Nauczanie włączające, takie jak chcę ja

maj 9, 2011 by
Kategoria: Edukacja

Przygotowujemy się powoli do naszej szkoły, dwóch szkół będąc bardziej precyzyjny. Są to szkoły masowe, które zaakceptują nasze dzieci w swoim środowisku. Dzisiaj, że jest to możliwe przykład z USA.

BROOMFIELD jest miasteczkiem na przedmieściach Denver dużego miasta w stanie Kolorado w USA.

image

Pomimo tego, że to Ameryka sytuacja jest taka sama jak w Polsce:

-ustawy pozwalają na edukację włączającą

-szkoły chcą próbować

-nauczyciele się przygotowują

-rodzice dzieci zdrowych są co raz bardziej otwarci

….ale nie ma szczegółowych regulacji, przykładów jak to zrobić by odnieść sukces.

W klasie jest 28 osób wśród nich 6 letnia Abigail z ZD. Jeremy Meyer jest ojcem Abigail. Dla niego edukacja włączająca od początku była celem, który się spełnił. Jego córka jest w szkole cały dzień. Wykonuje te same czynności co pozostałe dzieci. Jedyną różnicą jest to, że ma asystenta, będącego wsparciem nauczyciela, który modyfikuje Abigail niektóre czynności, zdania, które wykraczają poza jej możliwości.

Tego typu nauczanie w Kolorado nie jest czymś nowym. Prawo federalne pozwalające na tego typu edukację zostało uchwalone w 1975 i gwarantuje uczniom możliwość edukacji w “najmniej restrykcyjnym środowisku”, czyli edukacji masowej. Pozwala ono też na określenie ram edukacyjnych dla szkół i nauczycieli, jak najlepiej włączać uczniów z potrzebami edukacyjnymi.

“Zawsze wiedzieliśmy, że inkluzja-włączenie znaczy posiadanie uczniów różnych w klasie, ale nie mieliśmy, nie znaliśmy szczegółów jak to zrobić, jak głęboko i jak szczegółowo prowadzić program dla uczniów takich jak Abigail” – wspomina dzisiaj dyrektor szkoły. Za nim program wystartował, te SZCZEGÓŁY zostały “przerobione” w trakcie szkoleń przez ekspertów w tym zakresie. Trening był częścią “stałego” programu wsparcia dla nauczycieli, którzy z tematem EDUKACJI WŁĄCZAJĄCEJ mają się zetknąć na przestrzeni edukacji od szkoły podstawowej do liceum włącznie.

Dla nauczycieli wyznaczonych do programu było to wyzwanie. W szczególności, jak wspominają, zastanawiali się, jak sobie poradzą z rodzicami dzieci zdrowych, oraz z  nimi samymi. Po szkoleniu zauważyły jednak, jak dużo mogą dać także pozostałym dzieciom dzięki temu czego się dowiedziały.

Jak wypowiada się jedna z nauczycielek Liz Edmonds:” …najlepszym potwierdzeniem efektywności tego szkolenia dla mnie jako nauczyciela, był moment kiedy zauważyłam w trakcie mojej pracy z dziećmi, jak one reagują na moje modyfikacje instrukcji, różnorodne ich kształtowanie, i że wspaniale to pomaga nie tylko Abigail ale im wszystkim”.

W toku tego pierwszego programu pojawiły się także doświadczenia, które jednoznacznie wskazują, że nie każde dziecko z deficytami edukacyjnymi jest w stanie podołać takiemu systemowi. Stąd decyzją władz lokalnych każdorazowy proces włączenia dziecka z deficytami edukacyjnymi do szkoły masowej musi być szczegółowo omówiony z rodzicami i nauczycielami ze szkoły.

Źródło: http://www.9news.com/news/article/190778/188/Inclusive-teaching-plan-seeing-success-

Komentarze

Liczba komentarzy: 3 do “Nauczanie włączające, takie jak chcę ja”
  1. Ela pisze:

    Mam pytanie dotyczące nauczyciela WF w Waszej szkole. U nas od pierwszej klasy lekcje WF będzie prowadził magister wychowania fizycznego. Czy nauczyciel WF prowadzący zajęcia w klasie gdzie są dzieci z ZD powinien mieć dodatkowe uprawnienia.

  2. jarek pisze:

    Elu, Twoje podejście powinno być następujące-TROCHĘ PYTAŃ: 1.Czy osoba prowadząca WF ma głowę na karku. 2. Czy jest to osoba bez uprzzedzeń. 3.Czy ma pomysł jak “zrekompensować” słabość fizyczną Twojego syna. Skoro jesteśmy przy artykule o USA to podpowiem, że tam każde dziecko jest DOBRE W CZYMŚ! Nie jest istotne, że nie umie robić fikołka tak jak inni, ale istotne jest że umie podać piłkę, która wyleciała za boisko a NAUCZYCIEL to ZAUWAŻYŁ I POCHWALIŁ TAK JAK BY TO BYŁ TEN OSTATNI DECYDUJĄCY O MISTRZOSTWIE RZUT W KOSZYKÓWCE! Nie musi to być doktor habilitowany ani terapeuta, musi to być osoba, która jest w stanie uwierzyć, ze Twój syn też może. W innej sytuacji nawet Mistrz Świata w prowadzeniu WF będzie do bani!

    • Ela pisze:

      Dzięki Jarek, moje pytanie zrodziło się wczoraj, gdy instruktor pływania stwierdził, że aby uczyć pływać dzieci z ZD trzeba mieć jakieś dodatkowe uprawnienia, nie wystarczy sam instruktor pływania. Czym mnie totalnie zaskoczył, natomiast nie potrafił powiedzieć jakie i dlaczego. Stwierdziłam, że jestem niedoinformowana.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...