Nie MTHFR jest problemem, a FOLR2, DHFR, czy MTR.

kwiecień 5, 2018 by
Kategoria: MTHFR i inne polimorfizmy

Myślałem, że to wielokrotnie już wyjaśniałem…a jednak wciąż wymaga to tłumaczenia. To jeszcze raz obalmy mity, tak jak to one funkcjonują u nas: MTHFR NIE JEST KLUCZOWYM GENEM, A KWAS FOLIOWY NIE JEST KLUCZOWĄ WITAMINĄ W METYLACJI. Jaka jest prawda?

Po pierwsze wszystko na to wygląda, że kluczową rolę pełni gen MTR i jego allela MTR A 2756 G odpowiedzialna za wykorzystanie witaminy B12 z grupa metylową tzw. metylokobalaminą do remetylacji homocysteiny i stworzenia metioniny, o czym pisałem poniżej.

http://www.zespoldowna.info/polimorfizmy-zwiazane-z-witamina-b12.html

image

http://www.zespoldowna.info/analizujemy-metylacje-cz-11-rola-genow-mthfr-mtrr-mtr-dhfr-shmt-rfc-mthfd.html

Rola kwasu foliowego polega na dostarczeniu grupy metylowej do tego genu, tak aby w momencie utlenienia się kobalaminy, pobrać grupę metylową od kwasu foliowego dostarczanego przez MTHFR C677T, albo go zregenerować dzięki genowi MTRR A66G korzystającego z grupy metylowej obecnej w adenosynokobalaminie, w pasywnych rezerwach organizmu.

Stąd kluczowe jest zrozumienie tego problemu: jeżeli mamy polimorfizm genu MTR, to z automatu gen MTHFR C677T będzie działał gorzej.

Tak o tym pisałem:

“Polimorfizm MTR A2756G jest polimorfizmem “przyspieszonym” co powoduje bardzo szybkie wyczyszczenie grup metylowych dostarczanych przez metylokobalaminę, czyli witaminę B12 z grupą metylową. Jeżeli do tego mamy polimorfizm genu MTRR w szczególności MTRR A66G, który jest spowolniony, to ilość zregenerowanej witaminy B12 do postaci metylokobalaminy czyli witaminy B12 z grupą metylową dodatkowo maleje.”

http://www.zespoldowna.info/wszystkie-polimorfizmy-mthfr.html

http://www.zespoldowna.info/efektywnosc-polimorfizmow-czyli-co-powoduje-polimorfizm-w-genach-bioracych-w-metylacji.html

Przykład:

1.Mamy polimorfizm genu MTR A66G heterozygotyczny, co oznacza że remetylacja przebiega szybciej. Potrzebujemy dużo grup metylowych dzięki witaminie B12…ale i B9 czyli kwasowi foliowemu.

2.Dostarczamy syntetyczny kwas foliowy, bo tak zapisał lekarz tytułem wysokiej homocysteiny i niskiemu poziomowi kwasu foliowego właśnie.

3.Patrzymy na ścieżkę kwasu foliowego, który wykorzystuje ścieżkę syntetycznego kwasu foliowego i mamy pierwszy problem: FOLR2, który jest receptorem, czyli wychwytuje cząsteczki takiego kwasu foliowego działa wolniej w wyniku homozygotyczego polimorfizmu. Degradacja syntetycznego kwasu foliowego zachodzi istotnie wolniej. W efekcie mamy olbrzymią ilość kwasu foliowego w serum krwi, ale nie korzysta z tego nasz organizm.

image

4.Dodatkowo mamy heterozygotyczny polimorfizm genu DHFR, którego aktywność jest kluczowa dla dalszej konwersji kwasu foliowego, ale i dla regeneracji BH4, kluczowego kofaktora dla produkcji neuroprzekaźników i neutralizatora toksycznego amoniaku. W efekcie suplementacja syntetycznym kwasem foliowym zostaje zahamowana po raz kolejny. Wpływa to od razu na funkcjonowanie całej metylacji, ale i cząsteczki BH4. Mamy coraz mnie kwasu foliowego do wykorzystania.

5.Przeskoczmy teraz do polimorfizmów MTHFR. Oba są heterozygotyczne, co oznacza kolejne osłabienie tempa regeneracji BH4, ale i co raz większe braki grup metylowych na poziomie genu MTR.

6.Jeżeli mamy jeszcze problem z polimorfizmem MTRR jak niżej, to metylacja jest istotnie zaburzona i to jest pewne, jak także to że podawanie syntetycznego kwasu foliowego mija się z celem, bo on nie działa.

image

Wnioski:

1.Zadbać o poziom witaminy B12 to pierwszy cel, najlepiej w postaci metylokobalaminy i adenosylokobalaminy, ale jeżeli nie ma takiej to w postaci hydroksykobalaminy. Jeżeli są to polimorfizmy połączone z polimorfizmami genów TCN1, TCN2 to warto zacząć od iniekcji.

http://www.zespoldowna.info/witamina-b12-a-witamina-b9-w-metylacji.html

2.Wzmocnić skrót metylacyjny w postaci suplementacji choliny, by odciążyć cykl kwasu foliowego w tym momencie.

3.Podać kwas foliowy w odpowiedniej formulacji uwzględniając także polimorfizm genu SLC19A1.

Dopiero takie rozwiązanie może być efektywne długoterminowo. Czy zauważyliście jak niewiele napisałem o MTHFR Uśmiech

Komentarze

Liczba komentarzy: 4 do “Nie MTHFR jest problemem, a FOLR2, DHFR, czy MTR.”
  1. Magda pisze:

    Witam ,

    chcialabym zapytac jakiego rodzaju kwas foliowy powinienj byc podawany przy heterozygocie SLC19A1?

  2. Can pisze:

    Przyznam szczerze, że dyskusja nad tym transporterem kwasu foliowego jest bardzo specyficzna, gdyż dotycyz przede wszystkim INHIBITORÓW KWASU FOLIOWEGO, czyli sytuacji takiej, gdzie chcemy zablokować pobieranie kwasu foliowego przez komórki. Jednak jak popatrzymy na funkcje SLC19A1 czyli RFC 1, to podstawowym typem kwasu foliowego, który w tym wypadku powinno się wykorzystać jest folian. Dlaczego? Gen jest transporterem zarówno syntetycznego kwasu foliowego, jak i metylowanej wersji, ale też tej najbliższej naturze/ tudzież pochodzącej z natury czyli folianów. Jednak prędkość/efektywność metabolizmu jest najwyższa przy zastosowaniu tego ostatniego i metylowanego dla całego metabolizmu kwasu foliowego w organizmie. Z tego też powodu ja bym wybrał te dwa powyżej, a jeżeli jest to połączone z polimorfizmami cyklu kwasu foliowego na innych etapach to typ bardziej bym je wybrał.

  3. Ola pisze:

    Dzień dobry,
    staramy się o dziecko, mam mutacje: MTHFR A1298C homozyg oraz PAI1 4G heterozyg,
    potwierdzone PCOS,
    Dzięki suplementacji dwoma formami kwasu foliowego, D3, witamin z grypy B, inozytolem ale też metforminą spadł mi poziom homocysteiny (wit D3 z 29 na 39, B12 z 460 na 470, kw foliowy z 16 na 25, Hcys z 11.5 na 9.5).
    Zgodnie z zaleceniem lekarza przyjmuje 5mg zwykłego kw foliowego.

    Metformina obniża przyswajacie wit z grupy B (doi:10.1016/j.jdiacomp.2005.10.005 oraz doi.org/10.1016/j.mehy.2013.05.025) wiec Ginekolog wyjaśnia, że muszę brac duze dawki wit B.
    Proszę o informację jak sprawdzić przyswojony poziom kw foliowego, a nie ten krążący we krwi (obecnie we krwi ponad normę).

    Pozdrawiam

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...