Orzeczenie o niepełnosprawności.

listopad 20, 2017 by
Kategoria: Orzecznictwo

“Jestem mamą 2 letniego chłopca z ZD.Od września przyszłego roku chciałabym dać go do przedszkola masowego z nauczycielem wspomagającym. Mój syn nie ma sprzężeń,oprócz dysfunkcji ruchowej(wiotkość mięśni,ale już chodzi).

Ponoć PPP nie wyda mi orzeczenia o kształceniu specjalnym ponieważ nie ma sprzężeń a tylko na tej podstawie mogłabym się starać o nauczyciela wspomagającego.Z racji ZD syn ma upośledzenie umiarkowane odgórnie .NIE ROZUIEM dlaczego na tej podstawie obligatoryjnie każde dziecko z ZD niema takiego nauczyciela wspomagającego.”

Brak wiedzy składu orzekającego jest największym problemem….niestety brak wiedzy u rodziców tylko to pogłębia. Każde dziecko z zespołem Downa z perspektywy anatomii, genetyki i fizjologii całego organizmu ma sprzężenia. Jeżeli urzędnik tego wymaga, wystarczy sięgnąć do artykułów znajdujących się na tej stronie dotyczących budowy mózgu, nadekspresji genów co skutkuje zaburzeniem chociażby PAMIĘCI, WZROKU, KOORDYNACJI WZROK- PAMIĘĆ PRZESTRZENNA, ROBOCZA, TARCZYCA, ODPORNOŚCI, SŁYSZENIA, RUCHU, PRACY SERCA, METABOLIZMÓW, PRACY JELIT, PRZYSPIESZONEGO STARZENIA.

Na to wszystko są dowody w postaci prac naukowych, które można udostępnić lekarzom by CI jednoznacznie to potwierdzili u dziecka, a taki dokument już będzie wystarczający.

Co do kwestii logicznej: DUŻO W TYM KRAJU MÓWI SIĘ O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI, ALE IM SIĘ WIĘCEJ MÓWI TYM MNIEJ ROBI…i jeżeli Ty i rodzice tacy jak Ty nie będziecie tego chcieli zmienić, dalej o niepełnosprawności będzie się tylko mówić.

Komentarze

Liczba komentarzy: 3 do “Orzeczenie o niepełnosprawności.”
  1. gosia pisze:

    Jeśli dziecko ma stwierdzoną niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym i niepełnosprawność ruchową,to wystarczy by orzec niepełnosprawność sprzężoną. To wynika z prawa oświatowego

  2. Piotr pisze:

    Poza tym sprzężenie nie jest wymogiem otrzymania dodatkowego wsparcia w przedszkolu z tego co wiem. Samo orzeczenie o (jednej) niepełnosprawności już skutkuje określoną sumą pieniędzy, którą przedszkole może otrzymać, tyle że przy sprzężeniu jest to sporo więcej.

    A odnośnie orzekania, to zawsze dotyczyło ono konkretnego człowieka, a nie jednostki chorobowej. Nie dostaje się orzeczenia za ZD, tylko za konkretne dysfunkcje zgłaszającej się osoby. W przypadku młodych dzieci z ZD niestety (a może stety) pewne dziedziny ich życia mieszczą się w ogólnej normie rozwojowej i nie dostają orzeczenia albo wcale, albo tylko na jedną rzecz. Później, kiedy różnica jest wyraźniejsza ze sprzężeniem raczej nie ma problemu.

  3. Michał pisze:

    Trzeba przygotować opinie od psychologa, że ‘stwierdza się upośledzenie w stopniu umiarkowanym’ plus opinie od lekarza rehabilitacji o hipotonii i zaburzeniach motoryki. To powinno wystarczyć na sprzężenie.

    Urzędnik musi być zabezpieczony więc trzeba mu dać dokumenty, które ułatwiają mu wydanie decyzji. Czasem trzeba nieformalne zapytać ‘a jaki dokument Pan/Pani by potrzebował/la.’

    Jednak uświadamianie że wszystkimi szczegółami o biochemii słabo działa..Gadasz z urzędnikiem, myśl jak urzędnik.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...