest ona specjalnie przygotowana by pełnić rolę środka leczniczego!

badania-większość z nich jest przeprowadzona na szczurach w związku z olbrzymim ryzykiem i szkodliwością pewnych substancji używanych w leczeniu padaczki. Odzwierciedlają one w bardzo dużym stopniu efektywność protokołów leczniczych z ich udziałem, także u człowieka.

BADANIA:

1.WNIOSEK: KURKUMA REDUKUJE USZKODZENIA MÓZGU WYSTĘPUJĄCE W WYNIKU EPILEPSJI

“…Curcumin reduced brain damage in epilepsy…”

http://www.nutritionexpress.com/article+index/newsletters/november+2012/showarticle.aspx?id=1754

2.WNIOSEK: Połączenie kurkumy i kwasu walproinowego odwraca uszkodzenia w pracy neurotransmitterów.

“…the anti-seizure medication Valproate or curcumin to epileptic rats. After 21 days, both valproate and curcumin reversed most of the tissue abnormalities and neurotransmitter damage. “

http://www.nutritionexpress.com/article+index/newsletters/november+2012/showarticle.aspx?id=1754

Badania powyższe były prowadzone na szczurach.

3.WNIOSEK: Kurkuma włączona do protokołów leczniczych zawierających leki antypadaczkowe, w tym kwas wolproinowy, zwiększa ich efektywność, redukuje wielkość koniecznej dawki i redukuje ich skutki uboczne.

“…The results thus suggest the potential of curcumin as an adjunct to these AEDs in epilepsy with the advantage of increasing the efficacy, reducing the dose and side effects of the AEDs…”

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21641922

4.WNIOSEK: Współpodawanie kurkumy z lekami antypadaczkowymi w niższych ich dawkach zapobiega uszkodzeniu procesu uczenia się i pamiętania związanego z atakami.

“…Co-administration of curcumin with these AEDs in their sub-therapeutic doses prevented the impairment of learning and memory due to seizures whereas no such improvement was observed in the groups administered the sub-therapeutic doses of the AEDs alone…”

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21641922

Badania powyższe były prowadzone na szczurach

5.WNIOSEK: Współpodawanie kurkumy z kwasem walproinowym redukuje toksyczność tej ostatniej substancji na poziomie wątroby

“…The results demonstrate that CMN, RGN and NAC do not affect the anticonvulsant activity of SVP. Combined administration of either of CMN, RGN and NAC with valproate appears to be beneficial in reducing valproate-induced hepatotoxicity”

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21175036

Badania powyższe były prowadzone na szczurach

6.WNIOSEK: Kurkuma może być uzywana jako środek antypadaczkowy samoistnie lub z dodatkiem kwasu walproinowego.

“…curcumin can be used as an antiepileptic in absence seizure alone and as add on with sodium valproate…”

http://www.ajpcr.com/Vol6Suppl2/1695.pdf

7.WNIOSEK: Kurkuma z olejem z czarnuszki siewnej może być samoistnym, skutecznym lekiem antypadaczkowym.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22575751

 

 

 

 

http://rjptonline.org/RJPT_%20Vol1(4)/22.pdf

 

http://connection.ebscohost.com/c/articles/66142419/neuroprotective-effect-curcumin-nigella-sativa-oil-against-oxidative-stress-pilocarpine-model-epilepsy-comparison-valproate

Komentarze

Liczba komentarzy: 24 do “Kurkuma redukuje uszkodzenia mózgu wywołane epilepsją. Kurkuma ogranicza efekty uboczne leków antypadaczkowych. Kurkuma niweluje hepatotoksyczność kwasu walproinowego …”
  1. Basia pisze:

    A czy wiadomo jaka dawka kurkumy ( w zależności od wagi) czyni ją lekiem antypadaczkowym?

  2. Can pisze:

    Sprawdzę szczegóły, ale mówi się o stałym podawaniu niskich dawek kurkumy przygotowanej w nanotechnologii, czyli nie jest to “przyprawa kuchenna!!!”. Z pewnością chodzi tutaj o dwa preparaty, które przygotowane w otoczce lecytynowej mają największą obecnie przenikalność przez barierę KREW/MÓZG.

  3. mama Nikoli pisze:

    Mam córkę z epilepsją.Zapisy EEG do tej pory były złe.Miała dużo ataków zwłaszcza przy infekcjach.Jest na depakinie chrono.Neurolog sugerowała włączenie drugiego leku.Zaczęłam szukać alternatywy i znalazłam.Od sierpnia podaję córeczce Kurkumę,DHA 2x dziennie + kilka innych suplementów.Ataków nie ma od sierpnia.Dziś dostałam wynik video eeg i w orzeczeniu jest napisane ,że…”zmian o charakterze napadowym zlokalizowanym nie stwierdza się”To miód na moje serce.U Nas to działa!!!Jarek DZIĘKUJĘ :)

  4. Can pisze:

    Longvida choć zastosowanie mają jeszcze 2 preparaty nieosiągalne w Polsce.

  5. Can pisze:

    Napisz do mnie to pomogę jarek@zespoldowna.info

  6. Agneskamil pisze:

    Mam pytanie,czy kurkume podaje się wraz z olejem z czarnuszki.nie rozumiem do końca.mam synka z padaczką lekooporna,juz 7 lat męczymy się z napadami.nic nie działa:(może mnie Pan jakoś nakierować?

  7. Can pisze:

    Kurkumę najlepiej podawać z tłuszczami czyli DHA i MCT. Wtedy daje najlepsze efekty. Do tego dołączyłbym witaminy z grupy B odpowiednie do deficytów i ubytków związanych z działaniem leków antynapadowych (jeżeli są stosowane) i samych napadów.

  8. Agneskamil pisze:

    Leki są stosowane,i to dwa,w dużych dawkach.przeszliśmy wszystkie dostępne leki przeciwpadaczkowe i nadal nic nie pomaga.napady pojawiły sie po szczepieniu,gdy synek miał półtora roku:(bierzemy witaminę B6 i olej z kryla(czyli DHA?).zamierzam zrobić synkowi mutacje genu mthfr.zresztą sobiw też,no nie dawno poroniłam.ale najlepsze jest to że ginekolodzy nic nievwiedzą na temat tej mutacji?!dlaczego.a ma Pan sprawdzony ten olej Mct,jakąś konkretną firma.bo o tym oleju mało wiem.
    dziękuję za odpowiedź
    pozdrawiam

  9. Can pisze:

    Agnieszko, Twój problem nie jest jedynie Twój. Nie tak dawno rozmawiałem z Rafałem, który podkreślił, że terapia antypadaczkowa to tak naprawdę bardzo ingerencyjne eksperymentowanie na podstawie danych objawowych. Jak jeden lek nie zadziała, to drugi. jak ten nie zadziała to trzeci. Dla mnie to sytuacja najgorsza i z taką powinniśmy w pewnym sensie walczyć. Dzisiaj nawet w Polsce jesteśmy w stanie dokonać analizy genotypowej, która wskaze nam geny-problemy. Za nimi stojąokreślone reakcje, któe też nzamy i wiemy jak one działają. na podstawie tego możemy dobrać metylację i lek, któy będzie działał. Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze lekarze nie lecza przyczyn, tylko objawy chorób. Po drugie nie chcą zmian, bo nie znają się na innym podejściu niż te objawowe. Po trzecie badanie takie może nie być objęte procedurą NFZ, a jeżeli jest, to lekarze genetycy, lekarze zajmujący się padaczką nie rozumieją jeszcze tej wiedzy, jaka do nich dociera na podstawie tych badań. Zatem wracamy do EKSPERYMENTOWANIA. I mimo wszystko zasugerowałbym, aby chociaż zbadać CYPY czyli ściezki metaboliczne cytochromu P450 https://pl.wikipedia.org/wiki/Cytochrom_P450 któe jednozncznie wskażą, który lek może być podany a który nie z perspektywy możliwości ich metabolizowania…

  10. AniaZet pisze:

    Witam, a jaka dawke kurkumy i oleju podawac? Corka leczona 6 lat bez zadnych efektow. Bierze od 6 lat kwas walproinowy.

  11. Can pisze:

    Jeżeli wiesz, że polimorfizmy genów: CYP2D6 i w szczególności COMT to możesz zacząć od 2 kapsułek dziennie i łyżki stołowej oleju. Dlasze dawki jednak uzależnione są od genów i typu padaczki. Na stronie to jest opisane w różnych artykułach, ale poczytaj artykuły tutaj:http://www.zespoldowna.info/wszystkie-linki-o-padaczce-inaczej-epilepsja.html

    • AniaZet pisze:

      Niestety nie wiem nic na temat tych genow. Szukalam w internecie ale jest malo wyczerpujacych informacji na ten temat. Corka ma SG i padaczke lekooporna. Napady miokliniczne.

  12. Can pisze:

    Najłatwiej zrobić panel genetyczny podstawowych genów jak MTHFR UK.

    • Magda pisze:

      Witam. Chcę zrobić synkowi badanie MTHFR w UK ale mąż twierdzi że tam jest dużo badań (składowych) niepotrzebnych i woli zrobić za ok. 350zł badanie w Polsce tylko 5. Ja mam mutację 1298 C/T. Synek parę razy stacił świadomość. Neurolog zalecił Depakine. Mam pytanie jakby pan przetłumaczył takiej osobie że badanie w UK jest lepsze? Chodzi mi o konkretne argumenty czego z niego się dowiemy. Za mało się orientuję żeby przegadać ale wiem że jest najlepsze… Z góry dziękuję za pomoc.

      • Can pisze:

        Zrób MTHFR UK to są odpowiednie badania

        • Can pisze:

          Po pierwsze przepraszam, w górach źle przeczytałem Twój komentarz. Po drugie: pierwszy najlepszy argument to, że 5 genów w Polsce kosztuje w istocie 70 pln za 1 gen. Jeżeli popatrzymy na MTHFR to ten współczynnik wynosi poniżej 20 pln na pewno, a jak rozbijemy to na allele to koszt będzie jeszcze bardziej korzystny w MTHFR UK. Po trzecie: z 5 genów dowiesz się w istocie czy możesz urodzić dziecko bez zakrzepicy…a nie w jakim stanie jest dziecko pod względem metylacji, detoksykacji, stanów zapalnych, wrażliwości na alergeny pokarmowe. Dla wielu część dotycząca czynnika BH4 plus neuroprzekaźników jest bezcenna, bo dzięki temu można odpowiednio dobierać suplementy i korygować błędy na genach związanych z neuroprzekaźnikami. Po piąte i chyba najważniejsze: sczytywanie jednego,dwóch genów nie związanych w spośób jednoznaczny ze sobą jest wyrzucaniem pieniędzy, wążne są ścieżki i mechanizmy intereakcji między genami. To w panelu z pięcioma genami jest jak bujda na resorach :) Twój mąż popełnia błąd logiczny, wynikający z potrzeby finansowej…taki typowy Dyrektor Finansowy :)…przepraszam, ale dotyczy to też mnie.

  13. Justyna pisze:

    Cześć,
    już jakiś czas temu czytałam o dobrym wpływie kurkuminy w leczeniu epilepsji, zachęcona informacjami na Twojej stronie postanowiłam kupić kurkuminę z Longvida.
    Obecnie schodzimy z jednego leku pp, mamy depakine i dietę ketogenną. Napady są codziennie. Chciałabym wprowadzić już kurkuminę, ale lekarz odradza. Mówi, że eksperymentować będziemy później. Zastanawiam się jednak, czy nie byłaby to dla nas dobra opcja w tym momencie. Być może kurkumina ograniczyłaby również efekty odstawienia leku pp? Co o tym sądzisz?

  14. Justyna pisze:

    Witam. Syn 6lat słaba mowa i rozumienie także mięśnie. Od skończenia 2lat epi. Kiedyś napady ciągle po depakinie teraz tylko zawieszki. Wes nic nie wykazał. Mamy zrobiony panel uk. czy ty Jarku interpretujesz MTHFR?wdzięczna za odp.

  15. Evva pisze:

    Ja zauważyłem że po spożyciu cukru mogą nasilać się ataki. Czy to też potwierdzanie? Wg tego co czytałem w publikacjach medycznych mogą hamować kurkuma ,czarnuszka, resweratrol,uncaria rhynchophylla, tarczyca bajkalska. Chodzi o to by zahamowac stan zapalny w mózgu tzw mikrogleju.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...