O dojrzewaniu

Marzec 5, 2011 by
Kategoria: Blog Teresy Cody

W dzisiejszym wpisie Teresa jeszcze raz wraca do procesu rozwoju mózgu osób z ZD. Ciekawe.

Autor: Teresa Cody

Wpis numer: 14            Data: 13 sierpień 2010

Tytuł: O dojrzewaniu

image_thumb10_thumb_thumb_thumb_thum[1]

Już kiedyś o tym wspominałam, o książce Johna Medina “Brain Rules” (Reguły Mózgu). Gdy ją czytałam znalazłam ciekawy opis rozwoju. W wieku około 2-3 lat, następuje “eksplozja” rozwoju komórek nerwowych w mózgu, a następnie rozpoczyna się proces “cięcia”, tak jak ma to miejsce w przypadku drzewek owocowych.

Ale to co jest najciekawsze, jest fakt kolejnej “eksplozji” rozwoju mózgu i drugie cięcie. Dlaczego to ma miejsce? Dojrzewanie!

Jest to powszechna, ale niepotwierdzona wiedza, że ludzie z ZD tracą na swoich zdolnościach i możliwościach po okresie dojrzewania. Dlaczego? Czy jest to związane z hormonami? Czy z przycinaniem?

Czy osoby z ZD omija drugi etap rozwoju (?) a potem jest przycinanie. Czy to jest możliwe?

Dr. Medina sugeruje także, że centrum komunikacji werbalnej w mózgu  może wyglądać inaczej i może być połączone inaczej w zupełnie innych miejscach. Małe, skoncentrowane obszary wypadną lepiej na testach komunikacji werbalnej. Duże, rozciągnięte obszary wypadną na takim teście gorzej. Ciekaw jestem jak wygląda takie centrum komunikacji werbalnej w ZD? Mogę tylko zgadywać.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...