Kwas glutaminowy czyli kolejny neuroprzekaźnik

maj 13, 2010 by
Kategoria: Mózg, układ nerwowy

Kwas glutaminowy to kolejny bardzo ważny neuroprzekaźnik należący do aminokwasów. Jego polem działania jest kora mózgowa oraz azot, który ulega przemianie w glutaminę dzięki jego aktywności.

Jak definiuje to wikipedia.pl:

Kwas glutaminowy (skróty: Glu, E; skróty "Glx" lub "Z" oznaczają "kwas glutaminowy lub glutamina" czyli Glx = [Glu lub Gln]) organiczny związek chemiczny z grupy aminokwasów białkowych. Anion karboksylowy tego kwasu (forma anionowa jest formą przeważającą w warunkach fizjologicznych), glutaminian, jest aminokwasem endogennym, o kwaśnym odczynie, obecnym w prawie wszystkich białkach. kodowany przez kodony GAA i GAG w standardowym kodzie genetycznym.

Glutamina jest genetycznie kodowana przez kodony RNA CAA lub CAG. Jak wiele innych aminokwasów glutamina jest niezbędna organizmom żywym jako składnik białek. Glutamina odgrywa też kluczową rolę w metabolizmie azotu. Toksyczny amoniak powstający w przemianach aminokwasów w różnych tkankach jest asymilowany przez jego reakcję z kwasem glutaminowym, prowadzącym do powstania glutaminy. Enzym, który kontroluje tę reakcję jest nazywany syntetazą glutaminową. Glutamina stanowi rodzaj magazynu amoniaku, który jest "odzyskiwany" poprzez przekształcenie tego aminokwasu z powrotem do kwasu. Proces ten jest częścią biochemicznych cykli syntetycznych wielu związków azotowych, odbywających się w organizmach żywych. M.in. glutamina uczestniczy w syntezie puryn, pirymidyn oraz wielu aminokwasów.

Sprawa tego neuroprzekaźnika wydaje się być ostatecznie zamknięta w dyskusjach naukowców. W 2003 roku i 2004 roku po wielu lat badań stwierdzono, że:

Nadekspresja genów APP i SOD zwiększa ilość amyloidów beta i do stresu tlenowego w ZD. Oba mechanizmy prowadzą do “zepsucia” systemu transportu kwasu glutaminowego i obniżają jego poziom w mózgach osób z ZD. Badanie te sugerują suplementację wspomagającą funkcjonowanie tego neuroprzekaźnika, co może być zbieżne z suplementacją blokującą ilość amyloidów beta czy korygującą aktywność SOD. Oba tematy już tutaj były poruszane chociażby tutaj: http://www.zespoldowna.info/zrozumiec-sam-i-kwas-foliowy/ i tutaj: http://www.zespoldowna.info/podstawy-biologii-komrki-dla-rodzicw-dziecka-z-zespolem-downa/

 

image

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...