Neprylizyna jest hamowana przez DYRK 1 A w patologii choroby Alzheimera w zespole Downa.

marzec 6, 2017 by
Kategoria: Mózg, układ nerwowy

Wiemy coraz więcej o typologii choroby Alzheimera w zespole Downa. Widzimy jak jest podobna, ale jak jest inna pod wpływem specyficznej ekspresji genów z dodatkowego 21 chromosomu. Dziś przyszły nowe raporty dotyczące neprylizyny specyficznego enzymu, który jest bardzo istotny w chorobie Alzheimera.

Neprylizyna jest kodowana przez gen NEP zlokalizowany na 3 chromosomie, czyli wydaje się nie powinna mieć żadnego związku z ZD. Jak czytamy o jej roli w mózgu, to możemy zauważyć jedną istotną cechę: im jest jej mniej tym mamy więcej amyloidu beta. Zatem jest to związek podobny jaki już wcześniej odnotowaliśmy przy SAMe. Neprylizyna jest odpowiedzialna za degradację amyloidu, stąd poszukuje się celów terapeutycznych dla jej odpowiedniego funkcjonowania. Takim produktem jest hormon peptydowy somatostatyna silnie związany z regulacją gospodarki cukrowej w naszym organizmie….ale u osób bez ZD.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Somatostatyna

Somatostatyna (SRIF, ATC: H01 CB01) – hormon peptydowy będący antagonistą somatoliberyny. Somatostatyna blokuje wydzielanie hormonu wzrostu przez przysadkę mózgową oraz hamuje wydzielanie insuliny.

Somatostatyna nie jest wydzielana przez określony jeden gruczoł, lecz centra jej wytwarzania są rozrzucone po całym organizmie. Występuje w komórkach D błony śluzowej przewodu pokarmowego i komórkach delta trzustki. Stwierdzono, że oprócz podwzgórza somatostatyna jest wydzielana przez ośrodkowy układ nerwowy, tarczycę i łożysko.

Jest stale wydzielana w niewielkich ilościach przez błonę śluzową żołądka, jelito cienkie i trzustkę. Hamuje wydzielanie soku żołądkowego, trzustkowego i żółci oraz ruchy robaczkowe (perystaltyczne). Zmniejsza poziom innych hormonów tkankowych i działa przeciwstawnie do sekretyny. W trzustce jest produkowana przez komórki typu D wysepek trzustkowych Langerhansa.

Somatostatyna jest hormonem wydzielanym głównie przez podwzgórze w mózgu, także komórki D trzustki. Hamuje uwalnianie z przysadki mózgowej somatotropiny, a w przewodzie pokarmowym – glukagonu, insuliny i gastryny.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2613207/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24528201

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24391587

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25408216

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25884928

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe publikacje, widać silną zbieżność funkcjonowania neprylizyny i BACE-1. W momencie odpowiedniej pracy enzymu i genu NEP, następuje blokada bardzo negatywnego działania genu BACE 1, który przyspiesza produkcję amyloidu beta.

http://www.zespoldowna.info/witaminy-a-gen-bcmo1-i-ich-wplyw-na-redukcje-choroby-alzheimera.html

http://www.zespoldowna.info/podniesienie-poziomu-magnezu-w-mozgu-zapobiega-utracie-synaps-oraz-odwraca-deficyty-poznawcze.html

http://www.zespoldowna.info/gojnik-czy-to-bedzie-nowy-lek.html

Jak to się ma to ZD? Otóż przeprowadzono badania nad fibroblastami ZD w tym kierunku. Wnioski pokazuje poniższy raport:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/28250274/

image

1.Podkreśla się w nim 1,5 razy bardziej aktywny gen APP.

2.Wskazuje się na przyspieszony przebieg choroby Alzheimera dotykający osoby z ZD w okolicach 40 roku życia.

3.Potwierdza się złożoność, kaskadowość choroby Alzheimera w ZD, która nie opiera się tylko i wyłącznie na ilości amyloidu beta.

4.Neprylizyna jako główny enzym degradujący amyloid beta,  w tym badaniu była celem pierwotnym i głównym badania.

5.W badaniu okazało się, że enzym ten występuje w znacząco mniejszej ilości niż w komórkach pochodzących od osób bez trisomii.

6.Neprylizyna, jej ilość, aktywność genu zarządzającego NEP,  jest obniżana, wyhamowywana (inhibitowana) przez gen DYRK 1 A.

7.Oznacza to, że regulacja genu DYRK 1 A, różnymi metodami (harmina, EGCG) może przełożyć się na ilość neprylizyny, a to oznacza, że będzie to miało wpływ na poziom amyloidów beta. Im bardziej skuteczny będzie ten enzym, tym później choroba Alzheimera pojawi się u osób z zespołem Downa….stąd wniosek :

WSZYSTKO, CO HAMUJE DYRK1 A MA SENS!

http://www.zespoldowna.info/harmina-pisze-sie-ze-to-moze-byc-przelom-w-leczeniu-zespolu-downa-i-choroby-alzheimera.html

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...