O edukacji-przeczytane!

styczeń 11, 2010 by
Kategoria: książki popularno-naukowe

Na początek chciałem podziękować Panu Pawłowi z Wydawnictwa IMPULS za zaproponowanie tej książki. Chciałbym też podziękować autorce Pani Iwonie Chrzanowskiej za ciekawą i miłą rozmowę, ale też za przygotowanie ciekawej PRACY dla takiego rodzica jak ja. Żałuję bardzo, że Agnieszka, ta z Wrocławia, przeczytała ją pierwsza, ale ja mam nadzieję, że będę mógł Wam prezentować jej fragmenty, gdyż są tego warte.

1

Podsumujmy jednak jej treść. Książka ta nie jest z pewnością beletrystyką, którą każdy przeczyta w wolnej chwili. Jest to opracowanie dotyczące naszej rzeczywistości edukacyjnej, w oparciu o badania własne autorki, z wieloma odwołaniami do różnorodnych teorii edukacyjnych, psychologicznych, czy też społecznych. Autorka poszukuje odpowiedzi na pytania nurtujące nas wszystkich: czy edukacja jest równouprawniona dla wszystkich i czy reforma oświaty po 1999 roku pomogła walczyć różnym środowiskom z wykluczeniem i ograniczeniem dostępu do oświaty szeroko rozumianej.

Podmiotem badań była polska wieś, osób z deficytami edukacyjnymi i to na niej zbudowany jest model porównawczy i analityczny. Z początku byłem zdziwiony takim wyborem, ale po chwili zrozumiałem, że wieś w polskich warunkach to może być skrajny przypadek-tak niestety jest. Analiza różnych elementów wpływających na taki stan w połączeniu z obszerną statystyką zdarzeń spowodowała, że ja przeczytałem tą pozycję bardzo gruntownie. Dla mnie stała się “kopalnią” wiedzy i wdzięczny jestem za jej udostępnienie.

Myślę, że ta książka autorstwa Pani Iwony Chrzanowskiej może być bazą dla dyskusji o kształcie polskiej edukacji osób niepełnosprawnych. W połączeniu z raportem Agnieszki z Warszawy z pewnością jest INFORMACJĄ pokazującą jak jest i jak być nie powinno, jak pewne rzeczy są zapisane w ustawach i rozporządzeniach, a jak nie są wprowadzane w życie.

Od dzisiaj będę tą książkę cytował bo jest warta tego.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...